obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Jak se starat o papoušky v zimě?

Podzim je předzvěstí chladnějšího počasí a prvních nočních mrazíků. Jak v této době a v zimních měsících exotické ptactvo zabezpečit? O radu jsme požádali dlouholetého chovatele papoušků Karla Vinše z Unhoště.

Jaké máte zkušenosti se zimováním exotického ptactva?
Většina mých velkých papoušků žije v celoročních voliérách, a tak s příchodem chladného počasí nemám problémy. Pouze zavřu výletová okénka do venkovních voliér, otevřu radiátory a zapnu plynový kotel. Ve vnitřních voliérách udržuji teplotu 16 °C. Ostatní ptáky, které přes léto chovám venku, přenesu do zimoviště, což jsou voliéry a velké klece v hospodářské budově. Zimoviště přes léto vyčistím a vydezinfikuji, takže s tím nemám v tuto dobu žádnou práci. Papouškům tam vložím jenom misky na krmení a vodu. K dezinfekci používám přípravek F 10, který ničí i cirkoviry. To jsou viry způsobující nemoci peří a zobáků papoušků. Stěhování ptáků řeším ihned, jakmile teplota spadne k bodu mrazu.

papoušci kakadu ve voliéře papoušci kakadu ve voliéře Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Ale pokud vím, některé papoušky máte v zahradních voliérách i přes zimu…
Některé druhy australských papoušků, například rozely, korely a andulky, mohou být i v mrazech ve venkovních voliérách, protože mají delší peří. Když sedí na bidle, peří jim překryje nožičky a zabraňuje jejich omrznutí. Tak to zařídila příroda. Jihoameričtí a afričtí papoušci, například žakové nebo amazónkové, mají krátké peří a masité nohy, které by jim omrzly.
Pár amazoňanů surinamských Pár amazoňanů surinamských Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Je potřeba australským papouškům vytvořit příhodnější podmínky pro přezimování, třeba jim do voliér přidat budky, aby se před nepřízní počasí mohli schovat?
Tito papoušci využívají budky pouze k hnízdění. Je však zapotřebí, aby voliéra nestála v průvanu a aby ptáci byli seshora krytí před nepohodou. Pouze jim upravím jídelníček. Do krmné směsi přidávám více olejnatých semen, aby si papoušci vytvořili větší zásobu tepelné energie a zimu ve zdraví přečkali.

párek papoušků vlnkovaných párek papoušků vlnkovaných Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Některé druhy papoušků hnízdí i v zimě. Jste zastáncem těchto chovů?
V této době hnízdí africké druhy papoušků, amazónkové a některé druhy australských papoušků. Chovatel jim ale musí v zimovišti vytvořit příhodné podmínky. To znamená teplotu alespoň 16 °C, odpovídající krmení a dostatek vitaminů. V tom případě jsou mláďata zdravá a vůbec nestrádají, protože rodiče jsou v dobré kondici. Vitaminy jim podávám formou granulí, ale lze jim nabídnout například i čínské zelí, hroznové víno, jablka, banány či naklíčené zrní. Péče o hnízdící ptáky je v podstatě stejná jako v létě. Rozdíl je jen v tom, že v létě si vitaminy pěstuji na zahradě, což je finančně výhodnější.


Někteří chovatelé v zimě rozdělují ptáky podle pohlaví…
Ptáky rozdělují především chovatelé drobných exotů, třeba kanárů. Papoušci žijí v párech celý život. Jsou na sebe zvyklí, a když je chovatel rozdělí, pořád na sebe volají a jsou neklidní. I v přírodě žijí společně, tedy pokud některý pták z páru nezahyne.

Akční letáky