Klíšťata můžeme „potkat“ všude tam, kde výška travin přesahuje 20 cm, za pro ně příznivých podmínek ovšem mohou být i 80 cm nad zemí. Tam číhají na kořist – teplokrevné živočichy, které rozpoznávají podle pachu, vyzařovaného tepla a vydechovaného oxidu uhličitého. Nejčastěji se vyskytují v listnatých a smíšených lesích, na okrajích luk a u vodních toků a ploch - milují totiž vlhko a teplotu kolem 7 ºC.

Co nás před klíšťaty skutečně ochrání?

Babské rady doporučující konzumaci česneku, piva nebo vitaminu B6, které údajně mají klíšťata odpuzovat, bohužel nefungují. Není také pravda, že světlé oblečení klíšťata odrazuje – jenom si jich na něm zkrátka lépe všimneme.

  • Do přírody bychom měli nosit dlouhé kalhoty a dolní okraj nohavic zastrčit do ponožek – klíště lezoucí po botách a ponožkách se tak nebude moci přisát (tudy se totiž dostává na kůži nejčastěji).
  • Klíšťata se na oblečení ráda zachytávají a pak hledají příhodnou skulinu, proto je vhodnější volit oděvy z hladkých materiálů, kterými tak snadno neproniknou.
  • Vhodné je také použití repelentu, postříkání ale musíme opakovat, protože účinek repelentu po čase vyprchá.

Po návratu z vycházky bychom se měli zkontrolovat a při večerní hygieně prohlédnout i intimní místa a pokožku pod vlasy.