Barva kočičí srsti je podle odborníků namixovaná ze dvou odstínů – černého nebo zrzavého. Ostatní barevné variace jsou další obměnou těchto dvou možností. Výjimku tvoří takzvané bílé kočky, kterým byla pomocí genu alela W potlačena jakákoliv pigmentová výbava.
Na jejich těle je ale stejně místo (nejčastěji za uchem), kde je patrný flíček s původní barvou… Mít bílou kočku je prestiž. Ale málokdo ví, že tato „platinová blondýna“ má svá specifika. Víte jaká?
Autorka videa CatCrazy vám prozradí, jak poznáte, že vaše kočka je hluchá. Více na kanále YouTube.com.
Slepota a hluchota
Jednak byste měli vědět, že bílé kočky nejsou albínky, tedy nejde vyloženě o pigmentovou vadu. Nicméně gen alea W, který v jejich žilách dominuje, jim ale připravil poněkud krutý osud.
Sice jsou na první pohled roztomilé, elegantní a originální, ale většina z nich trpí hned několika handicapy. Jedním z nich je hluchota. U 60 – 80 % těchto světlých mazlíků hrozí i slepota. Proto je páření bílých koček například v Německu zakázané.
Modré oči jako varovný prst
Vědci navíc zjistili, že hluchotu u bílých koček často prozradí i modrá barva očí. Některé „sněhurky“ mají každé oko jiné. Zpravidla ale stejně platí, že ucho na straně modrého oka bývá nefunkční, zatímco druhé – kde je třeba zabarvení oka do jantarova – může normálně fungovat. Tento sluchový defekt dělá z bílých koček špatné lovce, protože nemohou slyšet svoji kořist a tím pádem většina šancí pak přijde vniveč.
Sněhurky s jemnou duší
Bílá barva srsti je ale paradoxně poměrně častá u spousty kočičích plemen – ať už jde o perské, maiské mývalí, britské krátkosrsté nebo norské lesní kočky. Podle vědců bývají tyto „sněhurky“ povahově klidnější a méně agresivní než jejich tmavší souputníci. Jejich negativní vlastností ale bývá lenost a plachost, takže se s nimi zrovna dvakrát moc nepomazlíte.
Krásné, ale křehké
Studie prokázaly, že bílé kočky jsou pro mnohé chovatele synonymem čistoty. A někteří z nich dokonce věří, že přinášejí štěstí (totéž se mimochodem tvrdí i o albínech). Nicméně tato světlá kočka kromě sluchového handicapu má ještě jeden – a to křehkou srst, která díky nedostatku pigmentu není schopná odolat agresivnímu UV záření a na slunci se velmi rychle spálí (zejména čumáček a uši). Proto majitelé bílých miláčků musí dávat pozor, aby se jejich svěřenci nepohybovali moc na sluníčku. U bílých koček se totiž často vyskytují kožní nádory, které pro ně mohou být osudné.
Zdroje: www.kockosvet.cz, https://zampi.cz