Jaké krmení nabídnout slepicím v zimě?
Zdroj: Shutterstock

Většina lidí krmí v zimě slepice špatně a škodí jim. Neděláte to taky?

Malý chov slepic by se líbil skoro každému. Je to určitě radost, ale také starost. Víte, jaké krmení se doporučuje během zimy? Slepičkám bude chybět pestrost stravy, kterou si zajistli přes rok sběrem, a tak nezbývá, než jim trochu přilepšit. 

Zdroje: www.slepicevnouzi.czwww.zahrada.cz

Domácí chov slepic

Chováte slepice? Víte, jak je krmit v zimě? Ani slepičky, které mají v zimních měsících dostatek pohybu venku nezvládnou sehnat tolik potravy, aby měly pestrý vyvážený jídelníček. Mnozí malí chovatelé netouží po krmení suchými granulemi, naopak mají vlastních pár slepic, aby si je chovali více méně volně a na potravě přírodní.

Během zimních měsíců se však hodí slepičkám přilepšit. Podívejte se na toto video od „Enthusiastic Farmer“, nadšený chovatel názorně ukazuje, co jeho slepičky zobají, když venku není nic k snědku:

Zrní, zelenina i chleba slepicím v zimě prospějí

Autor videa připomíná, že i odřezky z kuchyně slepice zbaští, ale v zimě jim prospěje kvalitnější příkrm. Slepicím se běžně přidávají k zobání drcené vaječné skořápky nebo suchý chleba. Skořápky můžete nechat vyschnout, a pokud se obáváte nečistot, můžete je například zahřát v troubě nebo mikrovlnce.

Vaječné skořápky Suché vaječné skořápky se přidávají slepicím v zimě i po zbytek roku.  Zdroj: Shutterstock

Také zbytky pečiva se hodí, nesmějí být však v žádném případě plesnivé, ale jen dobře vysušené. Pak je můžete použít kdykoli během roku. Pečivo a hlavně chleba nalámejte na menší kusy a zalijte vodou.

Slepičkám můžete nabídnou pšenici, která je základním zobáním, může jím být ale třeba také kukuřice, pohanka, proso či suchý šrot. Semena můžete nechat naklíčit. Doporučuje se pšenice, ječmen, čočka nebo vojtěška. Pochutnají si také na vařené nebo čerstvé zelenině.

Slepicím vyhovují vařené a rozmačkané brambory, mrkev, dýně. Dá se však říci, že slepice si dají cokoli, a to i ovoce, ale také maso, vnitřnosti či zbytky z čištění ryb.

Chováte slepice a nevíte přesně čím jejich stravu obohatit během zimy? Chováte slepice a nevíte přesně čím jejich stravu obohatit během zimy? Zdroj: profimedia.cz

Voda nesmí zamrznout

Pamatujte, že po celou dobu musejí mít slepice přístup k vodě, pokud možno nezamrzající a v kurníku musí být vidět, aby potravu našly. 

Akční letáky