Faktem je, že hrabání je pro psy přirozeným způsobem chování. Bohužel to může znamenat i zničenou zahradu a spoustu práce navíc. Tuto přirozenou touhu, však můžete u zvířete potlačit a korigovat nejen správným výcvikem, ale i prostředky, které ho od hrabání v místech, kde nemá, odradí.

Jaké metody využít na psa, aby už nikdy nehrabal na zahradě? Podívejte se na toto YouTube video na kanálu Jan Šťastný – City Dog:

Zdroj: Youtube

Bez výcviku by to nešlo

Pokud chcete, aby se váš pes choval na zahradě dle vašich pravidel, musíte mu je nejprve nastavit. Po absolvování základního výcviku by se měl cítit jako hlavní součást vaší rodinné smečky, čímž bude prokazovat respekt v plnění všech naučených pokynů. Určitě porozumí i sdělení, že hrabání je v některých místech naprosto nevhodné.

Nenechte psa zažívat nudu

Psi se často uchylují k hrabání, když jsou znudění a bez podnětů. Proto ho aktivně zabavte, například oblíbenými hračkami a plněním úkolů. Díky tomu se zmírní jeho hyperaktivní chování, včetně vyhrabávání děr. Hry i hrací předměty obměňujte, aby psa plně zaujaly.

Pravidelné procházky

Nezapomínejte také na pravidelné aktivní procházky ve volné přírodě, kde se zvíře dostatečně vybije a utahá. Unavený pes pak nemá síly hrabat na domácím pozemku.

Zhotovte psovi vlastní pískoviště

Psovu pozornost můžete velice snadno odvést i do jiných míst, kde bude vědět, že si může hrabat. Vybudujte mu malé ohrazené pískoviště, kam na něho můžete políčit nejen hračky, ale i jeho oblíbené pamlsky.

Nevábné pachy

Pokud chcete psovi zamezit v hrabání na nevhodných lokalitách, můžete k tomu využít i pachové bariéry. Vždy je však nutné použít takové prostředky či suroviny, které nejsou pro psy ničím nebezpečné. Co můžete konkrétně použít?

Citrusy

Psi nemají rádi vůni citronů, pomeranče, grepů a ani pomela. Rozložte tedy do míst, kde pes hrabe, citrusovou kůru. Stejně tak můžete dát šťávu z citrusů do lahvičky s rozprašovačem a inkriminované lokality jí občas navonět.

Chilli

Psi doslova nenávidí i aroma pronikavého chilli. Ostré papričky obsahují látku kapsaicin, která je zvířeti velice nepříjemná. Má silně dráždivé účinky a způsobuje slzení očí a kýchání. Psi jsou na tuto látku mnohem citlivější než lidé, a proto se jí vyhýbají velkým obloukem.

Související články

Zdroje: www.lifehacker.com, www.magazinzahrada.cz, www.wikihow.cz