Receptář pro mrazivé dny aneb jak se vyvarovat zimním malérům
6. 1. 2017

Receptář pro mrazivé dny aneb jak se vyvarovat zimním malérům

Teploměr na mnoha místech republiky míří hluboko pod bod mrazu. Meteorologové varují, že nás v sobotu čeká nejmrazivější ráno týdne, možná i měsíce. Poohlédnout byste se měli nejen po koních pod kapotou, ale zvýšenou péči v těchto dnech potřebují i všichni živí tvorové - domácí mazlíčci, hospodářská zvířata i zimující ryby.

Nástrah a nepříjemností, které mráz přináší zahrádkářům, motoristům, majitelům nemovitostí, chovatelům domácích i hospodářských zvířat je víc než dost. Následky působení mrazu mohou být fatální. Proto jsem pro vás připravili rady, jak jak nejčastějším potížím spojeným s mrazivým počasím předcházet.

startovací kabely je důležité správně zapojit

Na roztahování zapomeňte, startujte přes kabely

Jak v mrazu kdykoliv nastartovat auto a bezpečně s ním jezdit navzdory náročnějším zimním podmínkám? Samozřejmostí by měly být sněhové řetězy. V zimní výbavě by však neměla chybět ani škrabka na námrazu, protinámrazová fólie na čelní sklo, polní lopatka na odhrabání sněhem zapadaného auta, rukavice, podložka na sníh pro případ, že budete muset nasazovat řetězy, hodit se může i sáček s pískem na posyp zledovatělé vozovky. Naopak přípravky na rozmrazení zámku dveří bychom měli mít mimo vozidlo. Další praktické rady, včetně správného postupu při startování auta za pomoci kabelů najdete v článku: Za volantem v zimě: odmrazování, startování, parkování a jiné tipy

slepice na sněhu

Horší než mráz je pro zvířata vlhko

Pokud chováte drobné hospodářské zvířectvo, měli byste jej v zimních měsících chránit především před vlhkem. V mrazivých dnech věnujte zvýšenou pozornost složení stravy. Rady pro péči o konkrétní druhy v mrazivém období roku najdete v článku: Slepice, králíci, prasata, ovce a kozy v zimě: Jak se o ně starat v tomto období?

Jorkšírský teriér ochranu proti silným mrazům potřebuje 

Každý pes nepotřebuje svetr

Občas to vypadá, jako by někteří majitelé toužili svého psa vyšňořit podle nejnovější módy, či předvést, kolik zvládají uplést vzorů. Ne všechna psí plemena je však vhodné oblékat. Zvýšenou péči bychom měli věnovat plemenům, která nejsou pro dlouhý pobyt v mrazu vyšlechtěna. To znamená malým a hladkosrstým plemenům, jako je krysařík, čínský naháč nebo jorkšír. Psí oblečky jsou vhodné i pro plemena s krátkýma nohama (jezevčíci). Zvlášť při procházce na sněhu mívají tito psi mokré břicho a tělo se mnohem rychleji ochlazuje. Pokud chováte plemeno, kterému teplá vrstva prospěje a navíc rádi pletete, můžete se inspirovat v článku: Svetr na míru čili jak uplést obleček pro psa

zimující ryby potřebují přísun kyslíku

Zimujícím rybám udržujte větrací otvor

V jezírku se zimujícími rybami je důležité udržovat v zimním období větrací otvor. Nejpohodlnější je použít topné těleso s termostatem, které na hladinu umístíte v plováku. Otvor můžete také denně obnovovat hrncem s horkou vodou. Hrozí tu však nebezpečí zvýšení teploty vody, které by pro zimující ryby nebylo dobré. Zapomenout byste měli na rozbíjení ledu. Hluk a otřesy mohou rybám velmi ublížit. Ve větších nádržích je možné otvor udržovat také vzduchováním. Zdroj bublin však nesmí být více než půl metru pod hladinou. Více v článku Jak chránit hladinu proti zamrznutí?

Autor Radka Páleníková.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: třiplusjedna = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »
PředchozíDalší
Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2019. Autorská práva vykonává vydavatel.
Jakékoli užití části nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým)
i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno. ISSN: 1805-9465.

© 2019 VIZUS | Používáme redakční systém Vizus CMS