Pokud se vám zdá, že váš pes vypadá jaksi nesvůj, může trpět úzkostí a jistou dávkou stresu. Své nepohodlí často vyjadřuje mnoha způsoby, kterých není od věci si včas všímat. S trochou bystrosti můžete během několika vteřin rozluštit, jak se zvíře cítí a co v dané situaci prožívá. Jak tedy poznáte první varovné signály úzkosti a co nejlépe udělat?

Zdroj: Youtube

Na 10 signálů, že je váš pes ve stresu se podívejte v tomto YouTube videu kanálu AnimalWised:

Mírně nahrbená záda

Úzkost a strach se často u psů projevuje tak, že má mírně vyhrbený hřbet a zadní nohy jsou mírně pokrčené. Zvíře má zpravidla současně svěšenou hlavu, uši směřují dozadu a jeho ocas bývá stažený mezi zadní končetiny.

Vysoký hřbet a skoro vleže

Podobný pocit pes projevuje i tak, že je přitisknutý k zemi, nebo se drží velmi nízko u podlahy, ale zároveň je ve střehu. Přední i zadní tlapky má pokrčené a hlavu, uši i ocas ve stejné výše popsané poloze. Na zvířeti je vidět na první dojem nesoustředěnost a jistý neklid.

Olizování tlamy i tlapek

Ačkoliv to nevypadá nijak zvláštně, když se pes olizuje, ovšem pokud je to v nezvyklé míře a ve zrychleném tempu, může se jednat i o jistý signál nepohodlí. Dle odborníků je často tento projev znamením nepohodlných emocí. Stejně tak si může váš mazlíček nezvykle dlouhou dobu olizovat a okusovat své tlapky. Jedná se také o projev stresu a nervozity. Bohužel někdy toto chování může vést až k sebepoškozování.

Nadměrné dýchání s vyplazeným jazykem

Pokud má pes projevy špatné termoregulace, svědčí to také o tom, že není naprosto v klidu. Přestože tento stav můžete znát, když je venku horko, jedná se i o projev jistého nekomfortu ve formě nejistoty a strachu.

Likvidace věcí

Dalším příznakem psychické nestability psa může být ničení výbavy bytu a věcí. Bývá to zpravidla tehdy, když necháte psa samotného doma a má strach z odloučení. Jedná se o jeden z nejsilnějších strachů vašeho miláčka, proto je nutné psy učit této dovednosti již od útlého věku. Během úzkosti totiž cítí nutkavou potřebu žvýkání, které je ve skutečnosti uklidňuje.

Motání se dokola v bludném kruhu

Charakteristickým projevem nepohody psů je i chození stále dokola, kdy si často honí svůj ocas. Někdy zas přechází pouze ze strany na stranu a působí celkově naprosto sklesle. Mnohdy pes reaguje i lekavě na zvuky a je stále ve střehu.

Jak jednat?

Vždy je dobré zvířeti naslouchat a všímat si jeho chování. Pokud není pes ve své kůži, může být zároveň nebezpečný nejen sám sobě, ale i svému okolí. Velice dobře zabírá, když mu budete dávat do vody k pití bylinkové odvary z meduňky, anebo po domluvě s odborníky adekvátní homeopatika. Stejně tak můžete využít uklidňujících masáží a dotyků. Doporučené jsou „Touch doteky“, což je speciální způsob hýbání kůže v kruzích v kombinaci s hlazením a základním manévrem je hlazení uší mezi prsty. Jen ke zvířeti přistupte z boku, nikdy k němu nestůjte přímo čelem.

Související články

Zdroje: www.chlupaci.cz, www.dailymail.co.uk, www.hillspet.cz