Vynalézaví papoušci
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Hračky pro kočky, křečky, papoušky...

Nejlepším vánočním dárkem pro domácí mazlíčky je hračka. A hrát si potřebují nejen psi, ale i kočky, hlodavci i ptáci. Nadělte jim pod stromeček (ale i kdykoli jindy) hračku, která je bude bavit.

Zvířata mají díky naší péči spoustu volného času, neboť nemusí shánět potravu. Jenže bez možnosti cokoli podnikat se nudí a nečinností strádají. Zábava je proto pro ně zrovna tak důležitá, jako vhodná strava a příbytek. Hru potřebují kočky, morčata, křečci i papoušci. Pro samotářské křečky jsou hračky hlavní náplní, pro společenská zvířata jsou skvělým doplněním lidské společnosti. S některými si mohou hrát v naší nepřítomnosti sami, jindy je třeba zapojit se do hry.

Hravé kočky Hravé kočky Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Hravé kočky

Kočky milují hračky. Míček pro psa ale to pravé ořechové nebude. Aportovat bude nanejvýš siamská kočka, která je také nazývána psem mezi kočkami. Ostatní potřebují jinou zábavu, která odpovídá kočičí povaze. V podstatě vycházejí z kočičí techniky lovu, která je zcela odlišná, nežli ta psí. Kořist loví packami, nikoli tlamou. Potřebují hračky jemnější, měkčí.

  • Pokud hračky pískají, nebo cinkají, budou kočky a koťata nadšením bez sebe.
  • Existují také voňavé míčky, do nichž se umístí pro kočky neodolatelně aromatická náplň (pro nás příjemná bylinná směs ze šanty kočičí) – kočky si pak vydrží hrát s míčkem déle, více je přitahuje a baví.
  • Oblíbené jsou všechny hračky na provázky, s pomocí kterých hru začneme.
  • Kočky také milují takzvané interaktivní hračky, různé předměty ukotvené pružinkou na podstavci, nebo speciální kuličkové dráhy, kdy kutálí míčkem v dráze, aniž by jej mohly vyjmout.

Obratní křečci a potkani

Šplhající hlodavce, jako jsou křečci, myši i inteligentní potkani, velmi potěší prolézačky. Jsou vhodnější, než často používané běhací kolečko, na kterém někteří mohou získat i závislost a doslova se uběhat, navíc například pískomilové si v něm mohou poškodit ocas.

Prolézačky, houpačky a žebříčky můžeme snadno vyrobit ze starého oblečení, provázků a provazů. Šikovné děti tak mohou snadno vyrobit užitečný dárek svému chlupatému kamarádovi.

Řadu zábavných doplňků do klecí hlodavců lze i zakoupit. Vděčná je však i obyčejná kartónová krabička, do které schováme pamlsek a zvířátko ji bude muset objevovat a prokousat se k ní.

Vynalézaví papoušci

Z materiálů je nejlepší buď dřevo a lýko, či nezničitelný kov. Plasty mohou papoušci pozřít – jejich zobáky mají nečekanou sílu.

I papoušci si rádi hrají. Společnost i zábavu potřebují zrovna tak, jako třeba psi.

  • V kleci by neměly chybět různé houpačky, lana a provázky, žebříky. Papoušci jsou totiž obratní šplhavci a akrobacie je baví.
  • Dále uvítají nejrůznější závěsné hračky, které ozobávají a zobákem zkoumají, rádi zvoní na zvonečky.
  • Milují i kuličky například s roličkou uprostřed, které dovedou kutálet po stole. (Pozor, podobná hračka musí být vždy tak velká, aby ji papoušek nemohl spolknout).
  • Oblíbená jsou i zrcátka. Papouškům sice partnera a společnost, až už ptačí či lidskou, nenahradí. Ale ve chvilce osamocení je mohou jistým způsobem uklidňovat.

Šťastní jsou papoušci, kteří mají k dispozici celý takzvaný ptačí strom, vytvořený z pravých větví či tyče a mnoha bidýlek, bohatý i na hračky. Může být umístěn ve voliéře, ale i volně v bytě blízko klece. Papoušci si jej často tak oblíbí, že na něm tráví většinu času a nepoškozují vybavení bytu (a neriskují své zdraví).

Akční letáky