15. 9. 2009

Shirský kůň, krásný obr a hodný silák

Majestátní shirský kůň vyniká nejen velikostí, ale i spolehlivostí a klidnou povahou.  Jeho výška je úctyhodná – v kohoutku měří bez mála dva metry! Má neuvěřitelnou sílu, ale přitom je mírný jako beránek. Kde v Evropě či Česku můžete shirské koně potkat? A jak se takovému obrovi dostat na hřbet?

Shirský kůň, řečený shirák, patří mezi chladnokrevná pracovní plemena. Pochází ze střední Anglie a v minulosti i dnes udivuje svou krásou a mohutností. Pro svou velikost a obrovskou sílu byl využíváni jako kůň válečný, který snadno uvezl rytíře v těžké zbroji, či k tahání lodí proti proudu řek a do zápřahu těžkých povozů. Shirští koně drží rekord v tahu z roku 1924, kdy dva koně utáhli padesátitunový náklad!. Dnes tento nádherný silák rozváží pivo a vozí okouzlené turisty. Nejčastěji shiráky potkáte v Holandsku a Německu při různých lidových slavnostech či propagačních jízdách při rozvozu piva.

Shirský kůň

Kůň pro velké poměry

Velká hmotnost, výška i pořizovací cena těchto koní poněkud odrazuje individuální  zájemce o chov, ačkoli se jedná o plemeno fascinující. Koně potřebují velký prostor na ustájení, ale třeba ani obyčejné hřebelcování není úplně snadné. Výška koně v kohoutku dosahuje 195 cm, takže člověk menší postavy jim ani nedosáhne na hřbet. Na stravu ale nejsou o nic náročnější, než jiná plemena. Pouze jí potřebují více.

Nežní obři

Shiráci jsou dobráci od kosti. Mají klid a rozvahu chladnokrevných koní a opravdu skvělou povahu. Kdyby to nebyli dobráci od kosti, chovatel by s nimi pro jejich velikost a sílu mnoho nesvedl!

Po schůdkách na hřbet koně

i

V České republice jsou shirští koně k vidění v zooparku Chomutov, na Karlštejně, kde vozí od jara do podzimu turisty na hrad, a u několika dalších soukromých chovatelů.

Na shirských koních lze samozřejmě i jezdit, ale mají pochopitelně těžší chod než koně jezdečtí. Ovšem milovníci takzvaných rytířských jízd si přijdou na své. I pro toho, kdo se chce povozit, ne si zajezdit, je to ideální kůň. Sedí se na něm totiž jako na gauči! Sedlo ani není potřeba, navíc by muselo být opravdu veliké…

„Ptáte se, jak se na tak velké zvíře leze? Špatně!“ směje se Eva Pastorková, chovatelka shirských koní z Karlštenja. „Můžete použít třeba židli, to přece není žádná ostuda. A například v Anglii využívají v jízdárnách dokonce dřevěné schůdky. Jezdec pohodlně vystoupá do výšky zvířete a pak si na ně sedne. Kůň je klidnější a šetří se mu záda. “

Černí i bílí

Nejčastější barva shirských koní je černá, ale jsou i tmavě hnědí a dokonce bílí. Tmaví koně by však na  měli mít na těle co nejméně bílých skvrn, upřednostňují se pouze bílé nohy od kloubů dolů, na nichž rostou mohutné rousy, které doplňují majestátní vzhled koní.

Vysoký kůň, vysoká cena

i

Centrální evidence pro chov shirských koní v rámci Evropy je v Holandsku.

Velikosti a síle shire koně odpovídá i cena, která je závislá na jeho stáří a výcviku. S tímto koněm se začíná pracovat ve třech letech. Odstavené hříbě stojí 150 tisíc, kůň mezi třetím a sedmým rokem 500 až 600 tisíc korun.

Pro Receptář Jindřich Spěvák.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: dvamínusjedna = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »

jízda na nich?

(ta cizí), 29. 2. 2016, 12:53

nevíte kde by si na nich mohla zajezdit má dcera ?

nepřesnost

(Věra), 7. 11. 2013, 20:00

Když píšete článek o krásném starém plemeni, mohli byste si ověřit, zda jsou informace Vámi prezentované pravdivé. Shirský kůň nebyl nikdy používán jako válečný kůň - to je naprostá (s prominutím) volovina. Ve středověku ještě ani pořádně o nějakém shirském koni nevěděli a rytíře nosili koně plemene, které s ústupem středověku zaniklo. Kromě toho shirský kůň je sice dobrý k tahání, ale ne k nošení těžkých nákladů na zádech - samozřejmě bez problému unese jezdce, ale potřebujete opravdu specifického koně, aby unesl rytíře ve zbroji a navíc byl dostatečně pohyblivý i cvičitelný.

RE: nepřesnost

(w8IvQmT6hwAkQMQC~7P~QkRd-omMFYqT), 29. 6. 2015, 18:26

Ano, to je pravda. Chladnokrevná plemena sice dokáží utáhnou těžký náklad, ale to neznamená, že ho UNESOU, je v tom trochu rozdíl, zvláštní, ale opravdu je.
Chladnokrevní totiž používá trochu jiné svaly než jezdecký kůň, který je uzpůsoben nosit jezdce - ten naopak má potíže s taháním těžkých nákladů.
Bavíme se tady o těžkém jezdci ;-)

RE: nepřesnost

(Mariánka), 7. 11. 2013, 21:16

A to jsem se na to schválně podívala, a našla jsem asi 20 článků (další jsem už ani neprohlížela) na jezdeckejch stránkách, zemědělskejch, chovatelskejch, kde všude píšou, buď že shirský byl i válečný středověký, anebo že je potomkem "Great horse", který vozil rytíře. Zbroj byla jistě těžká, nicméně rytíř ji musel unést, a lidi byli tenkrát mnohem menší a lehčí! Takže přímo plemeno, nebo jeho přímý potomek...půjde jen o slovíčkování a o to, že někdo rád machruje, že:-)

prosímmm

(VWPsQNueWkGs4Z4UH7bMQMvaVWR), 14. 1. 2011, 20:33

prosím o informace kde si můžu tohohle koně koupit pište na email vartas12@seznam.cz předem děkuji za nabídky

:-)

(VWPsQNu79.MuRYTuVVSsQNu), 1. 9. 2010, 13:16

moc hezky asi si ho koupim

trocu divný...

(hafla), 10. 7. 2010, 14:42

Sice je to dobře napsaný, ale jaksi jste se zapoměli zmínit, že je to největší plemeno na světě-když už tam píšete něco o dřevěných schůdkách tak byste tam mohli dát tuto podstatnou informaci... fakt divný.

Shirský kůň

(VWPsQNuL0krJZ34UHDHDQmT6hUm~eYSx47bO), 20. 11. 2009, 21:03

Podle mě je to nejkrásnější chladnokrevné plemeno.

(petulka), 1. 9. 2008, 10:44

no tak to je teda dost hustý tj.a chtěla sem se zeptat kde se takový kůň dá sehnat protože to je fakt husty!!!

RE:

(VWPsQNuvWgmMGYYvW7bMQMvaVWR), 21. 10. 2009, 21:57

ahoj Petulko, chtěla jsem se tě zeptat jestli už si zjistila kde se dají senat, protože bych je taky strasně moc chtěla, ale nevím kde je sehnat. Budu strašně moc ráda, když mi napíšeš děkuju

(Katerina), 28. 7. 2008, 07:39

tak velkej kun no tijo

PředchozíDalší
Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2019. Autorská práva vykonává vydavatel.
Jakékoli užití části nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým)
i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno. ISSN: 1805-9465.

© 2019 VIZUS | Používáme redakční systém Vizus CMS