Pečujete o srst svého domácího mazlíčka?

Když se psí či kočičí srst zacuchá natolik, že vzniknou neproniknutelné dredy a zplstnatělé chomáče, může se zdát, že nezbývá než pejska nebo kočku v místě oholit nebo srst odstřihnout nůžkami.

Je to sice možné, ale rozhodně je lepší pečovat o zvířecí srst průběžně. Především starší zvířata už často na vlastní očistu nestačí a některá plemena proslulá jemnou a hustou srstí vyžadují péči poctivou a téměř každodenní.

Česání a různé typy hřebenů a kartáčů vám představí v tomto příspěvku majitelka krásného bílého chlupáče z YouTube kanálu Dognetka.

Zdroj: Youtube

Co může ovlivnit srst vašeho psa?

Na úvod je určitě dobré vědět, že péče o srst je ve skutečnosti důležitá nejen z estetických důvodů. I čistá zacuchaná srst může zvířeti způsobit kožní problémy. Navíc je jisté, že do těchto nedostupných chuchvalců a cucků se dostává i špína a tato místa se stávají ideálním domovem pro případné parazity.

Psi o své chlupy neumějí pečovat a nezbývá než jim pomáhat. Kočky naopak zvládnou opečovávat celé své tělo, jenže to umí, jen když jsou v dobré zdravotní kondici. Bránit jim může nejen obezita, ale také různá závažná onemocnění jako je cukrovka, onemocnění ledvin nebo rakovina.  

Prevencí k udržení dobrého stavu psího kožichu i pokožky pod ní není jen časté kartáčování srsti. U psů s náročnou srstí se hodí také občasné koupele, a hlavně dobré přípravky na psí srst.

Podle vlastností psího chlupu budete muset vyzkoušet různé přípravky, než se doberete k nejvhodnějšímu produktu pro kožíšek vašeho pejska. Pamatujte, že ani příliš časté koupání psům nesvědčí. Proto všeho s mírou!

V neposlední řadě k problémům přispívají nejen různé kožní nemoci, ale také případní parazité. Abyste udržovali psa v dobré kondici, rozhodně je třeba věnovat mu pozornost a snažit se nezanedbávat i péči o jeho srst.

Pokud je pes v hodně zbídačeném stavu, jde například o nalezence, připravte se na to, že bude třeba nejen očista česáním, ale i koupel a případné dezinfekční či antiparazitické prostředky. V takovém případě bude vhodné navštívit veterináře a stav zvířete konzultovat.

Nutno dodat k udržení dobrého zdravotního stavu, tedy i funkce pokožky a kvality srsti, může rozhodně přispět dobré krmivo. Zdravé zvíře obecně trpí méně i na takové problémy spojené se srstí, i když zdánlivě jde jen o kosmetický problém.

Jak se zbavit chuchvalců srsti bez stříhání?

Používejte čisté nástroje a ideálně takové, kterými nemůžete psa píchnout, říznout či střihnout. Ideální je zastřihovací strojek pro psy, který se používá například i k vystříhávání chlupů z meziprstí v zimním období.

Pracujte určitě na sucho a vyzkoušejte různé kartáče a hřebeny. Z počátku bývá výhodnější použít kratší pružnější kartáče a rozčesávat napřed vnějšek, než se dostanete do hloubky zacuchaných chlupů. Zplstnatělé chlupy můžete zkusit uvolit pomocí špetky škrobu. Veměte jej do srsti, nechte chvilku působit a zkuste opět místo rozčesat.

Do určité míry lze i velmi zacuchanou srst rozčesat a vykartáčovat, ale záleží nejen na trpělivosti majitele, ale i psa. Někdy bývá snazší ustřihnout nejhorší zplstnatělé kusy. Není nutné stříhat až těsně u pokožky psa. Někdy stačí uvolnit část chlupů, střihnout do cucků a snažit se je rozčesat od nejhoršího místa.

Jestliže za žádných okolností nechcete psa stříhat, ale suché česání nepřineslo kýžené výsledky, můžete se pokusit řešit problém kondicionérem nebo sprejem na rozčesání dětských vlásků. Nicméně se hodí vlhkým česáním nezačínat a opravdu poctivě rozčesat psí chlupy, nejlépe je to možné napřed na sucho.

Související články

Zdroje: pesweb.cz, mybrownnewfies.com