Vietnamská prasátka: chov na maso i pro potěšení
21. 3. 2011

Vietnamská prasátka: chov na maso i pro potěšení

Vietnamská prasátka jsou již dlouho oblíbená mezi drobnými chovateli a stále se drží na výsluní zájmu. Jsou nenáročná, odolná proti nemocem, jejich chov a odchov není drahý. Pasou se na zahradě a někdy ji i hlídají!

Vietnamská prasátka patří mezi všežravce. A pokud se mohou napást na trávou zarostlé zahradě, sebrat si spadané plody ovocných stromů, jsou náklady na chov opravdu minimální. Jana Němcová z Bubovic, která je chová deset let, o nich tvrdí, že to jsou skromná zvířata, která se obejdou i bez jadrného krmiva a nepotřebují k ustájení ani chlívek. Stačí jim jednoduchý přístřešek, v němž bez následků přečkají i zimní měsíce.

Vietnamská prasátka jsou černá, ale mohou být i šedá a strakatá. Výjimkou nejsou ani bílá. Cena selátka se pohybuje kolem 500 Kč.

Prasátko místo sekačky

Velkou výhodou je, že prasátka vypasou trávu na zahrádce, a tak kosa může v kůlně odpočívat od jara do podzimu; spasou i spadané listí. Traduje se, že ráda rozrývají zahrádku. Bubovická chovatelka má jinou zkušenost. Říká, že jejich Matylda ryje pouze, když má mladé. Zřejmě jim hledá něco dobrého na zub, nebo je to učí. Pokud je však sama, je prý trávník netknutý.

 

Čistokrevná prasátka jsou ideální pro chov na maso

i

Zkušení chovatelé prasátka porážejí už při hmotnosti 60 kg, kdy maso ještě není tučné.

Pro tento druh prasat, která pocházejí podle názvu z Vietnamu a z jihovýchodní Asie, je typický prohnutý hřbet a pronesené břicho. Kvůli krátkým nohám je vlečou takřka po zemi. Zvířata váží až 80 kg.

S výkrmem před nemnoha lety souvisela móda připouštět vietnamské sviňky s divočáky a prasaty z normálních českých chovů. Důvodem byla větší hmotnost kříženců. Selátka však ztrácela výhodu, kterou čistokrevná vietnamská prasata mají, a to je schopnost rychlého růstu a brzkého dosažení tělesného vývoje.

Domácí mazlíci a hlídači

Vietnamská prasátka se nechají snadno ochočit. Matylda přiběhne na zavolání a běhá za všemi členy rodiny jako pejsek. Němcovi chovali i kanečka, který se dokonce neurvale dožadoval drbání na břichu. Dělal i jiné neplechy. Když k nim například přicházela návštěva, schoval se do květin u vchodu na zahradě a vyrazil na ni s hrůzostrašným rykem. Kvůli kanečkovi museli na vrátka přibít cedulku: Pozor prase! Vstup na vlastní nebezpečí.

Chov a odchov selátek

Chov a odchov selat není u vietnamských sviněk složitý. Připouštět se mohou v pěti nebo šesti měsících.

  • V říji se sviňce nadměrně zduří pohlaví a přestává mít zájem o potravu.
  • Březost trvá tři měsíce, tři týdny a tři dny. Během této doby chovatelé přilepšují sviňkám potravu o jadrná krmiva, zeleninu, ovoce a řepu. Jana Němcová přidává Matyldě také kozí mléko s rozmačkanými bramborami, šrotem a vitaminy.

Porod většinou probíhá bez komplikací. Chovatelé selátka matce hned nevracejí a uštipují jim štípacími kleštěmi špičáky, aby při kojení nezraňovala matčiny struky.

Po deseti dnech od narození se mohou selata již přikrmovat. Od matky se odstavují ve stáří šesti až osmi týdnů. V té době se kanečci kastrují.

 

Autor Jindřich Spěvák.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: osmmínusjedna = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »

teplota

(anonym), 19. 5. 2014, 18:11

Dobrý den, máme vietnamské prasátko. Má 3 měsíce.
Dneska se jí začal třást hlas, odmítá jídlo a když jsme jí měřili teplotu měla 36,6°. Můžete mi říct prosím jaká je jejich tělesná teplota? Nemůžu to nikde najít.
Děkuji s pozdravem Anonym

KRMIVO V ZIMĚ

(ytQSoYSSwt7VQmT6PwX), 30. 11. 2013, 15:32

DOBRÝ DEN , CHTĚL BYCH SE ZEPTAT ČÍM SE KRMÍ VIETNAMSKÁ SELATA V ZIMNÍCH MĚSÍCÍCH ? STAČÍ SENO A ZBYTKY Z KUCHYNĚ ? NEMÁTE NĚKD WEB. ODKAZ NA DENNÍ KRMNÉ DÁVKY VIETNAMSKÉHO PRASETE ?

RE: KRMIVO V ZIMĚ

(Lída), 6. 12. 2013, 10:18

Dobrý den, my v zimě krmíme spařeným otrubím nebo suché otruby,vařenými brambory s otrubama,strouhanou řepou s otrubama a na přilepšenou pšenici nebo kousky tvrdého chleba.Jinak co zbyde.No a samozřejmě dáváme teplou vodu.Doufám, že Vám to bude stačit.Nikdy nedáváme šrot, protože šrot je na sádlo.

Odstav

(VWPsQNux~8wDQMQBWgm~eYSx47bO), 17. 11. 2013, 18:52

Jak je to prosím vás přesně s tím odstavem? Svini snížit vodu a žrádlo před tím nebo až po tom co dám selata pryč?

odstranění špičáků-je to nutné?

(Neumannová Ludmila), 23. 10. 2013, 15:59

Dobrý den,chtěla bych se zeptat.Musí se selatům vietn.prasete odstranovat špičáky?Jestli jo, potřebuji poradit, jak se to dělá.Od jara chceme začít s chovem.Jinak si je pořizujeme už dlouhá léta od jara do zimy.A máme s nimi velmi dobré zkušenosti

Povolení k chovu

(t8EmV-4UHunB-~4uM7gd), 1. 7. 2013, 11:37

Chovám třetím rokem vietnamské prasata.Mám jednu sviňku se selaty.Je nutné mít nějaké povolení k chovu?Přišel z tím jeden podnikatel...

Odpověď na rytí

(VWPsQNuN0bAjFm4Umbm~g), 14. 5. 2013, 14:17

Moje rada: Kdo to nikdy nedělal ať mu pomůže nějaký chovatel a pokud nikoho takového neznáte raději si je nekupujte.

Přístřešek pro vientamské

(VWPsQNuL0kxkQNs6JyvjFo), 26. 3. 2013, 09:41

Dobrý den, mohl by prosím poslat foto nějakého jednoduchého přístřešku pro prase? Nechceme nic zkazit. Moc děkujeme. mandelikovat@seznam.cz

RE: Přístřešek pro vientamské

(VWPsQNuN0bAjFm4Umbm~g), 14. 5. 2013, 14:20

Dobrý den, udělejte to tak aby tam nefoukalo. Takže na závětrnou stranu a jestli chcete tak udělejte i dvojitou stěnu. Mezi stěny dejte nějakou izolaci, ale není to podmínkou to už je trochu luxus, ale pro klid to klidně udělejte.

Dobrý den, chováme tři prasátka, jsou ale křížená s českými bílými, dvě jsou samičky na chov a jeden sameček je vykastrovaný, samičky jsou sestry a teď ten problém. Jedna ze samiček přestala žrát, je to již 5 dní, ze začátku aspoň pila vodu, teď ani nepije, jen stojí anebo leží, občas vyjde ven, tak nevím, jestli má říji, ale to se mi zdá už moc dlouho. Také má změněný hlas, teplotu nemá. Nevíme, co s ní udělat, zvěrolékaře jsme zatím nevolali. Děkuji za radu.

prasátka vypasou trávu na zahrádce

(VWPsQNuEWkruQNs6JyvjFo), 14. 5. 2012, 20:45

Dobry den,
rešil jsem problém co poridit na zatravnenou zahradu aby plocha byla spasena a bez použiti sekačky narazili jsme na tenhle článek, ale realita je úplne jiná proste je fakt že vietnaská prasata (selata) že vůbec o trávu zájem nemaji a berou to vždy pod podrost a tak tenhle článek nechápu a stejne jsem musel zakoupit elektrickou sekačku........

Bubovické chovatelce tiše závidim či je to jen takovej blábol
S pozdravem Sedláček
PS: Nefunguje mi na stoprocent klavesnice


Velkou výhodou je, že prasátka vypasou trávu na zahrádce, a tak kosa může v kůlně odpočívat od jara do podzimu; spasou i spadané listí. Traduje se, že ráda rozrývají zahrádku. Bubovická chovatelka má jinou zkušenost. Říká, že jejich Matylda ryje pouze, když má mladé. Zřejmě jim hledá něco dobrého na zub, nebo je to učí. Pokud je však sama, je prý trávník netknutý.


RE: prasátka vypasou trávu na zahrádce

(sis), 11. 7. 2012, 08:24

nam sice travu trochu žere ale kříženo z divočakem pustit ji na zahradu tak ji tak rozryje ze to nejde takže je zavřena a dene ji sekame travu nebot čeka selata

RE: prasátka vypasou trávu na zahrádce

(Milan), 28. 6. 2012, 10:49

Máte skutečně čistokrevná vietnamská prasátka? Nejsou zkřížená, třeba jen z části, s naším prasetem domácím? O tom jsem slyšel, že může být problém. Nám naštěstí trávu opravdu pasou, prostě zanoří hlavu jak ovce a jedou. A ještě mě napadlo - nejsou to ještě moc malá selata? Hned po odstavení nenajednou úplně jenom na trávu - viz vaše citace z článku, matka jim hledá něco dobrého, co potřebují aby dobře rostla. Bukvice nebo žaludy nahradí i zbytky zeleniny z kuchyně, brambory, trocha šrotu...

RE: prasátka vypasou trávu na zahrádce

(VWPsQNuD49BBQNs6JyvjFo), 28. 6. 2012, 08:31

Mám na zahradě taky takového výtečníka. Zjistil jsem ,že reje, ale pod konci větví stromů. Asi tam končí i chutné konce kořínků. Nebo padá něco dobrého z větví. Prý se dá zamezit rytí kovovým kroužkem do nosu. Ale příde mi to tročku drastické. Libor

dotaz na prezimovani veitnamskeho prasete

(VWPsQNuK-gnjFm4Umbm~g), 1. 2. 2012, 16:43

Dobry den mam asi 5m selata veitnaskych prasatek.a mam dotaz ohledne prezimovani.Mam udelany pristresek maji hodne slamy ale aby se jim neco nestalo.dekuji za radu Sona

PředchozíDalší
Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2019. Autorská práva vykonává vydavatel.
Jakékoli užití části nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým)
i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno. ISSN: 1805-9465.

© 2019 VIZUS | Používáme redakční systém Vizus CMS