obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Jak se chránit před klíšťaty? Pomůže i vhodné oblečení

Proti všem nemocem, které klíšťata přenášejí, očkování k dispozici bohužel není. Jedinou prevencí je parazitovi vůbec nedovolit, aby se na nás přisál.

Klíšťata můžeme „potkat“ všude tam, kde výška travin přesahuje 20 cm, za pro ně příznivých podmínek ovšem mohou být i 80 cm nad zemí. Tam číhají na kořist – teplokrevné živočichy, které rozpoznávají podle pachu, vyzařovaného tepla a vydechovaného oxidu uhličitého. Nejčastěji se vyskytují v listnatých a smíšených lesích, na okrajích luk a u vodních toků a ploch - milují totiž vlhko a teplotu kolem 7 ºC.

Klíšťata číhají především ve vyšší trávě a lesním podrostu Klíšťata číhají především ve vyšší trávě a lesním podrostu Zdroj: Shutterstock.com / Erik Karits

Co nás před klíšťaty skutečně ochrání?

Babské rady doporučující konzumaci česneku, piva nebo vitaminu B6, které údajně mají klíšťata odpuzovat, bohužel nefungují. Není také pravda, že světlé oblečení klíšťata odrazuje – jenom si jich na něm zkrátka lépe všimneme.

  • Do přírody bychom měli nosit dlouhé kalhoty a dolní okraj nohavic zastrčit do ponožek – klíště lezoucí po botách a ponožkách se tak nebude moci přisát (tudy se totiž dostává na kůži nejčastěji).
  • Klíšťata se na oblečení ráda zachytávají a pak hledají příhodnou skulinu, proto je vhodnější volit oděvy z hladkých materiálů, kterými tak snadno neproniknou.
  • Vhodné je také použití repelentu, postříkání ale musíme opakovat, protože účinek repelentu po čase vyprchá.

 

Kalhoty zasunuté do ponožek jsou jednoduchou a účinnou prevencí před klíšťaty Kalhoty zasunuté do ponožek jsou jednoduchou a účinnou prevencí před klíšťaty Zdroj: Shutterstock.com / rck_953

Po návratu z vycházky bychom se měli zkontrolovat a při večerní hygieně prohlédnout i intimní místa a pokožku pod vlasy.

Akční letáky