Kočky jsou domestikované už více než 10 000 let a během této doby se naučily nejen vnímat lidské emoce, ale i projevovat lásku a náklonnost různými způsoby. Pokud máte kočku, která vás považuje za svou matku, jistě vám to dá najevo svým chováním.

Na 12 znamení, že vás vaše kočka považuje za svou matku, se podívejte na tomto YouTube videu na kanále Feline Fanatics:

Zdroj: Youtube

Spí ve vaší společnosti

Denní dávka spánku koček je poměrně dlouhá, je to něco okolo 16 hodin. Jedná se o dobu, kdy je zvíře nejzranitelnější, a tak si vyhledává bezpečné a oblíbené místo. Jestliže se na spánek uvelebí právě vedle vás, jde o silný kompliment a hlubokou důvěru. Kočky totiž neusnou hned tak v něčí přítomnosti.

Pohyby ocasem

Další projev náklonnosti vyjadřuje kočka také svým ocasem. Ve chvíli, kdy jej drží vysoko a špičkou ocasu mírně vlní, dává najevo, že vás ráda vidí, je šťastná a vysílá k vám dávku mateřské lásky.

Otírá se hlavou

Podobné pocity kočka projevuje, když se otírá o vaše ramena hlavou nebo čenichem. Vlastně si vás značkuje a mísí vaše společné pachy, aby dala najevo celému okolí, že vy jste její „matka“. Jednoduše si takto hájí své území.

Mrká oběma očima

V okamžik, kdy na vás kočka mrká oběma očima, dává vám tu nejvřelejší lásku a vlastně vám sděluje „miluji tě”. Jestliže jí to chcete oplatit, udělejte naprosto to samé a zamrkejte na ni. Bude šťastná.

Olizování jazykem

Pokud vás kočka uctí olizováním jazykem, dává vám najevo, že jste její rodina a opět se jedná o blízký projev bezmezné lásky. Tímto způsobem si kočky projevují náklonnost i mezi sebou, když si vzájemně olizují srst. Dělají to hlavně kočičí matky svým koťatům.

Mňoukání

Mňoukání mezi kočkami navzájem není běžné. Pouze malá koťata mňoukají na svou matku. Časem se tento projev u zvířete ztrácí, ale dospělé kočky používají mňoukání pro interakci s blízkým člověkem. Jde o projev důvěry, přátelství a lásky.

Předení

Tento typický projev je jedním z nejčastějších vyjádření kočičí blízké náklonnosti. Kočka v tu chvíli připomíná malý motůrek, který nastartuje v moment důvěrného hlazení. V tuto chvíli si situaci oddaně užívá a zpravidla maximálně relaxuje. Pouze ve výjimečných situacích se tento projev pojí s pocitem bázně a strachu, kdy se kočka předením uklidňuje.

Kousání

Přestože to tak na první pohled nevypadá, i kousání je projevem lásky a nejedná se o agresivitu. Láskyplné kousání je daleko jemnější než například při lovu. Spíš se jedná o lehké, hravé kousnutí, které pouze šimrá.

Související články

Zdroje: www.kociciradce.cz, www.dumazahrada.cz, www.petmd.com