Jaké máte zkušenosti se zimováním exotického ptactva?
Většina mých velkých papoušků žije v celoročních voliérách, a tak s příchodem chladného počasí nemám problémy. Pouze zavřu výletová okénka do venkovních voliér, otevřu radiátory a zapnu plynový kotel. Ve vnitřních voliérách udržuji teplotu 16 °C. Ostatní ptáky, které přes léto chovám venku, přenesu do zimoviště, což jsou voliéry a velké klece v hospodářské budově. Zimoviště přes léto vyčistím a vydezinfikuji, takže s tím nemám v tuto dobu žádnou práci. Papouškům tam vložím jenom misky na krmení a vodu. K dezinfekci používám přípravek F 10, který ničí i cirkoviry. To jsou viry způsobující nemoci peří a zobáků papoušků. Stěhování ptáků řeším ihned, jakmile teplota spadne k bodu mrazu.

Ale pokud vím, některé papoušky máte v zahradních voliérách i přes zimu…
Některé druhy australských papoušků, například rozely, korely a andulky, mohou být i v mrazech ve venkovních voliérách, protože mají delší peří. Když sedí na bidle, peří jim překryje nožičky a zabraňuje jejich omrznutí. Tak to zařídila příroda. Jihoameričtí a afričtí papoušci, například žakové nebo amazónkové, mají krátké peří a masité nohy, které by jim omrzly.

Je potřeba australským papouškům vytvořit příhodnější podmínky pro přezimování, třeba jim do voliér přidat budky, aby se před nepřízní počasí mohli schovat?
Tito papoušci využívají budky pouze k hnízdění. Je však zapotřebí, aby voliéra nestála v průvanu a aby ptáci byli seshora krytí před nepohodou. Pouze jim upravím jídelníček. Do krmné směsi přidávám více olejnatých semen, aby si papoušci vytvořili větší zásobu tepelné energie a zimu ve zdraví přečkali.

Některé druhy papoušků hnízdí i v zimě. Jste zastáncem těchto chovů?
V této době hnízdí africké druhy papoušků, amazónkové a některé druhy australských papoušků. Chovatel jim ale musí v zimovišti vytvořit příhodné podmínky. To znamená teplotu alespoň 16 °C, odpovídající krmení a dostatek vitaminů. V tom případě jsou mláďata zdravá a vůbec nestrádají, protože rodiče jsou v dobré kondici. Vitaminy jim podávám formou granulí, ale lze jim nabídnout například i čínské zelí, hroznové víno, jablka, banány či naklíčené zrní. Péče o hnízdící ptáky je v podstatě stejná jako v létě. Rozdíl je jen v tom, že v létě si vitaminy pěstuji na zahradě, což je finančně výhodnější.


Někteří chovatelé v zimě rozdělují ptáky podle pohlaví…
Ptáky rozdělují především chovatelé drobných exotů, třeba kanárů. Papoušci žijí v párech celý život. Jsou na sebe zvyklí, a když je chovatel rozdělí, pořád na sebe volají a jsou neklidní. I v přírodě žijí společně, tedy pokud některý pták z páru nezahyne.