Podle mých zkušeností z ordinace majitel psa většinou přichází k veterináři až tehdy, když zjistí, že jeho miláčkovi značně páchne z dutiny ústní. Tento zápach není ze žaludku, jak se mnozí chovatelé domnívají, nýbrž ze zanícených dásní. Stačí trochu poodkrýt pysk vašeho psa a zjistíte, že hned na krčku špičáku je hnědý nános. Tato usazenina neboli zubní kámen je však až pozdním důsledkem součinnosti bakterií, které v dutině ústní normálně žijí, a látek obsažených ve slinách.

Od plaku k zubnímu kameni a nebezpečnému zánětu dásní

  • Nejprve vzniká povlak neboli plak.
  • Pokud není pravidelně odstraňován, postupně narůstá, dráždí a oddaluje dásně od krčků zubů.
  • Bakterie vyvolají zánět dásní, posléze se vytvoří zubní váčky, uvolňují se a vypadávají zuby.

Tento proces je provázen nejen pachem z dutiny ústní, ale také bolestivostí, která způsobí, že pes hůře přijímá potravu. Pokud chovatel podcení i tento stav, mohou se bakterie uvolnit do krve a dostat se tak do srdce a ledvin, a tím přímo ohrozit život zvířete.

Jestliže majitel psa nechá věci dojít až takhle daleko, pak odpověď na otázku, zda zuby čistit nebo nečistit, je zcela jednoznačná: teď už ne. Je nutné vyhledat veterináře, který psa uspí, odstraní zubní kámen ultrazvukem, vytrhne zkažené a viklající se zuby a nasadí vhodná antibiotika.

Prevence je nutná především u malých plemen psů

Jak problémům předejít? Je známo, že u velkých plemen se zubní kámen vyskytuje spíše ojediněle, avšak u některých malých plemen (jezevčík, jorkšir, pudl, pekinez, kokr) je nadměrná tvorba zubního kamene dědičná. U těchto zvířat je proto nutné věnovat ústní hygieně zvýšenou pozornost.

Žvýkání je jednodušší než čištění po lidském způsobu

Pokud se majitel rozhodne psovi zuby čistit, je třeba použít speciální kartáček (nejlépe gumový návlek na prst) a speciální ochucenou pastu pro psy. Na tento zákrok je nutné začít zvykat již štěně, a to v pravidelných denních intervalech. Podle mých chovatelských a veterinárních zkušeností se však této metody používá naprosto výjimečně. Většině psů je takový zákrok značně nepříjemný a většina majitelů na něj prostě nemá čas.
Nejlepší je dvakrát ročně zajít se psem na kontrolu chrupu k veterináři, který podle potřeby (zpravidla 1x ročně), bezbolestně odstraní zubní kámen ultrazvukem. Dále je vhodné psům pravidelně dávat předměty, které odstraňují zubní plak a tím prokazatelně snižují tvorbu zubního kamene. Jde o speciálně vyráběné kosti z buvolí kůže nebo o ještě účinnější žvýkací pamlsky či enzymatické žvýkací plátky. Psům, kteří o předměty z buvolí kůže nemají zájem, prospějí sušené šlachy, prasečí uši a další aromatičtější a tudíž lákavější pochoutky na žvýkání.