Většina psů si sníh v zimě dokáže užít.
Zdroj: xkunclova / Shutterstock.com

Jak připravit psa na zimu

Zatímco některá plemena psů s příchodem zimy doslova ožijí, jiní psi by nejraději nevystrčili z domu ani čumák. Pokud psi, kteří pobývají venku celoročně, dostanou možnost se předem se na zimu připravit, zvládnou i toto nepříznivé období.

Zimní počasí znamená zátěž nejen pro lidský, ale i pro psí organismus. Přesto, že často podvědomě tušíme, jak se o psa přes zimu starat, někdy děláme v péči zásadní chyby. Dopouštíme se omylů, které mohou stát naše psy zdraví. Proto je dobré zopakovat si hlavní zásady o pohybu a životě psa v prostředí se sněhem, mrazem, kolísajícími teplotami a také v prostředí, které bývá často plné posypové soli. Péče o psí tlapky je v zimě zvlášť důležitá, ovšem podceňovat by se neměla ani úprava stravy a opatření týkající se psí srsti a okrajových částí těla. Jistá opatření je třeba učinit, i co se týče kotce pro psy, kteří tráví svůj čas venku celoročně, tedy i v mrazech a plískanicích.

Co ohrožuje psa v zimě nejčastěji

Procházky v zimě jsou pro psa stejně důležité jako v jiném ročním období. Procházky v zimě jsou pro psa stejně důležité jako v jiném ročním období. Zdroj: polinelly / Shutterstock.com

Problém. Klesne-li tělesná teplota u psa pod 35 °C, nastává podchlazení čili hypotermie. Nejnebezpečnější kombinací v zimním období je tak pro psa promočené tělo v kombinaci se zimou a větrem. Na podchlazení jsou náchylnější staří nebo nemocní psi, dále feny po porodu a štěňata. Mají totiž menší energetické rezervy, které je omezují.

Náprava. Máme-li podezření, že došlo u psa k podchlazení (mírnému), postačí, budeme-li psa postupně zahřívat, ideálně ve vytopené místnosti. Jestliže teplota u psa ale klesne pod 32 °C, jedná se o silné podchlazení, je třeba psa přepravit k veterináři. Ten má mnohem větší šanci, že se mu podaří psa stabilizovat.

Omrzliny a nejčastější místa jejich výskytu

Problém. Omrzliny mohou vzniknout kdykoli, jakmile venkovní teplota klesne pod bod mrazu. Nejvíce jsou ohroženy okrajové části těla: uši, tlapky, konec ocasu a u samců šourek. Postižené místo poznáte podle toho, že nejdříve zbledne, je studené a na dotyk necitlivé. Jakmile dojde k jejich zahřátí, tato místa zčervenají a začnou silně bolet.

Náprava. Nejlepší je v tomto případě prevence. Ideální je zvláště u psů s tenkou kůží, navléci jim obleček a nenechat psa venku bez pohybu. Jestliže již k omrzlinám došlo, omývejte psovi postižená místa vlažnou vodou. Poté místa osušte a promažte vazelínou. Je-li omrzlina vážná anebo rozsáhlá, vyhledejte péči veterinárního lékaře.

Proč vybrat psovi obleček na zimu

Obleček do sněhu se může na zimu hodit. Obleček do sněhu se může na zimu hodit. Zdroj: Maria Sidelnikova / Shutterstock.com

Patří-li váš pes k plemenům, která mají tenkou kůži a minimum srsti, měli byste ho do mrazů na zimu vybavit vhodným oblečkem. Více než vzhledu věnujte pozornost velikosti oblečku. Důležité je aby psovi zahříval záda, bedra, ledviny a boky. Psům, kteří mají na uších velmi tenkou kůži, což je například dalmatin nebo azavak, chraňte uši proti omrzlinám i proti průvanu. U samců věnujte zvýšenou pozornost oblečkům, které kryjí břicho. Jakmile je látka vespod těla mokrá, pak bude chladit, nikoli zahřívat. Nebezpečné mohu být i nejrůznější gumičky a šňůrky na oblečcích. Mohou se zařezat psovi do těla a způsobit bolestivé spáleniny kůže. Ihned po příchodu do teplé místnosti psovi obleček sundejte.

Ne každý pes obleček potřebuje

Jsou plemena psů, která si zimu užívají a žádný obleček do sněhu ani mrazu nepotřebují. Psí srst se skládá ze dvou hlavních typů chlupů, z hrubších pesíků a kratší měkčí podsady. Teplota okolního prostředí způsobuje výměnu, neboli línání srsti, která mění dle potřeby svou hustotu a strukturu. Tak se většina psů přizpůsobuje i změně ročního období.

Bernští salašničtí psi zimu a sníh milují. Bernští salašničtí psi zimu a sníh milují. Zdroj: bbernard / Shutterstock.com

Existují však psi, kteří v podstatě srst nemají, jako například mexický naháč nebo čínský chocholatý pes, či americký bezsrstý teriér. Těm se bude v zimě hodit i termoobleček. Psi jako jsou bernský salašnický nebo akita inu, sibiřský husky, slovenský čuvač, laponský špic, aljašský malamut, čau čau nebo samojed, ti jsou na zimu přímo stavění a zahřeje je dostatečně jejich vlastní kožich.

Strava a pitný režim psů v zimě

Krmnou dávku potřebují v zimě zvýšit psi, kteří budou ustájeni venku. Těm je třeba dodávat přes zimu stravu obohacenou o tuk. Ovšem takový pes by si měl být schopen udělat tukovou zásobu ještě před nástupem zimy, neměl by ale přitom ztloustnout. Nesmírně důležité je, aby pes, kterého chceme nechat na zimu venku, s námi do podzimu nežil v bytě. Jeho srst by nebyla na zimu dostatečně připravená a navíc jeho organismus by nereagoval na tepelný šok dobře. Dopřávejte psovi také teplé jídlo, někdy postačí zalít granule v misce teplým vývarem nebo vodou. Pravidelně (nejlépe po dvou hodinách) kontrolujte, zda psovi nezamrzla voda v misce. Přístup k vodě je pro psa stejně důležitý v zimě jako v létě.

Nenechejte psa žrát sníh

Žraní sněhu je v malém množství tolerovatelné v případě, že má pes žízeň. Ovšem ve velkém množství by pes neměl sníh konzumovat, neboť mu může přivodit nejen podchlazení organismu, ale také žaludeční obtíže. Navíc stává-li se žraní sněhu u psa zlozvykem, je to o to víc nebezpečné. Nenechejte psa zahánět nudu tímto způsobem a raději ho zabavte hračkou nebo pohybem.

Pes celoročně pobývající venku

Nesmírně důležité je, aby pes, kterého chceme nechat na zimu venku, s námi do podzimu nežil bytě. Jeho srst by nebyla na zimu dostatečně připravená a navíc jeho organismus by nereagoval na tepelný šok dobře. Pes a jeho srst potřebují vždy dostatečný časový prostor na adaptaci.

Zateplená bouda a upravený kotec

Pes, který je celoročně venku by měl mít zateplenou boudu. Pes, který je celoročně venku by měl mít zateplenou boudu. Zdroj: Perutskyi Petro / Shutterstock.com

Psi mají vyvinuté jisté reflexy, jak si spaní v zimě na sněhu usnadnit. Při spánku se choulí do klubíčka, aby zmenšili povrch svého těla a zakrývají si nos ocasem, aby filtrovali studený vzduch, který vdechují. Navíc, je-li jich  víc, choulí se k sobě. Zahřívají se tak navzájem.  I tak je nutné poskytnout psovi na přečkání zimy venku dobře zateplenou boudu.

Boudu pořizujte podle velikosti psa tak, aby pro něj nebyla zbytečně velká a netrvalo mu dlouho, než si ji zahřeje. Spát by neměl přímo na podlaze, ale na slámě, dřevité vatě, nebo na podložce či dece. Vše však musíte pravidelně kontrolovat a vyměňovat, aby pes nespal na mokrém. Od mokrých podložek se mnohem snáze nachladí. Dnes je již možné pořídit psovi i vyhřívanou boudu.

Nalepený sníh na nohách chlupáčů je obvyklý zimní problém. Nalepený sníh na nohách chlupáčů je obvyklý zimní problém. Zdroj: Duncan Andison / Shutterstock.com

Nezapomínejte pečovat o psí packy

V zimě je důležité pečovat psovi o tlapky. Problémy působí hlavně sůl ve sněhu. V zimě je důležité pečovat psovi o tlapky. Problémy působí hlavně sůl ve sněhu. Zdroj: savitskaya iryna / Shutterstock.com

S dlouhou srstí na nohách zkomplikujete svému psu pohyb venku na sněhu. Raději mu dlouhé chlupy na tlapkách ostříhejte, aby se mu na nich netvořily sněhové koule. Rozhodně se nevyplatí podceňovat prevenci v podobě promazávání psích tlapek speciálním krémem nebo balzámem. Zvláště ve městech, kde se často zasněžené chodníky a cesty solí, vzniká nebezpečí, že si na nich váš pes podráždí kůži. Po procházce v takovém prostředí psovi omyjte tlapky vlažnou vodou, osušte a znovu promažte. Rozhodně ale nepoužívejte vodu horku, která způsobí prudký nárůst teploty buněk, to urychlí látkovou výměnu a následnou zvýšenou potřebu kyslíku u psa. Cévy jsou ještě chladem sevřené, a tak buňkám kyslík chybí a rychle odumírají. Mohou tak vzniknout závažné zánětlivé změny. Psovi můžete pořídit speciální botky, které se osvědčí i v případě nějakého zranění na pacce. Málokteří psi, zvlášť ti velcí, je nosí s nadšením, ale třeba to nebude případ vašeho psa.

Pes, auto a zima

Stejně jako v létě je i v zimě pes zavřený v autě ohrožený na životě. Nikdy ho nenechávejte v zimě zavřeného v autě delší dobu. Nejen, že rychle klesne teplota v odstaveném autě, ale také množství kyslíku k dýchání. Auto v zimě je jen studený plech bez zateplení, a tak se z něj pro zavřeného psa může stát doslova lednice.

Akční letáky