obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Jak rozpoznat a léčit sníženou činnost štítné žlázy u psa?

Velká plemena psů jsou náchylná na poruchy činnosti štítné žlázy, nedostatek hormonů se může projevovat únavou i kožními problémy. Seznamte se s příběhem z ordinace o uzdravení fenky Zimbi.

Roční fena zlatého retrívra Zimbi začala trpět nechutenstvím. Majitelé vyměnili značku krmiva a problém byl vyřešen. Po měsíci se však situace opakovala znovu a Zimbi ztratila i trochu na váze. Když se situace opakovala potřetí, majitelé zavedli Zimbi k veterináři.

Endometridida u fenky

Veterinář u mladé fenky vyšetřením krve odhalil zánět. Pohovorem s majiteli pak zjistil, že za Zimbinými stavy se vší pravděpodobností stál začátek pohlavní dospělosti a první hárání, které dvakrát uniklo pozornosti. Skryté delší nebo kratší hárání přicházející krátce po sobě není v období dozrávání fen výjimkou. Teprve po několika měsících se jejich hormonální hladina vyrovná a cyklus se ustálí.

Sonografické vyšetření pak odhalilo zánět dělohy, tzv. endometritidu, kdy je sliznice i stěna dělohy jen zduřelá bez hnisavých ložisek. Po nasazení antibiotik se stav Zimbi rychle zlepšil.

na vyšetření u doktora na vyšetření u doktora Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Kožní problémy zvané hot-spot

S příchodem teplých letních dnů se však na těle Zimbi objevily svědivé zarudlé mokvavé skvrny pod slepenou srstí, které Zimbi lízáním a škrábáním ještě zhoršovala. Veterinář konstatoval tzv. hot–spot, povrchový zánět kůže. Ostříhal postižené místo, aby je mohl dobře čistit a dezinfikovat. Zároveň bylo třeba zabránit, aby si pacientka postižená místa škrábala nebo lízala. Kromě lokálních léčiv pak Zimbi předepsal antibiotika. Boláky se zahojily, ale téměř vzápětí se objevily na jiném místě další. To se opakovalo řadu dní a týdnů.

Do toho všeho začala pacientka hárat, tentokrát už rozpoznaně, trpěla nechutenstvím a navíc u ní nastala i falešná březost. Kdo už u své fenky někdy falešnou březost zažil, ten ví, jak obtěžující to je pro fenu, neřku–li pro její majitele.

Vysvětlení přineslo vyšetření štítné žlázy

Naštěstí nehojící se boláky přivedly veterináře na myšlenku změřit jí hladinu hormonů štítné žlázy – hormony byly výrazně snížené. Příčiny poruchy funkce štítné žlázy mohou být vrozené nebo získané. Nedostatek jodu, známý u člověka, je u zvířat spíše vzácností. K této poruše jsou často náchylná velká plemena, např. retrívři, ovčáci, rotvajleři. První příznaky se mohou objevovat od jednoho roku věku. Klasickými projevy je snížená aktivita a výkonnost, neochota k plnění povelů, zimomřivost, poruchy hárání a mentální zaostávání. Srst je u psů suchá a lomivá, někdy se mastí nebo šupinatí kůže, srst může vypadávat a všechno se hůře hojí.

Zimbi zdárně odnosila a odchovala početný a přitom vyrovnaný vrh deseti štěňat Zimbi zdárně odnosila a odchovala početný a přitom vyrovnaný vrh deseti štěňat Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Jak sníženou hladinu hormonů léčit?

Tato relativně běžná hormonální porucha se dá dobře ovlivnit hormonálními tabletami. Je–li dávka správná, lze dosáhnout úplné kompenzace stavu. Zimbi tedy nejdříve dostala nižší dávku, aby se předešlo nepříznivému působení léků na srdeční sval. Dávky zvěrolékař během tří měsíců postupně zvyšoval, až se hladiny sledovaných hormonů vyrovnaly. Tehdy již byly ekzémy na kůži zhojené – Zimbi začal nový život, bez věčných návštěv v ordinaci. Tam se teď vypravovala jen na pravidelné odběry krve nebo pro recepty na své léky.

Po nějaké době pak Zimbi zdárně odnosila a odchovala početný a přitom vyrovnaný vrh deseti štěňat. Nyní je Zimbi po sterilizaci, kterou absolvovala bez problémů.

Akční letáky