1. 1. 2010

Zakrslé holandské kozičky a kozlíci jsou mazlíci

Koza, kdysi symbol venkova, se dnes vrací spolu s ekologickým zemědělstvím. A stala také domácím mazlíčkem. Přesněji řečeno především jedno její plemeno. Holandská koza zakrslá má klidnou, mírnou a mazlivou povahu. Inteligencí a chováním připomíná psa.

Na rozdíl od zakrslých koz kamerunských působí holandské zakrslé kozy jemnějším dojmem. Jsou menší s kohoutkovou výškou 45 cm a hmotností do 25 kg. Čím jsou menšího vzrůstu, tím jsou vzácnější a jejich cena vyšší. Přes svou jemnost jsou dobře osvalené, mají širší hrudník a větší břicho.

Nevšední dárek k jubileu

„Byl to nevšední dárek. Jiné ženy dostávají od svých mužů zlaté a stříbrné šperky, já dostala kozu,“ říká Libuše Pavelková z jihočeské Tvrzice, chovatelka kozího plemene holandská zakrslá, o své vůbec první kozičce. Dostala ji od manžela k životnímu jubileu. „Vůbec jsem nevěděla, co s ní mám dělat. Ale po čase jsem zjistila, že je to ideální zvíře pro začátečníka, které se vlastně dokáže o sebe samo postarat. Dnes moji chovnou základnu tvoří dvě kozy a kozel, dovezený z Holandska.“

holandská koza

Půvabné a nenáročné zakrslé kozy

i

holandské kozičky mají skromné nároky na výživu, a protože jsou malé, nespotřebují ani velké množství potravy.

Toto nejmenší plemeno koz bylo v Česku dříve chováno téměř výhradně  v zoologických zahradách, a to především v čisté tzv. plášťové podobě zbarvení. Dnes holandskou kozu zakrslou vlastní mnoho soukromých chovatelů. Nejčastěji se objevuje dvoubarevné a tříbarevné zbarvení srsti, kombinace černé, černobílé, hnědé s černým pálením a hnědobílé barvy.

kozičky potřebují:

  • v zimě dobře větratelný, ale teplý a suchý chlév
  • dostatek krmení a vody
  • celý rok venkovní výběh s přístřeškem

Spokojené na pastvě

Paní Pavelková vypouští kozičky na pastvu od jara do podzimu, v tu dobu je ani nemusí přikrmovat. Občas jim ráno dává speciální granule pro zakrslé kozy, protože nemají rády liz a protože v tvrzické půdě není dostatek jodu. Chovatelce se dřív stávalo, že kůzlátka měla zbytnělou štítnou žlázu a při porodu se udusila.

Kozám matkám chovatelka přidává seno, aby měly dostatek mléka. Kozy milují i různé mlsy, například jablka, mrkev, slupky z banánů nebo tvrdé pečivo.

holandská koza

„Kozy chovám pro radost"

 „Holandské kozičky nemají téměř žádný hospodářský význam. Mléko dávají pouze svým kůzlátkům a maso jíst nemůžete. Copak byste mohl sníst kamaráda, kterému jste dali jméno a běhá za vámi jako pejsek od rána do večera?" Ptá se chovatelka.

„Nemůžete je ani zavřít do chlívku a krmit je nasekanou trávou. Potřebují kontakt s člověkem, lásku a pohlazení. Jak mě vidí nebo slyší, mečí jedna přes druhou a dožadují se pozornosti“ dodává.

Když se narodí minikůzlátka

i

Holandské zakrslé kozy dospívají v šesti měsících.

„Odchov mláďat není složitý. Rozmnožování ponechávám na přírodě − máme vlastního kozlíka, a tak se kůzlátka rodí dvakrát do roka Březost trvá 155 dní. Holanďanky mají běžně jedno kůzle, dvě jsou výjimkou a tři raritou. Má nejstarší koza rodí dvojčata a trojčata pravidelně. Tak co bych chtěla víc?“ usmívá se Libuše Pavelková.

Pro Receptář Jindřich Spěvák.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: sedmplusčtyři = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »

  

(W_rvQMQG%fvu5f4uK7N_), 17. 2. 2017, 19:56

Dobrý den chtěla bych se zeptat jestli se dají chovat doma jako miniprasátka?

RE:  

(fanda), 18. 2. 2017, 13:05

No jestli máte obrovskej obývák, kde v létě roste tráva a v zimě je vystlanej slámou, aby se tam mohli pást a hlavně běhat, tak je můžete chovat i doma. Ale i tak jim bude chybět sluníško a čerstvej vzduch :-)

sul

(VWPsQNuJ-fnxRYSSVWPjEp~6Kx), 10. 3. 2015, 12:35

Dobrý den rada bych se zeptala jakou sul koupit pro kozičku holandanku.....

kozy

(anonim), 2. 2. 2015, 20:05

jak dlouho se dožijí

RE: kozy

(Romana ), 10. 3. 2015, 12:36

NASLA JSEM NA INTERNETE ZE 10-12LET

holandští minikozlíci

(VWPsQNu80gmMFYqTVvdjLTenVvbjcL4UHcBvR.56Kvm.h74Vl), 18. 10. 2010, 21:26

Prosím o radu.Od srpna chováme dva kozlíky a rádi bychom jim pořídili holčičky.Kolik je ideální počet koziček k našim dvěma klukům.Nebudou se o kozičky spolu prát?Děkujeme za radu všem chovatelům

Pobavila jsem se příspěvkem paní Pavelkové a aniž bych ho loni četla pořídila jsem manželovi ke 40 letům společného života páreček zakrslých holandských kozenek. 12.4. nás Baruška obdarovala dvojčátky,obě kozenky ,kouzelné vybarvené nejradši bych si je vzala domů.Jsem na vozíku tak se nechám vyložit ven a beru si je postupně do náruče na pomazlení,jsou kouzelné.Je to radost.Zdravím Kája

mini kozičky

(VWPsQNuH0mEkQMQH7hGy.YsVVt%jFm4Umbm~g), 4. 3. 2010, 12:03

Sháníme do našeho chovu holandských koziček ještě jednu kozičku. Také je chováme pro radost. Nevíte o někom kdo právě prodává kůzlátka? Děkuji.

Vojta

(VWPsQNun0gqIQNs6JyvjFo), 26. 1. 2010, 18:35

Článek je moc hezký.Vaše kozičky,Ferda i kůzlátka také. Už se moc těšíme na Vojtu.Mějte se fajn

(VWPsQNuD4gqkQNs6JyvjFo), 12. 3. 2009, 19:12

Ty jsou kouzelné.Ráda bych taky začla s tímto chovem koziček.Jsou vhodné pro začátečníka?Přeji Vám hodně štěstí v chovu a mnoho zdravých a krásných kůzlátek.

RE:

(sboEQmV6hUrjEKF7c.yu5f4uK7N_), 21. 1. 2010, 07:39

Zdravím, holanďanky jsou určitě vhodné pro začátečníky a zvlášť pro výchovu dětských chovatelů, protože jsou malinké a dobře se s nimi tím pádem manipuluje, když je potřeba veterinárního ošetření "co nepřeperu, to nemůžu chovat". Letos se nám urodilo šest maličkých a nádherných kůzlátek, máme z nich obrovskou radost. Pokud navštívíte naše stránky (Pektorův statek), dozvíte se o plemeni mnohem více, než co se vešlo do tohoto článku.

(Jarmilka), 5. 11. 2008, 12:50

Moc hezke, vypadaji jako male kravicky!

PředchozíDalší
Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2019. Autorská práva vykonává vydavatel.
Jakékoli užití části nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým)
i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno. ISSN: 1805-9465.

© 2019 VIZUS | Používáme redakční systém Vizus CMS