Jistě se vám to stalo již mnohokrát. Váš chlupatý mazlíček si hraje s psími přáteli, běhají, přetahují se o hračky a vy toužíte takový okamžik zachytit. Vyndáte mobil a vyfotíte – rozmazanou šmouhu. Bohužel zvířata jen těžko pochopí naši touhu po fotografii, a tak je nepřesvědčíme ke spolupráci. A to se týká i romantických snímků v přírodním zátiší, kdy bychom potřebovali, aby pes alespoň pár vteřin v klidu poseděl. Musíme na ně proto jít s trochou lsti. 

Na kanálu ONETV cz na youtube najdete další nápady na focení psa:

Zdroj: Youtube

Pes se musí bavit

Většina psů, a v tom nemá smysl si lhát, nemá tak pevný výcvik, aby poslechli na povel a zkrátka “zkameněli” na tak dlouho, než se nám podaří zaostřit a pořídit vysněný dokonalý snímek. Můžeme na to ale jít oklikou.

Zásadou číslo jedna, dva i tři je, že musíme z fotografování udělat psovi hru. Jen tak bude šťastný a ochotný udělat přece jen trochu víc podle našeho přání. Chcete-li tedy udělat hravé fotografie, vyberte si pro ně místo, kde se zvíře cítí uvolněně a přirozeně.

Může jít například o malebné zákoutí na cestě, kterou pes dobře zná jako častou procházkovou trasu. To je ostatně vhodné prostředí i pro vás samotné, protože si je můžete mnohokrát prohlédnout a najít ty nejlepší úhly, odkud a kam nemířit fotoaparát, aby snímek nic nerušilo. 

Blíž k psovi

Místo máme vybrané, teď je třeba zamyslet se nad kompozicí. Uvědomte si, jaký snímek chcete pořídit. Má na něm přece být váš kamarád a přítel. Neváhejte si proto sednout na bobek nebo si kleknout, abyste se s objektivem dostali na úroveň, ve které má pes oči.

Tak budete moci pořídit ten nejpřirozenější snímek. Pohledy zhora, kdy pes musí zaklonit hlavu, aby se na vás podíval, mohou být také někdy zajímavé, ale není to rozhodně ideální poloha. 

Vyberte si dobrý čas

Další nezbytností při fotografování (nejen) psů, je dobré světlo. Zapomeňte, že byste pořídili výjimečně kvalitní snímky za parného slunečného poledne, kdy je světlo příliš ostré, nebo naopak v přítmí či při zatažené obloze.

Ideálním časem je slunný den těsně po východu nebo před západem slunce. V obou případech máte na přípravu scény, uklidnění psa a pořízení snímků asi hodinu času, kdy by měly světelné podmínky pomoci dotvořit vaše dílo tím nejlepším způsobem. 

Obloha bez mráčku není to pravé

Nezapomeňte na to, že součástí fotografie je také okolí psa. Ideální bude příroda, čistá květnatá louka, břeh rybníka, upravená lesní cesta, nebo zkrátka místo, které milujete. Pamatujte, že každá drobnost se počítá.

Chcete-li do snímku zakomponovat i oblohu, neváhejte si počkat na den, kdy nebude nebe jako vymetené, ale na blankytně modrém nebi se objeví tu a tam bílý mráček. Ten se může odrážet třeba i ve vodě, budete-li fotografovat zvíře u rybníka. 

Máte odvahu na protisvětlo? Pak směle do toho. Sice na fotografii neuvidíte každý jediný chloupek svého zvířete, ale může se povést nádherná silueta třeba s barevným zapadajícím sluncem v pozadí. Může být něco romantičtějšího? 

Nejdřív ho utahejte

Jakou poslední (nebo možná první) radu mají profesionální fotografové pro pořízení klidných snímků neposedných miláčků? Zkuste je před akcí nejprve pořádně utahat. Vyběhaný jorkšír posedí přece jen raději, než zvíře, které právě vyšlo po celodenním lenošení z bytu.

Fotografování po delší procházce ale vyžaduje ještě jeden zákrok: určitě si na fotoprocházku s sebou vezměte také kartáč nebo hřeben na úpravu psa s delší srstí. Jistě dobře víte, jak dokáže váš miláček vypadat po důkladném výletu… 

Související články

Zdroje: www.rover.com, www.akc.org, expertphotography.com