Sdílení společné domácnosti psa s kočkou je pro mnohé chovatele nesplnitelný sen, a tak mají doma pouze jedno zvíře. Pokud si chcete dopřát tento na první pohled neslučitelný „páreček“, nemusíte se svého přání vzdát.

Možná se zpočátku nevyhnete různým potyčkám, ale s pravidelným a dobrým přístupem naučíte psa i kočku, že se z nich stanou nerozluční parťáci.

Jak vycvičit kočku a psa, aby byli nejlepšími přáteli? Na užitečné tipy se podívejte na tomto YouTube videu na kanálu The Pet Collective:

Zdroj: Youtube

Klidný přístup a dostatek času

Buďte připraveni na situaci, že navázání vzájemného kontaktu psa a kočky by mělo probíhat pomalu a s respektem k potřebám obou zvířat. Proto na nic zbytečně nespěchejte a dopřejte jim potřebný čas na bližší kontakt.

Nejprve byste měli obě zvířata nechávat v oddělených místnostech a seznamovat je jen za vaší přítomnosti po chvilkách.

Kočce ostříhejte drápky

Než si na sebe obě zvířata náležitě zvyknou, je potřeba kočkám ostříhat drápky, aby nemohly psa nebezpečně poranit při případných potyčkách. Kočka potřebuje mít také k dispozici i několik únikových míst.

Nejlépe někde nahoře, kde bude mít pocit bezpečí. Psa bude pozorovat a časem si lépe přivykne podle svých požadavků.

Vlastní miska

Psovi vždy poskytněte vlastní místo nejen na krmení, ale i na odpočinek. Proto pořiďte každému zvířeti nejen svou vlastní misku, ale psovi i místo, kde ho kočka nebude zbytečně rušit.

Kočičí toaletu umístěte z dosahu psa

Vždy myslete na správné místo pro kočičí záchod. Měl by být na místě, kam pes nemůže. Mnoho psů totiž kočičí exkrementy miluje. Výkaly nemusí psa tolik poškodit, ale nebezpečné je především stelivo.

Pořiďte si mláďata

Ze všeho nejlepší je učit zvířata návyku vzájemného soužití už od mala. Ideální situací je, i když pořídíte ke staršímu zvířeti mládě. Ideální je, když se zvířata setkají mladá, nebo když ke staršímu zvířeti přichází mladé. 

V případě, že jsou obě zvířata dospělá, problémy nastávají většinou u kočky. Hlídá si totiž mnohem více své teritorium. Skvělým řešením je pořídit si koťátko k již dospělému psu. V opačném případě se budete muset mít mnohem více na pozoru.

Související články

Zdroje: www.prozeny.cz, www.mujchlupac.cz