Zima je tu a všude kolem nás zdobí cesty kaluže a bláto. Noční můra pro pejskaře, kteří si z každé procházky přivedou domů mazlíčka obaleného bahnem. Jak často bychom ale měli pejska koupat, abychom mu neškodili?
Nikdo z nás nechce mít po každém venčení psa byt plný špíny a bahna. Co tedy dělat, když je venku nepříznivé počasí, a my přesto musíme jít se psem ven? Pokud není pejsek špinavý příliš, postačí ho pořádně utřít do ručníku. Pokud je ale z vašeho čtyřnohého mazlíčka koule bahna, nezbývá nic jiného než ho vykoupat.
Příležitostné koupání psa je zcela v pořádku, zvláště pak v zimních měsících, kdy je často mokrý a špinavý. Byl by totiž v takovém případě brzy cítit. Myslete však na to, že přílišné koupání mu může způsobit zdravotní komplikace. Myjte ho tedy pouze v případě, že je to opravdu nutné. Štěňata však nekoupejte raději vůbec!
Při koupání psa buďte trpěliví.
Pokožka psa má důležitou ochrannou funkci
Pokožka psa totiž chrání před škodlivými vnějšími vlivy a dehydratací, reaguje na změny teploty a pomocí senzorických receptorů dokonce vnímá podněty jako bolest a tlak. Povrch kůže psa je pokrytý lipidovou vrstvou, ta je tvořena tuky a bílkovinami. Je známá především pod názvem kožní maz.Ten má pro psa velmi důležitou ochrannou funkci.
Pokud tedy psa koupete často nebo používáte nekvalitní přípravky, můžete lipidovou vrstvu poškodit a způsobit tak zvířeti kožní problémy. Většinou uvidíte na jeho pokožce zarudnutí a pejsek se bude kvůli nepříjemnému svědění neustále drbat. Pokud tento problém nebudete řešit, může způsobit bakteriální zánět kůže či lysiny.
Psa koupejte, jen když je to nutné
Před koupáním psa důkladně vykartáčujte
Na šampónu pro mazlíčka nešetřete a poté, co ho omyjete, ho pořádně opláchněte vodou, aby na jeho pokožce nezůstala žádná pěna.
Psa před koupáním vykartáčujte, odstraníte tak větší nečistoty, zbavíte ho uvolněných chlupů a také tím docílíte toho, že se šampón dostane přes srst na kůži. Teplotu vody zkontrolujte předloktím. Pejsci se většinou bojí cákání a jsou celkově z koupání vystrašení, dávejte tedy pozor, ať na ně voda zbytečně prudce necáká.
Mytí začněte od nohou a pokračujte směrem k hrudníku a břichu. Poté následuje mytí zad a krku. Hlavu pejskovi umyjte až jako poslední, protože tuto oblast nejhůře snáší. Dbejte na to, aby mu netekla voda do očí.
Zdroj: www.zoohit.cz, www.rajchovatelu.cz