Koně na silnici i v přírodě
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Jak se zachovat, potkáte-li koně na silnici či v přírodě?

Víte, jak se chovat, když na letních cestách potkáte koně? Mluvčí Státní veterinární správy ČR Josef Duben připomíná důležitá pravidla pro chodce, řidiče i cyklisty. Koně jsou, navzdory své síle, mírumilovní a člověku oddaní. Ale pokud je neznáte, může mezi vámi dojít k nedorozumění.

Pokud na krásném koni kluše přírodou krásná jezdkyně, lze hovořit o štěstí takové zjevení potkat. Ovšem kůň, který se prožene okolo s vlající hřívou bez jezdce, kterého zanechal někde v příkopě, to už takové štěstí být nemusí. Ačkoliv kůň úmyslně nikdy člověka nezraní (pokud nejde o vinou lidí psychicky narušeného jedince), je třeba být při takovém setkání vždy obezřetný. Z naší neznalosti chování koní může snadno vzniknout nedorozumění, při kterém se kůň poleká. Jedno kopnutí velkého zvířete může přivodit i vážné zranění.

Na silnici zpomalte!

Jedete-li po silnici automobilem a při krajnici spatříte jezdce na koních, výrazně zpomalte a koně co největším obloukem objeďte. Když je míjíte, rozhodně nepřidávejte plyn, netrubte ani je hlasitě nezdravte z okénka. Koně jsou zvířata lekavá.

Koně na silnici i v přírodě Koně na silnici i v přírodě Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Také cyklista by koně měl opatrně objet a navíc, pokud se blíží zezadu, jezdce včas oslovit. Je třeba počítat s tím, že kůň dozadu nevidí. Proto jej jakýkoli nenadálý pohyb za jeho zadnicí dovede pořádně vyděsit. Pak může náhle uskočit až o tři metry, a to na jakoukoliv stranu! Popřípadě dovede domnělého „predátora“ pěkně nakopnout.

Jak přistupovat ke koni

  • obrázek z archivu ireceptar.cz obrázek z archivu ireceptar.cz Zdroj: Archiv ireceptar.cz

    Dejte pozor na děti, jejich reakce na koníka může být zcela nečekaná.

    Nikdy nepřistupujte ke koni nepozorovaně zezadu, ale zepředu, aby vás dobře viděl. Přitom jej vždy klidným, mírným hlasem oslovte. Tón hlasu je pro zvířata důležitý, vnímají jej citlivě.
  • Pohlaďte si cizího koně pouze po domluvě s majitelem či jezdcem.
  • Pokud jsou koně v ohradě, nelezte nikdy za nimi. Buďte opatrní, i pokud natahují hlavy nad ohradou.

Koně na silnici i v přírodě Koně na silnici i v přírodě Zdroj: Archiv ireceptar.cz  

“Že může dojít i k nepředvídatelným okolnostem, kdy se prostě dá jen doufat, že to dobře dopadne, mohu dosvědčit osobně,” dodává Josef Duben. “Dodnes vidím, jak se cestou od Slap do kopce nad kapotu mého auta a i nad celý vůz zprava vznesl kůň bez jezdce a  posléze zmizel na druhé straně v louce. Pohledem do zpětného zrcátka jsem se ujistil, že kůň opravdu existoval, a že vesele, byť trochu vzrušeně existuje i nadále…”

Zdroj: tisková zpráva SVS ČR

Akční letáky