obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Jak odradit kunu od návštěvy v domě, na chatě či půdě?

Kuna je velmi půvabná a hbitá noční šelmička. Jedna z dvou u nás žijících druhů, kuna skalní, občas zavítá i na zahrady a do lidských obydlí. Na zahradě je vítaná, na půdě již méně. Jak jí zabránit ve vstupu a přitom neublížit?

Na půdách našich chat a chalup, a někdy i trvale obývaných domů a jejich stodol, se může objevit kuna skalní (Martes foina). Zavítá sem s mnohem větší pravděpodobností, nežli její „sestra“, kuna lesní. Právě kuna skalní se totiž dovedla přizpůsobit i životu ve vsích a městech, kde loví mimo jiné i holuby.

Kuna ze skal a měst

V přírodě obývá kuna skalní skalnatou krajinu s roztroušenými lesy – od nížin až po vysoké hory. Kuny v přírodě loví jakoukoli kořist, kterou vzhledem k velikosti zvládnou, a jídelníček si rády zpestří i lesním ovocem.

Od kuny lesní ji na první pohled poznáme podle čistě bílé náprsenky, která sahá až na přední končetiny (kuna lesní má náprsenku menší a spíše žlutou).

obrázek z archivu ireceptar.czobrázek z archivu ireceptar.czAutor: Archiv ireceptar.cz

 

Jak odradit kunu od návštěvy?

Tyto malé šelmičky nám mohou na zahradě pomoci například s likvidací potkanů, hryzců, hrabošů. (Pokud chováme slepice, musí být samozřejmě dobře zabezpečené).Pokud se ale rozhodnou ubytovat v chatě, na půdě či v kůlně, může majitele obtěžovat zápach, kterým si značkují své teritorium – používají k tomu pachové značky i výkaly. Mohou také překousat kabely a další vybavení.

Existuje několik způsobů, jak kuny od návštěvy odradit:

  • Utěsnění vstupních otvorů pomůže, jen pokud budou bariéry z opravdu odolného materiálu. Nebo je možné do menších prostor zavěsit síťovky s lidskými vlasy či psí srstí, jejichž pach po nějakou dobu kuny odpuzuje.
  • Podobně jako na hlodavce, i na plašení kun lze využít odpuzovače hlodavců (některé jsou určeny přímo na hlodavce i kuny). Nejúčinnější jsou přístroje, jež automaticky mění kmitočet a zvířata si proto na nepříjemný hluk tak snadno nezvyknou.
  • Velmi zajímavý, jednoduchý a přitom účinný způsob doporučuje Roman Zajíček z Agentury ochrany a přírody a krajiny ČR v ekologické poradně Veronica. Na místa, kam kuna obvykle vstupuje, se nasměruje silné halogenové svítidlo s čidlem, které reaguje na pohyb. Nočního návštěvníka pak náhle osvítí a vyleká tak, že okamžitě uteče. 
  • Žádná rozumná kuna nebude vstupovat do teritoria psa. I pokud psa nemáte, může pomoci, pokud pouze jednou za týden sousedův či kamarádův pes oblast označkuje, aby kunu odradil.

Akční letáky