obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Jak vyrobit ze spárovek krmítko se zásobníkem krytým stříškou

Jednotlivé části krmítka jsou vyřezány ze spárovek čili z desek vyrobených slepením hranolků masivního dřeva. Stačí jen upravit na míru odřezky potřebné velikosti. Zásobník omezí množství semen, které ptáci shodí na zem.

Postup

Stříšku ze spárovek přišroubujeme kolmo, je to jednodušší a lépe se pak pokosovou pilou řežou i latě a hranoly.

Podle sešroubované stříšky naměříme podlážku. Musí být o něco menší, a to ze všech stran, aby na ni nepršelo. Podle podlážky pak zvolíme další rozměry. Stříška však nesmí být příliš nízko, aby měli ptáci dostatek prostoru pro dosedání na okraje podlážky.

Postup výroby krmítka Postup výroby krmítka Zdroj: Archiv ireceptar.cz

  • Nelze úplně zabránit, aby na podlážku nenapršelo, proto v ní můžeme vyvrtat několik otvorů. Voda také odteče mezerami mezi podlážkou a latěmi, které ji ohraničují, není tedy na škodu, když spojení netěsní. Ostatně nerovnosti tam lze před sešroubováním udělat třeba rašplí.
obrázek z archivu ireceptar.cz obrázek z archivu ireceptar.cz Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Místo spárovky lze krmítko vyrobit také z prken. Nasákavou dřevotřísku však můžeme použít nanejvýš na kryté bočnice násypky.

K uchycení bočnic zásobníku stačí latě, pro pevné spojení snímatelné stříšky je lepší hranol, protože je širší a nabízí více místa pro vruty.  

Všechny spoje obstarají samořezné vruty, otvory pro jistotu předvrtáme, obvykle polovičním průměrem vrtáku, vrut tak dřevo nerozštípne.

Krmítko ponecháme v přírodním stavu (za několik týdnů získá patinu), nebo je natřeme barvou na dřevo.

Postup výroby krmítka Postup výroby krmítka Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Krmítko není určeno pro zavěšení; můžeme je upevnit na sloupek, jehož dolní konec buď zahrábneme do země, nebo přišroubujeme třeba k plotu, a to dostatečně pevně, aby je nevyvrátil vítr, ptáci nebo predátoři, kteří by na opeřence dostali chuť.

Postup výroby krmítka Postup výroby krmítka Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Pro uchycení krmítka ke sloupku použijeme nábytkářský šroub se spojovacím článkem a prkénko, které pak čtyřmi vruty zespodu přišroubujeme k podlážce.

Postup výroby krmítka Postup výroby krmítka Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Doplňování a zajištění zásobníku

Vysuneme stříšku, do zásobníku nasypeme semena a stříšku vrátíme na místo. Nemusíme ji zvlášť zajišťovat, protože je přiměřeně těžká a uchycení dostatečné, aby ji neodnesl vítr. Ale kdo chce, může stříšku upevnit: Třeba tím, že do bočnice a hranolu vyvrtá otvor a do něj pak bude vsunovat hřebík. 

Foto autor

Akční letáky