Jak a čím krmit záleží na možnostech každého chovatele. Někdo má velký travnatý výběh, v létě proto ráno a večer slepicím hodí jen hrst pšenice, jiný může drůbež chovat pouze ve voliéře a vše potřebné jí musí dodat. Někdo má stálý zdroj statkových krmiv, jiný je kupuje.

Granule z míchárny, nebo domácí krmení?

Těžká otázka. Pro granulované krmné směsi hovoří fakt, že kromě vody v napáječce není nutné k vybalancované krmné dávce nic přidávat – netřeba sýpek, sudů, velkých skladových prostor. Koupím pytel či tašku, zkrmím, koupím nové. Přítomnost anabolik a léčiv ve směsích pro drobnochovatele je mýtus. Ano, jsou krmné směsi s léčivy, ale ta jsou jen na veterinární předpis a jejich cena se pohybuje hodně jinde. Běžně lze koupit králičí granule s antikokcidiky, což bývá na obalu zřetelně uvedeno, ale současně se prodávají i granule bez léčiva. Chovatel králíků si může vybrat. Dalším plusem pro granulované krmivo je, že je lze nasypat do automatického krmítka.

Šrotovaná směs jako kompletní krmivo

Šrotovaná krmná směs je vhodnější pro chovatele, kteří krmí míchanicí. Šrot zvlhčují vodou a přidávají i další složky: mačkané vařené brambory, strouhanou krmnou řepu, sekané kopřivy, máčené pečivo a podobně. U tohoto způsobu krmení ale hrozí nebezpečí vzniku kvalitativní podvýživy. Ve snaze dát slepicím to nejlepší jim vlastně ubližujeme. Ke kupované šrotované krmné směsi tedy již není třeba nic přidávat, jen vodu. Obsahuje totiž vše potřebné.

Krmení slepic z domácích zdrojů

Slepice ve snášce potřebuje v krmivu přijímat bílkoviny (rostlinné i živočišné), vitaminy, stopové prvky či zdroj metabolizované energie.

Ti z nás, kteří mají levný zdroj obilí a možnost jeho uskladnění od sklizně do sklizně a ještě slepicím mohou dopřát luxus neomezené pastvy, se balancováním krmné dávky příliš nezabývají. Minimálně od pozdního jara do časného podzimu. Živočišné bílkoviny si slepice sezobou ve formě broučků a červíků, vápník vyklovou z otlučené omítky a drcených skořápek, vitaminy a stopové prvky najdou v trávě, chovatel jim dá jen po hrsti pšenice ráno a večer.
Jak dobře nakrmit? Kolik čeho? Stačí pšenice, zbytky z kuchyně a tráva ze sekačky? Jak to, že je slepice podvyživená, když je tak pěkně kulatá a má i střívka obalená tukem? MOžná její strava není vyvážená.

Osvědčená směs obilovin

Nejvhodnější je směs obilovin:

  • osm dílů pšenice
  • dva díly kukuřice

Necelý díl pšenice je možné nahradit například nahým ovsem, ječmenem nebo obilninou tritikále (kříženec žita a pšenice, někdy je nazývaný žitovec).

  • Pokud krmíme pečivem, počítáme je jako pšenici, to znamená, že kilogram suchého pečiva odpovídá kilogramu pšenice.Pšenice je zdrojem bílkovin a energie
  • Kukuřice obsahuje karoten, který zabarví žloutky více do žluta, a je také zdrojem energie
  • Oves a ječmen jsou hlavně zdrojem vlákniny.
  • Poměr kukuřice v zimním období mírně navýšíme a v letním období naopak snížíme, protože nosnice při krmení vyšší dávkou kukuřice rychle tloustnou – a klesá snáška.

Tuto směs obilovin ale musíme doplnit o vitaminy, stopové prvky, živočišné bílkoviny a vápenec. Přidáváme tedy některý z premixů (směsí doplňkových látek), jako jsou Nutrix, Roboran případně jiná značka, a to nejčastěji přimícháním do obilného šrotu.

  • Šrot pak dále zvlhčujeme syrovátkou, mlékem, strouhanou krmnou řepou, strouhanou mrkví, mačkanými vařenými brambory, kopřivovou či vojtěškovou řezankou.
  • Brambory jsou hlavně zdrojem škrobu. Přidáváme je na ochucení směsi, nosnice po nich rychle přibírají.
  • Cenným zdrojem bílkovin, vápníku a fosforu jsou vedle krmného mléka a syrovátky také tepelně upravené drcené kosti.

Optimalizace domácí směsi

* Lysin napomáhá vstřebávání vápníku a je důležitý pro tvorbu svaloviny, metionin startuje tvorbu bílkovin, metabolizovaná energie znamená, kolik toho tělo z daného krmiva získá.

Tabulka uvádí poměr živin a minerálů v nejdostupnějších obilovinách a luštěninách. Komerční krmné směsi pro drůbež neobsahují živočišné produkty, v tabulce jsem je ale uvedla, protože předpokládám, že chovatelé zkrmují kuchyňské zbytky a drůbeži podávají i drcené kosti (drůbeží, králičí, vepřové).
Sójové, arašídové či slunečnicové pokroutky a rybí moučky jsem nezařazovala, nejsou běžně dostupné, vojtěškové peletky, sušené kopřivy a smetky sena se podávají hlavně kvůli obsahu přírodních barviv, stejně tak mrkev či červená řepa, proto také nejsou uvedeny.

Jakým množstvím krmit?

Denní krmná dávka pro dvoukilogramovou nosnici (hybrid či lehké až polotěžké plemeno) při šestnáctihodinovém dni a teplotě 16–24 °C představuje 120 g suché směsi. Při nižších teplotách příjem krmiva stoupá a při vyšších teplotách klesá. V obou případech klesá snáška. Kvalitativně podvyživená nosnice má nízkou snášku, může být krásně opeřená, lesklá, na pohled líbivá, ale má ztučnělé vnitřní orgány a není shánčlivá.