Přestože jsou psi skvělými společníky, kteří nám přinášejí radost a zábavu, v některých případech se mohou stát i nechtěnou hrozbou pro pěstované květiny a rostliny na zahradě. Různá plemena psů mají odlišný temperament, a tím i různé požadavky na pohyb. Jak tedy ochránit rostliny a zároveň dopřát čtyřnohému parťákovi dostatek prostoru pro aktivní zábavu?

Jak snadno udržet psy mimo vaši zahradu? Podívejte se na toto YouTube video na kanálu Meet DIY Jack: 

Zdroj: Youtube

Vyhraďte psovi prostor

Prvním krokem ke klidu vašemu i psa a také k ochraně pěstovaných rostlin, je vyčlenění dané oblasti, kam zvíře smí. Využijte tedy různé plůtky a zábrany v místech, kam by se pes neměl nikdy dostat.

Stejně tak je nutná důsledná výchova psa, aby byl znalý situace. Pes vždy ocení stinné místo, kde bude moci v klidu odpočívat, a jistě bude plně využívat i nějaký přívětivý přístřešek a třeba i ochlazovací bazének.

Nahraďte trávníkové plochy

Zároveň zvažte, zda je v těchto místech nutné mít trávník. Můžete jej nahradit zajímavými cestičkami nebo celou vydlážděnou plochou. Řešením je výsadba odolnějších druhů trávníku, který vydrží větší zátěž.

Cestičky kolem plotu

Protože je pes hlídač, často reaguje na všechny vjemy, které se vyskytují v blízkosti plotu. Proto je velice praktickou záležitostí vybudování cestiček hned za plotem, a teprve za nimi vysázet záhony s okrasnými květinami. Díky této jednoduché ochraně o ně jistě nepřijdete.

Přírodní odpuzovače

Pokud chcete svého psa od některých prostor na zahradě eliminovat, můžete využít i některých pachů, které nesnášejí a vyhýbají se jim velkým obloukem. V místech, kde rostou rostliny, které by mohl pes poničit, vysaďte například rozmarýn, bazalku, meduňku, afrikány, kočičí dráp nebo levanduli. Pokud by snad na vašeho psa jejich silná vůně nepůsobila, zkuste na inkriminovaná místa nasypat mletý pepř nebo chilli papričky.

Pravidelné venčení

Další z možností, jak uchránit před řáděním psa zahradu, je i jeho pravidelné venčení. Nejlepším řešením je aktivní procházka ve volné přírodě dvakrát denně. Bonusem vám bude i zahrada bez exkrementů.

Související články

Zdroje: www.zahradnickakucharka.cz, www.dops.cz, www.jaksinavrhnoutzahradu.cz