Městští holubi na nás shlížejí ze střech. Kdysi dávno ulétli z holubníků a postupně se vrátili ke své prapůvodní podobě divokého holuba skalního. I oni potřebují jíst a není divu, že přilétají na krmítka, která nabízejí hodnotnější potravu než drobky na chodníku. Potíž je v tom, že pokud se krmítka stanou oblíbeným holubím hodovním stolem, na ostatní toho moc nezbyde, i když se snažíte doplňovat každou chvíli. Řešení je hned několik.

Akrobacie na kouli

Pro sýkorky, brhlíky a červenky můžete vyvěsit oblíbené lojové koule. Ideální je pořídit si na ně speciální krmítko – pěknou klícku, a poté vkládat koule již bez plastových sítěk (vyzobané a odlétnuvší síťky způsobují mnohou neplechu). Lůj a lojové koule jsou ideální pro hmyzožravé ptáky, ale pochutnají si na nich i vrabci a další zvídaví návštěvníci.

Pokud žijete blízko parku, přilétne i strakapoud. Je sice větší, ale stvořen ke šplhu, takže mu akrobacie na lojové kouli nečiní problém. Na rozdíl od holubů, pro které není příjemné ani krmítko, a tolik je neláká ani jeho náplň. Podobně poslouží i zavěšené a lojovou směsí plněné půlky kokosových ořechů, květináče, doma vyrobené šišky máčené v loji se semínky a podobné dobroty.

Chytrá samonásypná krmítka

Také semena lze podávat způsobem, ze kterého holubi radost nemají. Elegantním řešením jsou samonásypná krmítka, na nichž strávníci uzobávají z otvorů k tomu určených. Aby mohli hodovat, musí se usadit na malá bidélka. Taková, která hřmotným holubům usazení nedovolí. Krmítka navíc pěkně vypadají a co je ještě důležitější – uchovávají zásobu krmiva v suchu, tudíž zdravou a kvalitní. A také nepodporují šíření ptačích chorob. Pro nás nebezpečné nejsou, ale ptáci, kteří se na krmítkách srocují ve velkém množství, si je mezi sebou mohou předávat, zvláště pokud v krmení přímo chodí.

Krmítka, na jejichž vývinu se podíleli ornitologové, lze snadno rozebrat a umýt – což bychom měli jednou týdně udělat, stačí teplá voda s trochou octa a důkladné proschnutí, nežli do zásobníku nasypeme další slunečnicová semínka nebo krmítkovou směs. Samonásypná krmítka s bidélky jsou k dostání v obchodech zaměřených na kvalitní výrobky pro milovníky přírody, například zelenadomacnost.com. Někdy se objeví i v chovatelských potřebách, například nasezvire.cz nebo svetkocicek.cz.