obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Jak chránit chrup psa před zubním kamenem a následným zánětem dásní?

Je třeba psovi čistit chrup? Názory chovatelů i veterinářů se liší. Jisté je, že prevence je důležitá především u malých plemen a nemusí spočívat jen v poměrně obtížném čištění zubů kartáčkem.

Podle mých zkušeností z ordinace majitel psa většinou přichází k veterináři až tehdy, když zjistí, že jeho miláčkovi značně páchne z dutiny ústní. Tento zápach není ze žaludku, jak se mnozí chovatelé domnívají, nýbrž ze zanícených dásní. Stačí trochu poodkrýt pysk vašeho psa a zjistíte, že hned na krčku špičáku je hnědý nános. Tato usazenina neboli zubní kámen je však až pozdním důsledkem součinnosti bakterií, které v dutině ústní normálně žijí, a látek obsažených ve slinách.

Od plaku k zubnímu kameni a nebezpečnému zánětu dásní

  • Nejprve vzniká povlak neboli plak.
  • Pokud není pravidelně odstraňován, postupně narůstá, dráždí a oddaluje dásně od krčků zubů.
  • Bakterie vyvolají zánět dásní, posléze se vytvoří zubní váčky, uvolňují se a vypadávají zuby.

odstranění zubního kamene odstranění zubního kamene Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Tento proces je provázen nejen pachem z dutiny ústní, ale také bolestivostí, která způsobí, že pes hůře přijímá potravu. Pokud chovatel podcení i tento stav, mohou se bakterie uvolnit do krve a dostat se tak do srdce a ledvin, a tím přímo ohrozit život zvířete.

Jestliže majitel psa nechá věci dojít až takhle daleko, pak odpověď na otázku, zda zuby čistit nebo nečistit, je zcela jednoznačná: teď už ne. Je nutné vyhledat veterináře, který psa uspí, odstraní zubní kámen ultrazvukem, vytrhne zkažené a viklající se zuby a nasadí vhodná antibiotika.

Prevence je nutná především u malých plemen psů

Jak problémům předejít? Je známo, že u velkých plemen se zubní kámen vyskytuje spíše ojediněle, avšak u některých malých plemen (jezevčík, jorkšir, pudl, pekinez, kokr) je nadměrná tvorba zubního kamene dědičná. U těchto zvířat je proto nutné věnovat ústní hygieně zvýšenou pozornost.

žvíkací kost z bůvolí kůže je lepší než lidské čištění žvíkací kost z bůvolí kůže je lepší než lidské čištění Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Žvýkání je jednodušší než čištění po lidském způsobu

Pokud se majitel rozhodne psovi zuby čistit, je třeba použít speciální kartáček (nejlépe gumový návlek na prst) a speciální ochucenou pastu pro psy. Na tento zákrok je nutné začít zvykat již štěně, a to v pravidelných denních intervalech. Podle mých chovatelských a veterinárních zkušeností se však této metody používá naprosto výjimečně. Většině psů je takový zákrok značně nepříjemný a většina majitelů na něj prostě nemá čas.
Nejlepší je dvakrát ročně zajít se psem na kontrolu chrupu k veterináři, který podle potřeby (zpravidla 1x ročně), bezbolestně odstraní zubní kámen ultrazvukem. Dále je vhodné psům pravidelně dávat předměty, které odstraňují zubní plak a tím prokazatelně snižují tvorbu zubního kamene. Jde o speciálně vyráběné kosti z buvolí kůže nebo o ještě účinnější žvýkací pamlsky či enzymatické žvýkací plátky. Psům, kteří o předměty z buvolí kůže nemají zájem, prospějí sušené šlachy, prasečí uši a další aromatičtější a tudíž lákavější pochoutky na žvýkání.

Akční letáky