Spousta lidí si myslí, že kočka je zvíře bez práce.. Nemusí se venčit. Zabaví se sama. A jediné, co požaduje, je občasné pohlazení a masová taštička. Jenže kočičí život je mnohem bohatší a i ta nejvěrnější Micka nebo Mourek dokážou pořádně zlobit. Ať už jde o takové banality jako je rozhrabaný květináč, věšení se na zácloně nebo „skoky na sušák“, kdy popadá na zem všechno prádlo, až po „tvrdší kalibr“, kdy zvíře prostě odmítne chodit na kočičí záchod a vykoná potřebu jinde… Jenže kočka není pes. Navíc je svéhlavá a je těžké se s ní domluvit. Jak jí tedy můžete dát najevo, že jste naštvaní a takové „móresy“ jí trpět nebudete?

Autoři videa HolidayCat – Kočičí noviny vám vysvětlí, jak rozpustilou kočku trochu dovychovat. Více na kanále YouTube.com.

Zdroj: Youtube

Důsledek trápení

Většina kočičích psychologů se těchto „domácích šelem“ zastává. Tvrdí totiž, že spousta kočičího vandalismu může mít hlubší důvody, které nejsou na první pohled patrné. Jde třeba o to, že zvíře něco bolí a snaží se na sebe upozornit. Jindy může jít o důsledek stresu, kdy kočka třeba drápe na okna, protože ji vyplašil hluk v domácnosti. Pokud ale zjistíte, že zvíře netrpí žádnou újmou a jeho chování je jen důsledek kočičí zlomyslnosti, je potřeba jí vysvětlit, že takhle ne… Jak?

Touha po pozornosti

Podle chovatelů koček klasické tresty nefungují. Pokud jí chcete dát výchovný políček, vymáchat „čumák“ v čůrankách nebo jí zavřít v místnosti či naopak vyhodit ven, docílíte jen toho, že vaše kočka to udělá znovu. Podle kočičích expertů spousta čtyřnohých miláčků touží po pozornosti. A pokud lumpárny dělají jen za účelem, abyste byli jen „jejich“, dáváte jim zelenou v pokračování dalších kočičích škodolibostí.

Zvuková zkouška

Dát kočce najevo, že vám „pije krev“, proto není jen tak. Tyto domácí šelmy totiž necítí žádnou hierarchii. Proto je těžké jim vysvětlit, že jste „ti nad nimi“. Nicméně nepropadejte zoufalství a inspirujte se třeba zkušeností naší čtenářky Jany z Pelhřimova, která ve výchově koček začala využívat jejich přirozenou citlivost na zvuk. „Používám výrazné zvuky jako třeba lusknutí prstu, mlasknutí nebo plesknutí. Zpočátku je vždycky propojím s něčím, co je kočkám nepříjemné. Třeba je postříkám rozprašovačem s vodou… Pak už zvuk vnímají jako varování a dají si pozor.“

Ticho po pěšině

Kočky, ať na to nevypadají, touží po vaší pozornosti. Pokud je chcete někdy vytrestat, tak jedině tím, že je budete ignorovat. Jak na to: Místo křiku nebo nějakých fyzických trestů vsaďte na lehčí formu domácího dusna. Zkrátka se zvířetem nemluvte, nevšímejte si ho. Uvidíte, že časem začne kočka být nervózní a toužit po vaší interakci. Vy ale nepovolte. Když už nebudete mít sílu dělat „mrtvého brouka“, raději opusťte místnost. Tento způsob trestu je podle odborníků nejúčinnější, tak se přesvědčte na vlastní kůži.

Související články

Zdroje: https://catsmeouch.com, https://www.dumazahrada.cz