Chcete balkóny plné jahod?

V mnoha domácnostech už je dávno konec neútulným balkónům a opuštěným terasám! Tam jsme se zabydleli už během doby covidové a vesele v tom můžeme pokračovat dál. Vždyť každý metr se počítá. Pokud máte krásný výhled, pak nezbývá než pogratulovat, jestli ale ne, ani tehdy nezoufejte a obklopte se vlastní zelení.

Každý kvítek se počítá, ale kytička, ze které uzraje jahoda, je ještě cennější. Uměli byste pěstovat jahody na balkóně? Bez samozavlažovacích květináčů, bez závěsné stěny nebo nádob. Autor příspěvku z YouTube kanálu DIY Urban Gardening čili „ručně dělané městské zahradničení“ je mladý muž, který si dokáže vypěstovat spoustu zeleně jen z mála. Podívejte se, jak si na balkóně poradil s pěstováním jahodníků!

Zdroj: Youtube

Jak pěstovat úspěšně jahody i na balkóně?

Jak budete pěstovat jahodníky vy je zcela na vás. Druhy, které jsou vhodné na balkóny, jsou především ty stáleplodící a převislé. Jsou totiž také na okrasu a bývají proto hezky sesazené do od stropu zavěšených košů, seskládané do pyramid nebo zavěšené na vertikální opoře u stěny. Jsou pěkné listem, průběžně nakvétají a dozrávají.

I na balkónech samozřejmě platí, že jahodníky potřebují hodně slunce, dostatek vody a velmi výživný substrát. Značně napomohou i minerální hnojiva určená právě k pěstování jahod, nicméně základem je kvalitní na nutriční makro látky bohatá půda.

Ideální jsou samozavlažovací květináče, které významně napomohou s péčí o zálivku, tu můžete řešit ale i různými jednoduchými zavlažovacími systémy, pokud nejste rostlinám vždy na blízku a po ruce s konvičkou plnou vody.

Ty nejlepší jahodníky na balkón a terasu

Které jahody se hodí na terasy a balkóny? Jak už bylo řečeno, z mnoha důvodů jsou ideální právě stáleplodící druhy. Velikostí jsou vhodné i malé lesní, respektive měsíční jahody, které se používají v zahradách do podrostu, v podstatě jako pokryv ploch, kde by se jinak mohl plazit třeba břečťan.

Maličké měsíční jahody můžete také pěstovat, ale není důvod proč se uchylovat k těm docela nejmenším. Pokud po nich toužíte, pak vybírejte z u nás dobře rostoucích druhů jako je Rujana, Tubby Red kvetoucí rudě, případně Alexandria.

Ze stáleplodících jahod, které se báječně hodí na pěstování do květináčů a jsou zdobné a chutné jde především o variantu Ariba White F1 nebo Evie 2. Oba druhy se hodí do nádoby i košů a výnosem potěší děti i dospělé. Stáleplodící velkoplodé odrůdy, které se osvědčily, jsou například Grandian nebo Selva.

Výborné jsou také převislé jahodníky, které mají delší květní stonky a plody je pak ohnou do stran z květináče ven. Pořiďte si například varianty Camara, Elan, Mara de Bois, Maranell nebo Temptation.

Související články

Zdroje: abecedazahrady.dama.cz, nkz.cz, lifee.cz