Nabýváte dojmu, že se váš kočičí mazlíček poněkud zakulacuje a k hbitému lovci má daleko? Pak se s největší pravděpodobností potýká s obezitou, která je u koček bohužel stále častějším problémem.

Nadměrná váha ohrožuje nejen jejich zdraví, ale také jim značně zkracuje celkový život. Jediné, co zabere, je kvalitní vyvážená strava a pohyb. Jak však kočku přesvědčit, aby se aktivně hýbala?

Jak vycvičit kočky a trénovat nové povely? Podívejte se na toto YouTube video na kanálu TerezaZoo:

Zdroj: Youtube

Lezení a škrábání

Pokud chcete svou kočku od obezity zachránit, probuďte v ní její přirozené instinkty. Kočky jsou přirozeně aktivní šelmy, které milují šplhání a škrábání. Proto je ideální pořídit vašemu domácímu mazlíčkovi kočičí strom.

Nejlépe, co nejvyšší, aby se mohl dostatečně protáhnout a procvičit svaly. Navíc si u toho jako bonus obrousí a zároveň zkrátí drápky. Díky šplhání si kočka značně posílí svalovou hmotu na břiše. Nalákejte ji na nějakou hračku, kterou umístíte, co nejvýše.

Upoutejte pozornost hračkami

Kočkám se zpravidla hračky brzy okoukají. Pokud chcete zvýšit jejich zájem o aktivitu, pořiďte jim i nějaké nové kousky, nabízejte je postupně a různě je obměňujte. Perfektním řešením je například udice nebo interaktivní hračky, které kočky doslova vyburcují k „lovu“.

Další variantou je kulodráha, jen ji postavte rovně, nikoliv dokola. Po pár uběhlých kolečcích by kočka zjistila, že si stačí sednout doprostřed a kuličku jen pozorovat. Kočku lze vyburcovat k aktivitě i aportováním, a zcela určitě i laserem, které kočky doslova „zblázní“.

Pokud to lze, pusťte kočku ven

V případě, že jste vlastníky zahrady nebo máte dvorek ve vnitrobloku, či přírodu za rohem, dopřejte kočce pobyt venku na čerstvém vzduchu. Kočky totiž vyprovokuje pocit průzkumníka nového a zcela neznámého prostředí. V případě, že není kočka vycvičená, předejděte zatoulání a choďte s ní na procházky s vodítkem.

Rozpohybujte kočku lákadlem na zdravý pamlsek

Pokud chcete, aby se vaše kočka zbavila nadbytečných kil, poskytněte ji i v tomto případě lákadlo ve formě pamlsku. Začněte však používat jen ty nízkoenergetické a v nejlepší kvalitě, co se týká výživných látek.

Na současném trhu jsou k dostání zdravé kočičí dobroty, které jsou skryté v hračce nebo zvířecím hlavolamu. Jedná se o účinné cvičení pro fyzickou i emoční pohodu vaší kočky.

Váš pohyb, může být i pohybem kočky

Zkuste aktivovat kočku malou lstí, kdy vás bude chtít následovat doslova na každém kroku. Přivažte si ke kotníkům delší šňůrku s pírkem a uvidíte, že vás kočka bude stále následovat. 

Pokud zrychlíte, vyprovokujete ji k aktivnímu pohybu. Buďte však opatrní, abyste si lákadlo k pohybu nepřišlápli a nedošlo ve vašem případě k nebezpečnému úrazu.

Související články

Zdroje: www.pesweb.cz, www.mazliccivpohybu.cz, www.krmeni.cz