S příchodem nového člena do rodiny přichází také nové výzvy, včetně výcviku na toaletu na správném místě. Ze všeho nejdříve je důležité pochopit jeho přirozené chování a potřeby, aby byl výcvik co nejvíce účinný.

Poradíme vám, které metody zaručeně fungují a čemu byste se naopak měli vyvarovat. S trochou trpělivosti a láskou brzy naučíte vašeho pejska chodit na záchod na určeném místě.

Jak odnaučit štěně vykonávat potřebu doma, a naopak ho naučit, aby se venčilo jen venku, můžete zjistit z videa na YouTube, na kanálu Se psy podle Veroniky:

Zdroj: Youtube

Porozumění jeho signálům

Každý pes vysílá specifické signály, které naznačují, že se chystá vykonat svou potřebu. Může to být například obíhání nebo časté škrábání na podlaze. Pozorováním vašeho psa vám tak pomůže lépe porozumět, kdy potřebuje na záchod, a tím se stane výcvik mnohem efektivnější. Budete totiž schopni včas reagovat a navést svého pejska na správné místo.

Vytvoření vhodného prostředí

Pro úspěšný výcvik na záchod je důležité vytvořit vhodné prostředí jak venku, tak i v interiéru domu. Venku vyhraďte určenou oblast pro výkon potřeby, která bude pro psa atraktivní a snadno dostupná. Může se jednat o vyhrazený trávník, pískoviště či jiné místo. V interiéru můžete zase zvážit použití toaletní plenky nebo speciálního záchodového tréninkového zařízení pro psy.

Pravidelný výcvik na záchod

Klíčem k úspěchu při výcviku na záchod je pravidelnost a trpělivost. Dodržováním pravidelného rozvrhu pomůžete svému čtyřnohému kamarádovi pochopit očekávané chování a zvyknout si na určené časy pro vykonání potřeby. Věnujte proto svému mazlíčkovi dostatek času každý den na trénink a buďte přitom velmi trpěliví.

Pozitivní vliv odměny

Odměňování a chválení je jednou z nejúčinnějších metod veškerých výcviků psů. Odměňte svého mazlíčka oblíbeným pamlskem nebo ho slovně pochvalte ihned po vykonání potřeby na správném místě. Tímto způsobem si váš mazlíček spojí správné chování se zážitkem radosti a bude se ho snažit opakovat.

Vyvarování se trestům

Je důležité si uvědomit, že trestání psa za vykonání potřeby na nesprávném místě není efektivní metodou výcviku. Trestání může u psa vyvolat strach či stres a akorát zkomplikuje celý proces výcviku. Místo toho se zaměřte na pozitivní posílení správného chování a nezlobte se za každou loužičku, kterou udělá mimo vyhrazené místo.

Související články

Zdroje: thesprucepets.com, elektro-obojky.cz, hobbio.cz