Vietnamská prasátka patří mezi všežravce. A pokud se mohou napást na trávou zarostlé zahradě, sebrat si spadané plody ovocných stromů, jsou náklady na chov opravdu minimální. Jana Němcová z Bubovic, která je chová deset let, o nich tvrdí, že to jsou skromná zvířata, která se obejdou i bez jadrného krmiva a nepotřebují k ustájení ani chlívek. Stačí jim jednoduchý přístřešek, v němž bez následků přečkají i zimní měsíce.

Vietnamská prasátka jsou černá, ale mohou být i šedá a strakatá. Výjimkou nejsou ani bílá. Cena selátka se pohybuje kolem 500 Kč.

Prasátko místo sekačky

Velkou výhodou je, že prasátka vypasou trávu na zahrádce, a tak kosa může v kůlně odpočívat od jara do podzimu; spasou i spadané listí. Traduje se, že ráda rozrývají zahrádku. Bubovická chovatelka má jinou zkušenost. Říká, že jejich Matylda ryje pouze, když má mladé. Zřejmě jim hledá něco dobrého na zub, nebo je to učí. Pokud je však sama, je prý trávník netknutý.

Čistokrevná prasátka jsou ideální pro chov na maso

Zkušení chovatelé prasátka porážejí už při hmotnosti 60 kg, kdy maso ještě není tučné.

Pro tento druh prasat, která pocházejí podle názvu z Vietnamu a z jihovýchodní Asie, je typický prohnutý hřbet a pronesené břicho. Kvůli krátkým nohám je vlečou takřka po zemi. Zvířata váží až 80 kg.

S výkrmem před nemnoha lety souvisela móda připouštět vietnamské sviňky s divočáky a prasaty z normálních českých chovů. Důvodem byla větší hmotnost kříženců. Selátka však ztrácela výhodu, kterou čistokrevná vietnamská prasata mají, a to je schopnost rychlého růstu a brzkého dosažení tělesného vývoje.

Domácí mazlíci a hlídači

Vietnamská prasátka se nechají snadno ochočit. Matylda přiběhne na zavolání a běhá za všemi členy rodiny jako pejsek. Němcovi chovali i kanečka, který se dokonce neurvale dožadoval drbání na břichu. Dělal i jiné neplechy. Když k nim například přicházela návštěva, schoval se do květin u vchodu na zahradě a vyrazil na ni s hrůzostrašným rykem. Kvůli kanečkovi museli na vrátka přibít cedulku: Pozor prase! Vstup na vlastní nebezpečí.

Chov a odchov selátek

Chov a odchov selat není u vietnamských sviněk složitý. Připouštět se mohou v pěti nebo šesti měsících.

  • V říji se sviňce nadměrně zduří pohlaví a přestává mít zájem o potravu.
  • Březost trvá tři měsíce, tři týdny a tři dny. Během této doby chovatelé přilepšují sviňkám potravu o jadrná krmiva, zeleninu, ovoce a řepu. Jana Němcová přidává Matyldě také kozí mléko s rozmačkanými bramborami, šrotem a vitaminy.

Porod většinou probíhá bez komplikací. Chovatelé selátka matce hned nevracejí a uštipují jim štípacími kleštěmi špičáky, aby při kojení nezraňovala matčiny struky.

Po deseti dnech od narození se mohou selata již přikrmovat. Od matky se odstavují ve stáří šesti až osmi týdnů. V té době se kanečci kastrují.