Pokud máte psa, který tráví hodně času na zahradě, není divu, že si sem tam někde zahrabe. Jedná se totiž o jeho přirozený instinkt. V rámci správného výcviku však můžete u psa tuto touhu potlačit na minimum a využít k tomu lze i zaručené rady zkušených chovatelů. Své pěkně pěstěné záhony tak zachráníte před možnou zkázou či poničením. Stačí jen využít ty správné ingredience, které psy od inkriminovaných lokalit odradí.

Chcete znát pár tipů na výcvik psů? Podívejte se na toto video na YouTube (kanál Brit PetFood):

Zdroj: Youtube

Pachy vábné i nevábné

Přestože je hrabání věcí psí přirozenosti a jedná se o lovecký instinkt, psy lze ovlivnit kvalitním výcvikem a naučit je kam opravdu nesmí a už vůbec by tam neměli hrabat. Jistému procentu se však zabránit zpravidla nedá. Proto je nutné přebít pachy, které jsou pro psy lákavé těmi, které je ničím nevábí, ale spíše odpuzují. Je však nutné použít takové prostředky či suroviny, které nejsou pro psy ničím nebezpečné.

Vůně citrusů

Jednou z vůní, kterou psi doslova nesnášejí, je aroma citrusů. Můžete tedy využít nejen citrony, ale i pomeranče, grepy či pomela. Na zkoušku si oloupejte některý z citrusů a potřete si hřbet ruky jeho kůrou, můžete ji též pokapat citrusovou šťávou. Pak ruku přiložte k čumáku vašeho psa a uvidíte, jak bude reagovat.

Pokud začne couvat, víte, že máte dokonalý odpuzovač. Využít můžete oloupanou kůru, kterou rozložte v okolí míst, kde pes hrabe, anebo nalijte šťávu do lahvičky s rozprašovačem, zřeďte vodou a pravidelně lokalitu stříkejte. Půdu a rostliny byste takto měli ošetřit tak dvakrát do týdne.

Pronikavé chilli

Vzhledem k tomu, že je v chilli papričkách obsažena látka kapsaicin, na kterou jsou velice citliví i lidé, je tato zelenina nepříjemná i pro psy. Tato účinná látka má silně dráždivé účinky a způsobuje slzení očí a kýchání. Protože mají psi mnohem vyvinutější čich než my, jsou na chilli ještě více citliví. Na dálku tak rozpoznají nebezpečí a dané oblasti se vyhýbají velkým obloukem.

A jak chilli použít?

Nadrcené papričky můžete posypat v okolí míst, kde pes hrabe, ale je nutné je zakrýt proděravělým krytem, aby nedošlo k přímému kontaktu. Zároveň je můžete v prodyšných sáčcích rozvěsit i do prostoru. Je nutné, aby byl sáček z jemného materiálu, aroma se tak bude dostatečně uvolňovat do okolního vzduchu.

Postavte pískoviště

Stejně tak můžete využít malý trik, díky němuž psovi odvedete pozornost od míst, která chcete mít neporušená. Vytvořte mu malé pískoviště, kde bude jeho hrabání v pořádku. Ohraďte ho a můžete do písku sem tam zahrabat nějaké pamlsky či věci, které mají pach, jež ho láká a přitahuje.

Související články

Zdroje: www.basta.firenews.video, www.magazinzahrada.cz, www.wikihow.cz