Nadváha je nebezpečná jak pro lidi, tak i pro zvířata. Bohužel je stále častějším problémem i u domácích koček. Zpravidla vede k mnoha zdravotním komplikacím jako je například cukrovka, artritida, srdeční choroby a problémy s dýcháním. Obezita je doprovázena i menší pohyblivostí, což se postupně odráží na celkovém zdraví. Co tedy dělat, aby váš domácí zvířecí mazlíček nepřibíral a jak mu pomoci účinně a zdravě zhubnout?

Proběhla anketa Receptáře!

Tradiční čtenářská anketa proběhla i letos. Hlasovali jste pro své oblíbené firmy. Děkujeme.

Zdá se vám, že vaše kočka tloustne? Na zajímavé tipy, jak jí pomoci s nadváhou, se podívejte na tomto YouTube videu na kanálu Jackson Galaxy:

Zdroj: Youtube

Kočka a nadváha

Pokud má kočka nadváhu, velice snadno to zjistíte díky pár základním průvodním znakům. Nejčastěji jí naroste velké břicho a při dotyku na něj necítíte žebra. Vždy záleží na konkrétním plemeni a druhu, ale obecně kočky váží něco okolo 3,6 až 4,5 kg.

Obezita je stanovena na 15 % nadváhy. Jakmile tedy váží kočka více než 5,5 kg, je ohrožena nadbytečnými kily na zdraví. Čím je nadváha vyšší, tím rizika stoupají!

Proč kočky přibírají

Nekontrolované tloustnutí může u koček způsobovat hned několik faktorů. Mezi ty nejčastější patří překrmování, sedavý způsob života a často i hormonální nebo metabolické změny po kastraci. V každém případě vždy situaci zhodnoťte s vaším veterinárním lékařem.

V některých případech by mohl mít náhlý úbytek hmotnosti v důsledku drastické diety velmi negativní dopady na celkové zdraví. Velmi nebezpečným následkem je například tzv. syndrom ztučnění jater.

Jak přesně postupovat

Začněte každopádně u krmiva. Jednou z variant je dávat kočce speciálně určenou stravu pro hubnutí. Zpravidla je nejen méně kalorická, ale obsahuje mnohem více vlákniny. Vždy dodržujte doporučené dávkování.

Další možností je snížený porcí krmiva, které běžně používáte. Avšak pouze o 10 % nebo méně. Stejně tak můžete nahradit část krmiva masem. V případě, že má vaše kočka sklony zhltnout veškerou porci najednou, rozdělte jí krmivo na více dávek.

Více fyzické aktivity

Nedílnou součástí úbytku kil je i pravidelný pohyb. Nenechte vaši kočku jen lenošit, ale pravidelně si s ní hrajte a provokujte ji k aktivnímu pohybu pomocí hraček.

Související články

Zdroje: www.adbz.cz, www.hillspet.cz, www.royalcanin.com