Čápi bílí se na jaro vrací do České republiky z oblastí subsaharské Afriky, kde přezimují. Jedna cesta, kterou při migraci absolvují, může být dlouhá až 10 000 kilometrů, v závislosti na konkrétním místě zimoviště a hnízdišti.

Proběhla anketa Receptáře!

Tradiční čtenářská anketa proběhla i letos. Hlasovali jste pro své oblíbené firmy. Děkujeme.

Tyto ptáky čekají na jejich cestě rozmanité výzvy, včetně extrémních povětrnostních podmínek, nedostatku potravy a nebezpečí způsobeného lidskou činností.

Čápi obvykle zahajují svou migraci z Afriky na konci zimy nebo na začátku jara, aby dorazili do Evropy včas na jarní hnízdění. Jejich trasa je často pečlivě naplánována tak, aby zahrnovala zastávky na místech, kde se mohou krmit a odpočinout si. Jednou z největších výzev je přelet přes Saharu, největší horkou poušť světa, kde je málo potravy a vody.

Podívejte se na Povídání o Čápu bílém z tvorby Deflector Bushcraft.

Zdroj: Youtube

Návrat na stejná místa

Přestože je migrace čápů bílých dlouhá a plná nebezpečí, tyto ptáky motivuje silný pud k návratu na místa, kde se narodily, aby zde hnízdily. Fascinující je, že čápi často vrací k týmž hnízdním místům, někdy dokonce k týmž hnízdům, která používali v předchozích letech.

Tato cesta je pro čápy bílé nejen fyzickou, ale i navigační výzvou. Vědci zjistili, že čápi se orientují pomocí slunečního světla, hvězd, magnetického pole Země, a dokonce i zeměpisných vlastností krajiny. Díky těmto schopnostem dokážou najít cestu domů přes tisíce kilometrů s překvapivou přesností.

Čáp černý

Migrace čápů černých je rovněž fascinující, avšak v mnoha ohledech se liší od migrace jejich bílých příbuzných. Čápi černí (Ciconia nigra) jsou, stejně jako čápi bílí, tažní ptáci, ale jejich migrační trasy a zvyky se výrazně liší, což je dáno jejich odlišnými potřebami a životním stylem.

Čápi černí jsou více lesními ptáky než čápi bílí, kteří preferují otevřené krajiny. Zimují v Africe jižně od Sahary a na jaře migrují do Evropy a Asie, kde hnízdí v lesních oblastech. Na rozdíl od čápů bílých, kteří často hnízdí ve velkých koloniích, čápi černí hnízdí samotářsky a jejich hnízda jsou obvykle skryta ve vysokých stromech.

Délka migrace čápů černých je kratší než u čápů bílých, může dosahovat i přes 5 000 kilometrů v závislosti na jejich konkrétním místě zimoviště a hnízdiště. Čápi černí využívají pro svou migraci také termiky, což jsou teplé vzdušné proudy, které jim umožňují klouzavý let s minimální spotřebou energie. Díky tomu mohou překonávat velké vzdálenosti bez potřeby častého křídlení.

Migrační trasy čápů černých je často obtížnější sledovat než u čápů bílých, částečně kvůli jejich samotářské povaze a sklonu k hnízdění v těžko přístupných lesních oblastech. Navíc, protože preferují hnízdění ve vysokých stromech, jsou jejich hnízda méně viditelná a obtížněji monitorovatelná.

Zájem o migraci čápů a jejich ochranu v posledních letech roste, nejen mezi vědci, ale i ve veřejnosti. Monitoring migrace čápů pomocí satelitního sledování nám umožňuje lépe porozumět jejich migračním trasám, zvyklostem a výzvám, kterým čelí.

To je klíčové pro ochranu těchto majestátních ptáků a zajištění, že budou moci i nadále vykonávat svou působivou migraci pro budoucí generace.

Související články

Zdroj: wikipedia.org, birdlife.cz