30. 1. 2010

Osel: ušatý parťák na vandr

Osli se ve střední Evropě chovají především jako zájmová zvířata. Jsou to znamenití kamarádi. Můžete je zapřáhnout za vozík, vzít jako parťáky na vandr, kde vám ponesou baťoh. Nejsou vůbec tvrdohlaví, ale musí se to s nimi umět. Co k životu potřebují prozrazuje zkušená chovatelka Martina Bendová.

Ve starověkém Egyptě a  Přední Asii pomáhali osli člověku rozvíjet civilizaci už před čtyřmi, možná pěti tisíci lety. Nosili břemena, pracovali na poli, byli zdrojem mléka, masa. Své místo mají v biblických příbězích: Osel dechem zahříval narozeného Ježíška, na oslu prchala Svatá rodina před Herodovým vražděním...

Martina Bendová z Kostelce nad Vltavou si vždycky přála koně, ale nakonec se na dovolené v Bulharsku zamilovala do oslíků. A když po návratu v novinách objevila inzerát na prodej oslice, bylo rozhodnuto. Dnes chová celé stádečko.

oslíci

Oslík, přítulný mazlík

i

Osli se dožívají až padesáti let, takže při troše trpělivosti budou chovatelům sloužit opravdu dlouho

 „Každý cikán chválí svého koně a já zase chválím oslíky. Při vlídném zacházení a správném výcviku jsou to milá a přítulná zvířata, a navíc chytrá. Pamatují si cestu, po níž jednou šli, i několik let. Osel není tvrdohlavý, jak se o něm traduje. Ale protože má silný pud sebezáchovy, zarazí se, když na cestě objeví něco nového, co tam ještě neviděl. Stačí třeba sluneční paprsek, který se zaleskl v kaluži, nebo ulomená větev stromu ležící přes pěšinu. Zastaví se a přemýšlí, jestli mu nehrozí nebezpečí. Je to opatrnost, ne nechuť jít dál,“ tvrdí Martina.

Kolik osel unese

i

Oslík vysoký metr váží do dvou set kilogramů. Tomu musí odpovídat i zatížení – nemůže unést tolik, co statný velký kůň. Hmotnost břemene či jezdce nesmí ohrozit zdraví zvířete!

K historicky nejznámějším činnostem oslů patří nošení břemen. K tomuto účelu se využívají na túrách i v současnosti. „Lidé kupují oslíky pro děti, aby se mohly povozit, nebo jen tak jako kamaráda na zahradu. Nebo třeba kvůli výletům, aby se nemuseli tahat s bágly," říká Martina.

  • Jako soumar by neměl nést více než čtyřicet kilo.
  • Váha jezdce nesmí překročit padesát kilogramů. Jinak hrozí poškození kloubů a chrupavek.Vozit se na hřbetě oslíka proto mohou jen děti a dospělí s muší váhou.
  • Před dosažením dvou let nesmí oslík nosit žádná břemena! A po dovršení tohoto věku by měl být zatěžován jen velmi pomalu a opatrně.
  • Plnou zátěž mu naložíme až po čtvrtých narozeninách.

Osli nesnášejí déšť

Osli jsou zdravá a na svou velikost silná zvířata. Nesnášejí však prudké, dlouhé deště a studený vítr. Je tomu tak proto, že jejich dávní předci pocházejí z Afriky, kde je o vodu nouze. Vyhovuje jim suché klima. Problémy jim hrozí především po narození. Pokud se jejich srst promočí, nastydnou a hrozí jim zápal plic. Proto je přístřešek na pastvě nezbytný.

ubytování pro oslíka

Jak ubytovat oslíka

  • Od jara do podzimu postačí třístranná dřevěná bouda s dřevěnou podlahou.
  • Na zemi nesmí chybět vysoká podestýlka z hoblin a slámy, v níž se mohou schovat před nepřízní počasí.
  • Přístřešek nesmí stát na návětrné straně a v dolíku, kam by se za dešťů nebo při tání sněhu stahovala voda.
  • Dobře umístěný přístřešek s bohatou podestýlkou může i v zimě nahradit stáj. Za silných mrazů je ale ustájení v prostorách, kde nemrzne, lepší.

„Protože bydlíme na samotě a máme obavy z pytláků, při chovu oslů preferuji stáj. V ní je také krmím a napájím. Ráno je pouštíme na pastvu a večer zase zavíráme. I v zimě, pokud nejsou velké mrazy, je vypouštíme, protože se potřebují proběhnout."

Skromný zdravý jídelníček

„S krmením oslíků se musí opatrně, protože mají sklon k tloustnutí. Příroda jim dala do vínku, že si vystačí s málem, že nejsou nijak nároční. V létě se pasou na louce, v zimě dostávají seno a slámu. Jádro v podstatě nepotřebují. Kdybychom je překrmovali, měli by problémy s klouby a kopyty“ Upozorňuje chovatelka.

  • V krmném systému je důležitá čistá, čerstvá voda. Vodu je nutné podávat i v zimě, protože zvíře není schopno pozřít tolik sněhu, aby mu to stačilo k udržení tělesných tekutin v potřebné výši.
  • Nezbytné je také podávání minerálního lizu.

oslíci

Hřebce, oslici nebo valáška?

i

Cena se u hřebečků pohybuje mezi 8 až 10 000 Kč, osličky stojí okolo 20 000 – 25 000 Kč.

„Většina lidí, kteří mají zájem o oslíka, chce osličku. Domnívají se, že s ní bude lepší pořízení, že bude klidnější a hodnější. Pod pojmem hřebec si zpravidla představují silné a nezvládnutelné zvíře. Ale pokud je hřebec vychovaný, je hodný, bezproblémový a dokonce mazlivý společník. Problém je pouze v tom, že hřebci mají silný pohlavní pud a jak ucítí říjnou osličku, mohou změnit chování.

Pokud se na mě zájemce obrátí, doporučím mu valáška, tedy kastrovaného hřebce. U něho není problém s přirozeným puzením. Je to zlaté zvíře, které vděčně opětuje pozornost, cit a lásku. Přirozená zvědavost, inteligence, klid a přátelská povaha dělá z valáška znamenité zvíře pro celou rodinu“ vysvětluje Martina Bendová.

Nenechávejte oslíka samotného

Osel je  stádový tvor a tudíž by neměl být sám, samotou trpí a může se naučit kopat a kousat. Nejvhodnější je samozřejmě kamarád stejného živočišného druhu, ale i společnost koníka nebo ovečky je pro něj jistě lepší než samota.

Pro Receptář Jindřich Spěvák.

Reagovat na
[Anička, 10. 5. 2009, 20:42]

Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: osmplusčtyři = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »

Lamy

(kmjh), 10. 2. 2015, 17:40

Hezke jsou i lamy.

koupě oslíka a oslici

(VWPsQNuzWgnjEKAd0mrjeO40kdBFQmT6hUm~eYSx47bO), 21. 1. 2015, 15:03

Prosím o doporučení, zdali máme koupit oslíka a oslici, nebo dvě oslice, nebo ???. Sdělte mi taky kolik stojí osel, jestli je vhodná doba ke koupi, atd... Našla jsem Vás, paní Bendová, že chováte tato krásná zvířata, máme zájem o takového kamaráda. Máme ovečky, kozičky, slepice, atd.. Jestli by to oslíkovi nevadilo.
S pozdravem a díky
Hana Kletečková, Lhotka u Mělníka 36

vrozená opatrnost

(VWPsQNuac8m~eYSx47bO), 26. 10. 2011, 08:33

Ahoj, stejně jako oslíci reagují i kozy. Máme zakrslou holanďanku - turistku. Velmi ráda chodí, miluje kopce a skály, rozhejbala celou naší rodinu. Čím více nás jde, tím je spokojenější. Ale stále je ve střehu, takže podle jejího strnutí víme, kdy se v blízkosti pohybují další lidé, psi... aniž bychom je viděli.

RE: Kolik osliku

(Lucka), 17. 1. 2015, 10:06

Ahoj. Jmenuji se Lucka a moc, moc, moc... Si preji oslika. Mame sice zahradu, ale ne tak velikou pro 2 a vice osliku. Hned jak bych prisla ze skoly a udelala si sve povinosti, sla bych k nemu/k ni. Myslite, ze by to stacilo? Predem dekuji za odpoved.

oslici

(VWPsQNuF4dBvRYTuVVSsQNu), 24. 2. 2011, 19:40

od malicka sem si prala maleho oslika. chtela bych si ho poridit jeste tenhle rok,ale nevim jestli by mi rodice koupily dva nebo jeste nejake zviratko nechci aby byl/a sam/a.vim kam ho dat ame louky tri nebo ted nevim ale mam strach ze by ho neko otravil nebo tak necojak ste se toho strachu zbavila??
Děkuji

oslík

(VWPsQNucWmxkQNs6JyvjFo), 26. 7. 2010, 14:24

Dobrý den .
Oslíci jse mi už hodně dlouho líbí. Dost přemýšlím o tom že jsi ho koupím a tak jsi chci zeptat jak veliký měl by bít výběh ?
Žiju v městě sice mám velkou zahradu ale nevím jestli mu to bude stačit.Jak jsem četla ten článek mohl by jse oslík kamarádit se slepicí ?.
Děkuju

RE: oslík

(VWPsQNusZ7P~QkZdW7bMQMvaVWR), 21. 9. 2010, 18:02

Výběh by měl být tak veký, aby se v něm mohl oslík proběhnout, nebo když není ta možnost, tak pravidelně chodit na procházky. A otázka kamarádství se slepicí, možné to je, ale já mohu doporučit jako společnici ovečku, nebo kozičku.

Oslík

(VWPsQNusZ7P~QkZdW7a-QNs6JyvjFo), 9. 7. 2010, 08:10

Dobrý den, máme oslí farmu a každým rokem prodáváme hříbata,teď Vám mohu nabídnout roční klisničku, odčervená očkovaná a s PP,velice učenlivá a není problém zaučit do tahu či pod sedlo, je zvyklá na stálý kontakt s lidmi i s ostátními zvířaty. cena je 20 000,-,foto mohu zaslat, s pozdravem Adéla

RE: Oslík

(VWPsQNu8~bts-Z4Vj7aPZYTw), 7. 10. 2011, 19:35

Moc, hezké ale docela drahé:(((

RE: Oslík

(Síma), 2. 11. 2011, 16:58

Na to že ta klisnicka ma PP tak je levmá!!!

RE: Oslík

(VWPsQNusZ7P~QkZdW7bMQMvaVWR), 28. 9. 2010, 09:41

Pro všechny, co mají zájem o oslíky. Prodáváme 9-ti měsíční oslíky, máme větší množství, takže si určitě každý vybere. Pro více info pište na e-mail Agutterova@seznam.cz možno se přijet nezávazně podívat

Děkuji

(VWPsQNuN78FDZ.56Kvm.h74Vl), 23. 6. 2010, 17:02

Moc pěkné povídaní o oslících. Jsem ráda, že každý nebere osla jako tvrdohlavé hloupé zvíře.
Dík Vlastina

osel koupe

(VWPsQNu_c8m.Ccj7%8xy.Z4Vj7aPZYTw), 6. 2. 2010, 16:13

prosila bych adresu kde bych mohla koup. osika

Ještě jednou prosím, kde bych mohla koupit oslíka nebo prosím, o kontakt kde bych mohla koupit oslíka??

RE:

(František), 31. 1. 2010, 11:42

Oslíky prodávají napříkald v hřebčíně v Mlékojedech. Nejdřív je ale lepší posbírat praktické zkušenosti na nějaké farmě, kde je chovají, je jich čím dál víc...

Prosím o radu,případně kontakt, kde bych mohla koupit oslíka. Anna Krištofíková

(VWPsQNu_7bFjFm4Umbm~g), 5. 4. 2008, 13:29

a kterého byste mi teda doporučili jsem začátečník a chtěla bych si pořídit oslíka ale nevím jakého jestli hřebce osličku nebo valáška prosím poradte

(VWPsQNuEWkruQNs6JyvjFo), 8. 3. 2008, 19:33

Dobrý den, je chov osliků dotován EU?

(VWPsQNuac8AjFm4Umbm~g), 5. 10. 2007, 11:45

mal by som zaujem o viac informacii ohladne valaska. dakujem.

PředchozíDalší
Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2019. Autorská práva vykonává vydavatel.
Jakékoli užití části nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým)
i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno. ISSN: 1805-9465.

© 2019 VIZUS | Používáme redakční systém Vizus CMS