Jaro je ideální čas na nákup nových kuřat a slepic. Nejprve si však vždy řádně promyslete, co od nových slepic očekáváte. Pokud chcete, aby absolutně prospívaly a bylo jim u vás dobře, neměli byste nikdy podcenit jejich správný výběr a dopřát kuřatům i slepicím jen ty nejlepší podmínky. Díky tomu se snadno dočkáte po celou dobu plné ošatky vajec.

Chcete znát 6 nejlepších tipů, jak si správně pořídit nová a zdravá kuřata? Podívejte se na YouTube video na kanálu English Country Life:

Zdroj: Youtube

Ujasněte si požadavky

Je vždy na vás, podle jakých okolností se budete při pořizování nových slepic řídit. Máte možnost si koupit lacinější, většinou se jedná o křížence z velkochovů. Budou vám z počátku poměrně rychle snášet vajíčka, ale v dalším roce bude jejich výnosnost podstatně klesat a budete se poohlížet po nových.

Stejně tak se lze poohlédnout po čistokrevných slepicích, které vám na druhou stranu budou výborně snášet i po celých pět let. Tato plemena se dají dokonce i velice dobře ochočit a nebude výjimkou, že vám budou doslova zobat z ruky. Skvělým řešením jsou například orpingtonky.

Jak si počínat při výběru

Nová kuřátka či slepičky si pořizujte vždy od prověřených chovatelů, kteří mají dlouhodobě dobré výsledky a recenze. Zdravé kuře by mělo být vždy naprosto čisté, tedy nikdy znečištěné trusem a jinými nečistotami.

Mělo by mít zdravý řitní otvor, aby bylo jasné, že netrpí průjmovým onemocněním nebo možnou infekcí. Zkontrolovat byste měli také pařátky, aby nebyly nijakým způsobem zdeformované. Oči zvířete musí být lesklé, bez výpotků a stroupků. Důkazem kvalitního zdraví je i živé pípání či kvokání. A z kterých plemen nejlépe vybírat?

Leghorn

Pokus se rozhodnete zvolit pro chov toto plemeno, jistě neprohloupíte. Slepice jsou známé vysokou výnosností, a to i 300 kusů vajec ročně. Leghornky jsou nenáročné na chov a vhodné i pro úplné začátečníky.

Vlašky

Přestože vlašky snáší o něco méně vajec než Leghornky, stále jsou se svou vysokou snáškou na vrchních příčkách. Jejich vejce jsou však o něco větší a chutnější. Jedná se o klidné a přátelské slepice, které jsou oblíbené i pro svou barevnou rozmanitost.

Amroksky

Skvělou volbou jsou i nenáročné, klidné a odolné amroksky. Ročně se od každé z nich dočkáte až 200 vajec. Velice dobře také snášejí zimní období.  Slepice se v Evropě začaly rozšiřovat až po 2. světové válce a byly vyšlechtěné z žíhaných plymutek.

Související články

Zdroje: www.living.iprima.cz, www.idnes.cz, www.jsemkutil.cz