obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Jak na krmítku nekrmit holuby?

Pokud si vaše krmítko oblíbili holubi věžáci, na menší hosty, jako jsou sýkorky, kosi, vrabci či červenky, se často ani nedostane. Řešením je vyměnit krmítko za takové, které holubům hostinu nedopřeje.

Městští holubi na nás shlížejí ze střech. Kdysi dávno ulétli z holubníků a postupně se vrátili ke své prapůvodní podobě divokého holuba skalního. I oni potřebují jíst a není divu, že přilétají na krmítka, která nabízejí hodnotnější potravu než drobky na chodníku. Potíž je v tom, že pokud se krmítka stanou oblíbeným holubím hodovním stolem, na ostatní toho moc nezbyde, i když se snažíte doplňovat každou chvíli. Řešení je hned několik.

Sýkorky lojové směsi milují Sýkorky lojové směsi milují Zdroj: Shutterstock.com / Corinne von Nordmann

Akrobacie na kouli

Pro sýkorky, brhlíky a červenky můžete vyvěsit oblíbené lojové koule. Ideální je pořídit si na ně speciální krmítko – pěknou klícku, a poté vkládat koule již bez plastových sítěk (vyzobané a odlétnuvší síťky způsobují mnohou neplechu). Lůj a lojové koule jsou ideální pro hmyzožravé ptáky, ale pochutnají si na nich i vrabci a další zvídaví návštěvníci.

Pokud žijete blízko parku, přilétne i strakapoud. Je sice větší, ale stvořen ke šplhu, takže mu akrobacie na lojové kouli nečiní problém. Na rozdíl od holubů, pro které není příjemné ani krmítko, a tolik je neláká ani jeho náplň. Podobně poslouží i zavěšené a lojovou směsí plněné půlky kokosových ořechů, květináče, doma vyrobené šišky máčené v loji se semínky a podobné dobroty.

Stehlík, jeden z nejpestřejších hostů, na samonásypném krmítku nepohodlném pro holuby Stehlík, jeden z nejpestřejších hostů, na samonásypném krmítku nepohodlném pro holuby Zdroj: Shutterstock.com / bearacreative

Chytrá samonásypná krmítka

Také semena lze podávat způsobem, ze kterého holubi radost nemají. Elegantním řešením jsou samonásypná krmítka, na nichž strávníci uzobávají z otvorů k tomu určených. Aby mohli hodovat, musí se usadit na malá bidélka. Taková, která hřmotným holubům usazení nedovolí. Krmítka navíc pěkně vypadají a co je ještě důležitější – uchovávají zásobu krmiva v suchu, tudíž zdravou a kvalitní. A také nepodporují šíření ptačích chorob. Pro nás nebezpečné nejsou, ale ptáci, kteří se na krmítkách srocují ve velkém množství, si je mezi sebou mohou předávat, zvláště pokud v krmení přímo chodí.

Krmítka, na jejichž vývinu se podíleli ornitologové, lze snadno rozebrat a umýt – což bychom měli jednou týdně udělat, stačí teplá voda s trochou octa a důkladné proschnutí, nežli do zásobníku nasypeme další slunečnicová semínka nebo krmítkovou směs. Samonásypná krmítka s bidélky jsou k dostání v obchodech zaměřených na kvalitní výrobky pro milovníky přírody, například zelenadomacnost.com. Někdy se objeví i v chovatelských potřebách, například nasezvire.cz nebo svetkocicek.cz.

Akční letáky