Blechy jsou nežádoucí parazité, kteří znepříjemňují život nejen domácím mazlíčkům, ale mnohdy i lidem. Živí se krví, což způsobuje mnohé nepříjemnosti včetně přenosu nebezpečných nemocí. Pokud se zabydlí blechy v srsti vašeho psího společníka, může se to projevit změnami v jeho běžném chování. Jaké jsou nejčastější projevy a jak proti blechám účinně bojovat?
Chcete znát tip na přírodní sprej proti blechám a klíšťatům pro psy? Podívejte se na toto YouTube video na kanálu Veterinary Secrets:
Příznaky přítomnosti blechy
Pokud má váš pes blechy, jistě se bude velice brzy nezvykle často nejen drbat, ale i škrábat. Někdy se zvíře pokouší blechu i vykusovat. Blechy zanechávají v srsti tmavá místa, která dělají psa při dotyku na ně nervózním a často i neřízeně agresivním.
Později se objeví i bílá vajíčka. Někdy psům na inkriminovaných místech srst vypadává, což je také jeden ze základních znaků přítomnosti blech. Průvodním projevem jsou i různé alergické reakce, které kousnutí od blechy vyvolá. Může se jednat nejen o svědění, ale i zarudnutí a zánět kůže, zvracení nebo průjem.
Jak psa odblešit
K likvidaci blech můžete přistoupit různými způsoby. Lze využít chemické prostředky z drogerie či lékárny, ale stejně tak můžete blechy odstranit pomocí přírodních prostředků.
Ořešák
Než se dáte do zbytečného utrácení za prostředky z obchodu, vyzkoušejte raději osvědčené rady našich babiček. S blechami bojovaly pomocí listů nebo skořápek ořešáku. Jejich silné aroma je nepříjemné nejen blechám, ale i vším, nežádoucím roztočům a mouchám.
Přejíždějte tedy psovi několikrát denně listy po srsti a také mu s nimi můžete vyložit jeho pelíšek. Ze skořápek můžete vyrobit silný odvar, který použijte ve formě spreje.
Ocet
Velice dobře využijete k odstraňování blech i kuchyňský ocet. Blechy sice neusmrtí, ale funguje jako dokonalý odpuzovač. Stačí si namíchat roztok octa s vodou v poměru 2:1 a opět jej používat v lahvičce s rozprašovačem. Pokud ocet nemáte, lze využít i citronovou šťávu.
Dokonalá údržba pelíšku
Ať už se chcete blech zbavit nebo jejich přítomnosti u psa předcházet, nezapomínejte na pravidelnou a pečlivou údržbu jeho pelíšku. Perte ho vždy na nejvyšší možnou teplotu a sušte nejlépe na čerstvém vzduchu.
Zdroje: www.prozeny.cz, www.mujchlupac.cz