Chcete, aby se váš postarší pes dožil vysokého věku v té nejlepší kondici? Z velké míry toho lze dosáhnout správnou výživou, odpovídající životosprávou a péčí. Díky tomu je možné dlouhodobě předcházet mnohým nepříjemným zdravotním neduhům. Jak se tedy nejlépe starat o staršího psa, aby mu nic nescházelo?

Jak pečovat o starého psa? Podívejte se na YouTube video na kanálu Super zoo - protože zvířátka milujeme:

Zdroj: Youtube

Vždy vyvážená strava

S vyšším věkem mají psi trošku jiné potřeby stravování než v mladém věku. Vzhledem k nižší aktivitě (bolavé a opotřebované klouby) mohou mít častější sklony k obezitě. Proto je na místě zvážit přechod na jiný druh granulí. Jedná se o speciální krmivo, které obsahuje nejen veškeré potřebné živiny, ale především je i snadno stravitelné.

Menší porce krmení

Účinným prostředkem k lepší výkonnosti starých psů jsou i menší porce krmiva. Zhruba od 8 až 10 let je už pes považovaný za seniora a začínají se objevovat zdravotní problémy, kdy slábne nejen jeho fyzička, ale i smysly. Případná nadváha zatěžuje srdce, klouby nebo dýchací systém. Bohužel se vyskytuje u 40 % chovaných psů a bývá i zdrojem psychické nepohody. 

Fyzická aktivita

Přestože se již ve vysokém věku pes hůře pohybuje, nikdy to není důvod pro omezení fyzické aktivity. Řádné a pravidelné venčení s aktivním pohybem je pro zvíře velmi důležité a nemělo by se zanedbávat. Vždy však volte odpovídající způsob, který vašemu psovi nejvíce vyhovuje.

Mentální aktivita

Určitě pomáhejte také svému čtyřnohému parťákovi udržovat stále aktivní i mysl. Zapojujte ho do her, při nichž bude muset zapojit hlavu. Nechte ho hledat například oblíbené hračky nebo pamlsky.

Ústní hygiena

Život starších psů často znepříjemňují i bolavé zuby a dásně nebo silné nánosy zubního kamene. Proto vašemu mazlíčkovi zuby pravidelně čistěte. Pokud se péče o ústní dutinu zanedbává, dochází k zánětům dásní, obnažení zubních krčků, paradontóze, což není daleko ke ztrátě zubů. Přemnožené bakterie z plaku pak mají volný přístup k cévám a dostanou se do krve. Tím se mohou rozšířit do celého organismu a napadnout orgány.

Pravidelná zdravotní péče

Starší psi jsou vystaveni více nesnázím a zdravotním nedorazům. Je tedy nutné nezanedbávat pravidelné návštěvy veterináře, a to alespoň dvakrát ročně. Hrozí nejen výše zmíněné choroby, ale i artritida, srdeční onemocnění, problémy se zrakem a sluchem, alergie a nespočet dalších. Díky odborníkům se dostane vašemu miláčkovi náležité léčby a úlevy.

Související články

Zdroje: www.hobby.blesk.cz, www.dogtown.cz, www.reflex.cz