obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Jak se kuře klube na svět?

Původně bylo jen malým zárodečným terčíkem na žloutku oplodněného vajíčka. Zárodek stále rostl, žloutek mizel. Nakonec skrčené kuře vyplňuje téměř celý prostor vejce – je čas se vylíhnout.

Díky tomu, že si kuře ve vejci při růstu odebíralo ze skořápky vápník, je tvrdý obal vajíčka o trochu tenčí.  Jenže i tak je pro malé ptáče velký výkon skořápku prorazit. Jak to dokáže?

Kuře se klube z vejce Kuře se klube z vejce Zdroj: Shutterstock.com / Anneka

Vaječný zub a svalnatý krk

Chvíli před vylíhnutím kuřeti na zobáčku naroste tvrdý výrůstek zvaný vaječný zub a na krku mu zesílí speciální sval. Ptáče do skořápky postupně ťuká a po každém úderu se pootočí. Nakonec vyklove kolečko, které odpadne jako víčko od konzervy. A kuře se otvorem vysouká na svět. Chvíli je celé mokré a pomačkané, ale brzy oschne a může hnedle běhat. Tak je tomu u ptáků nekrmivých, kam patří i naše domácí drůbež - rodiče mohou své mladé ihned vodit a jen jim ukazovat, co mají sezobnout. U sýkorek, kosů, vlaštovek a dalších pěvců hnízdících na našich zahradách je tomu jinak – z maličkých vajíček se rodí slepá holátka, kterým musí rodiče potravu nosit do hnízd.

Čerstvě vylíhlé kuře Čerstvě vylíhlé kuře Zdroj: Shutterstock.com / Anneka

Před vylíhnutím se ptáče ze skořápky ozývá a rozmlouvá s matkou i se sourozenci. Zvláště u nekrmivých druhů je výhodné, když se ptáčata vylíhnou najednou.  Za pár dní poté, co se vyklubou na svět, vaječný zub odpadne.

Jak se žije uvnitř vejce?

Skořápka vejce je hladká a chrání ji tenká vrstva vosku. Ale kdybychom si ji prohlédli pod mikroskopem, uvidíme kolmé vápenité krystaly. Mezi nimi se nachází systému kanálků, kterými k ptačímu zárodku proudí vzduch.  Pod skořápkou leží papírové blanky, které se na širším konci vejce rozestupují a tvoří vzduchový polštářek. A dále žloutek chrání tekuté i hustší vrstvy bílku. Žloutek sám je opatřen poutky, která ho udržují ve správné poloze, i když sedící kvočna vajíčka pečlivě otáčí (u dnešních kuřat je to většinou umělá líheň, která je „vysedí“). Jak se zárodek zvětšuje, žloutek se zmenšuje - budoucí ptáče z něj krevními vlásečnicemi čerpá živiny. Zárodečné obaly schraňují odpadní látky, ale hlavně zprostředkovávají dýchání zárodku do doby, než začne používat vlastní plíce.

kvočna s kuřaty kvočna s kuřaty Zdroj: Shutterstock.com / R. L. Webber

Málo kuřat vyrůstá s matkou kvočnou, a zrovna tak málo z nich čeká pěkný život. Kdo mohl pozorovat slepice, které si užívají výběhu, hrabání v zemi, šmejdění po housenkách, popelení na sluníčku a bohatého společenského života, ví, že „obohacené klece“ by si dobrovolně nevybraly. Naštěstí si můžeme vybrat my – a nejen o Velikonocích si pochutnat na dobrých vajíčkách domácích, z bio chovu, nebo alespoň z chovu na podestýlce.

 

Akční letáky