Kdo čelí napadení nejčastěji?

Když pes zničehonic zaútočí, neexistuje obrana. Opravdu? Agresivita psů je šokující a tím nás také dokáže snadno odzbrojit. Je to však zvíře, jehož kousnutí bolí a nelze jej podcenit, ale pes je překonatelný a můžete se mu postavit. Co doporučují odborníci?

Jak čelit útoku psa? To vám poví autor tohoto příspěvku z YouTube kanálu BRIGHT SIDE.

Zdroj: Youtube

Která věková skupina čelí agresi psů nejčastěji?

Ač by měl být každý pes na vodítku nebo při volném pobíhání by měl mít alespoň náhubek, každodenně vznikají různé situace, kdy se může pes vymknout kontrole. Na celém světě ročně zemře téměř 60 tisíc osob po napadení psem. Nejčastěji jde však o oblast Asie a Afriky, kde hraje hlavní roli vzteklina zvířete a absence následné léčby napadaného člověka. K napadení však dochází všude na světě. V ČR je ročně nahlášeno cca tisíc útoků psa na člověka. Mezi lety 2000 a 2012 došlo celkem ke 13 úmrtím po napadení, takže na následky umírá přibližně jeden Čech za rok.

Tragické následky a alarmující zjištění, jak málo mají někteří majitelé své psy pod kontrolou, následují po napadení malých dětí, což je nesmírně bolestivé pro rodinu a každý takový incident vždy pobouří celou komunitu. Nicméně jsou to především lidé mezi 50. a 59. rokem života, kteří trpí napadením nejčastěji.

Proč právě tato skupina? Ještě nejde o seniory v pravém slova smyslu, ale také o žádné mladíky. Přeceňujeme tedy své schopnosti? V podstatě ano. Zatímco se v tomto věku už reakce mírně zpomalují, lidé této věkové skupiny bývají velmi často v kontaktu se psy vlastními i cizími. Navíc také i s plemeny, kterým by se lidé v pokročilejším věku již vyhnuli, protože se předpokládá, že už tyto psy nebudou moci dobře ovládnout a zajistit bezpečí okolí i své vlastní.

Ač rozhodně neplatí, že každý bulteriér či staford zaútočí a je jisté, že koušou například i jezevčíci, větší, rychlejší a silnější psi představují také větší, rychlejší a silnější protivníky.

Související články

Jak se bránit při napadení agresivním psem?

Co vás může zachránit při útoku? Může to znít samozřejmě až příliš jednoduše, ale povel „ne, zastav nebo prosté vypadni“! „Ne“ patří k takovým povelům a slovům, které pes rozhodně zná a slyší, i když nemusí nutně patřit mezi naučené povely.

Nicméně, samotné „ne“ stačit nemůže a nezbytně nutné je ukázat zvířeti autoritu a sílu nebo spíš odvahu. Nejde totiž jen o to, co řeknete, ale také jakým způsobem. Vykřiknutím povelu pevným hlasem na utočícího psa, můžete rozhodně jeho útok zpomalit, znejistit či zcela zastavit.

Co dělat, když pes útočí? Správný postup vypadá takto:

  • Nepanikařte a zastavte se, nehleďte však psovi do očí.
  • Zvířeti čelte raději bokem než čelem.
  • Vykřikněte na něj povel!
  • Můžete se pokusit odvést pozornost něčím jiným, nicméně, dejte si pozor na zvednutí klacku, smetáku nebo podobně dlouhého předmětu. Psi často vnímají tyto věci jako zbraň ve vašich rukou.
  • Pokud je to možné, vytvořte bariéru pomocí tašky, bundy nebo jiného předmětu.

A co když vás pes opravdu kousne?

  • Vždy oznamte napadení psem a vyhledejte bezpodmínečně lékařskou péči. Pokud nebude pes či majitel nalezený, budete muset podstoupit očkování proti vzteklině vy, případně je nutné podstoupit další léčbu.
  • Ránu můžete opláchnout čistou vodou, případně dezinfekčními prostředky. Následná návštěva lékaře je ale nevyhnutelná.

Zdroje: wikihow.com, bbc.com