Otrava: Třeba se s ní nikdy nesetkáte, ale...

Proč byte měli vědět, jak vypadá otrava u psů? Protože až se to stane, tedy jestli se to stane, pak bude každá minuta drahá. Otrava u psů sice není něco očekávaného, ale nehody se stávají a někdy se může pes setkat i s nástrahou, která se může stát zvířeti osudnou.

Jak to může vypadat, když je pest otrávený? Všechno o otravě a projevech u psů vám poví odborník v tomto příspěvku z YouTube kanálu Our Pets Health.

Zdroj: Youtube

Proč nevypadá otrava vždy stejně?

Proč nevypadá otrávený pes vždy stejně? Nejen že jsou psi jiní, ale hlavně také jedy, které zvířata pozřela jsou velmi různé, ovlivňují pokaždé jiné části organizmu zvířat, v malém množství „jen“ orgány poškozují, ale nezpůsobí závažné problémy.

První, co majitele psa na padne, je to, že se zvíře chová zvláštně. Pod tím je možné představit si ledacos, ale jde především o letargii, divný postoj a excesivní slintání.

Pes nestojí rovně, ale je i ve stoje nahrbený a křečovitě, neobratně se pohybuje. Pes ztrácí i bystrý pohled, někdy se lidem vyhýbá nebo naopak vyhledává jejich pomoc. Pejsci mohou být zmatení.

Jak poznat otravu u psa?

Co dalšího můžete vysledovat u psa, který požil jed? Pes často zcela ztrácí chuť k jídlu, někdy odmítá i vodu. Případně cokoli vyzvrací, dáví se a někdy se i schovává, když je mu to nepříjemné. Běžný je i průjem.

Kromě záchvatů a je také obvyklý i třas, který je patrný především v leže. Majitele může zaskočit mírné zlepšení, později během dne se ale symptomy zhoršují celkovou únavou.

Podle toho jaké organy jsou nejvíc otravou zasažené se může objevit zhoršené dýchání, sípání či kašel. Pokud dochází k anemii, pak také nápadně světlé dásně či problémy z močením, jsou-li zasažené ledviny. Žloutnutí očí a kůže při problémech s játry, které je typick i pro onemocnění jater u lidí.

Zda se podaří psa zachránit záleží na mnoha faktorech. Především je to původ jedu, jeho množství i velikost psa, ale také samozřejmě jak rychle budete moci vyhledat odbornou pomoc a zda léčba takříkajíc zabere. Klíčové je samozřejmě i to, jak moc jed již poškodil organizmus.

Související články

Zdroje: prozeny.cz, thesprucepets.com