obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Jak vyzrát na šatní moly?

Když se řekne „moli“, většina z nás ví, že jde buď o mola potravinového, nebo šatního. Ale liší se tihle škůdci nějak – kromě apetitu? Podstatně. Dnes se proto zaměříme jen na moly šatní. Prozradíme vám, jak se před nimi chránit i jak s nimi udělat krátký proces.

V šatníku můžete překvapivě narazit na dva druhy molů - mola šatního (Tineola bisseliella) a kožešinového (Tinea pellionella). Oba jsou si podobní, častěji se bude ale jednat o mola šatního. Oko laika je mnohdy ani nerozpozná. Ostatně, následující popis sedí na oba dva. Jde o malé motýlky dlouhé 7 až 8 milimetrů s rozpětím křidélek 1,1 až 1,7 centimetru. V lidských obydlích se vyskytují celoročně. Samice klade až 100 vajíček. Pokud jde o „oblíbenou krmi“, vybírá si zásadně materiály s obsahem keratinu. Jmenovitě jde o vlnu, peří, surovou kůži, textilie, kožešiny a podobně. Mimochodem, keratin je základem vlasů a chlupů a hojně je zastoupen i v nehtech.

Od vajíčka po motýla

vajíček molů se líhnou housenky, úhlavní nepřátelé našich oděvů. Až se prokoušou našimi svetry i kabáty, zakuklí se. Na šatech pak nalézáme okrově zbarvené kukly s přibližně 0,5 centimetru dlouhým hedvábným vlákénkem. Délka vývoje od vajíčka po dospělce je v průměru 4 až 5 měsíců. V dobrých podmínkách je generační interval přibližně 2,5 měsíce, naopak v horších i celý rok.

Když se housenka nasytí textilií, zakuklí se... Když se housenka nasytí textilií, zakuklí se... Zdroj: Wikipedia.org / Guido Gerding

Jaké metody likvidace molů připadají v úvahu? Můžete volit mezi chemií nebo feromonovými pastičkami. Pokud zvolíte první přístup, čeká vás další váhání: Je lepší použití postřiku, aerosolu nebo dýmovnice? Každá varianta - chemie i feromonony - přináší výhody i slabší místa. O těch si povíme za chvilku.

Mám doma mola. Co teď?

Pokud se jedná o ojedinělého motýlka, rozhodně není třeba propadat panice. Pečlivě zkontrolujte skříně a především náchylnější materiály – například vlněné a bavlněné oděvy, věci s kožešinou. Umělé tkaniny mola příliš nelákají. Jediného mola zlikvidujte mechanicky – stačí chvíle lovu a tlesknout. Rozhodně se však zaměřte na prevenci. Pokud se při vašem průzkumu skříní ukázalo, že výskyt není ojedinělý, pak je třeba přistoupit k likvidaci seriózně: Vykliďte skříně a šatníky. Vše pečlivě vyčistěte, vyvětrejte, případně vyperte. To je ale jen první krok. Skutečná likvidace škůdců teprve přijde.

Tineola bisselliella, mol šatní a zřejmě nejslavnější nevítaný návštěvník v šatníku. Tineola bisselliella, mol šatní a zřejmě nejslavnější nevítaný návštěvník v šatníku. Zdroj: Wikipedia.org / Sarefo

Insekticid by se neměl aplikovat přímo na šatstvo. Ošetřete jím úložné prostory, praskliny a škvíry  - nejlépe uděláte, sáhnete-li po reziduálním insekticidu. To znamená, že působí nejen v momentě aplikace, ale ještě několik týdnů po zásahu. Jen pozor na přílišnou pořádnost poté, abyste si jeho účinek nezrušili následným úklidem.

Proč nejsou pastičky nejlepší volbou?

Druhou možností jsou feromonové pastičky. Fungují pouze na samečky, samičky nejsou do lapače lákány. Pokud byste se chtěli spolehnout na likvidaci pouze tímto způsobem, pravděpodobně neuspějete, nebo to potrvá hodně dlouho. Feromonové lapače jsou výborné především k průběžnému monitoringu výskytu těchto škůdců. To znamená jako prevence, nebo jako potvrzení úspěšné likvidace po zásahu. Poletující motýlky nejsnáze zlikvidujete aplikací aerosolu s insekticidem nebo insekticidní dýmovnicí. Tímto způsobem ale nebudou zasaženy larvy. Pak je nezbytně nutné aerosol nebo dýmovnici použít znovu, až po vylíhnutí larev.

Tričko vyperte nebo zamrazte

Po aplikaci nevstupujte do ošetřených prostor před zaschnutím přípravku v případě postřiku, pokud jste použili aerosol nebo dýmovnici, tak po odvětrání. Létá-li u vás motýlků více, je třeba zopakovat zásah za 5 až 7 týdnů, abyste zlikvidovali vyvinutá vývojová stádia z původní populace.

Tinea pellionella, mol kožešinový. Méně častý příbuzný mola šatního. Tinea pellionella, mol kožešinový. Méně častý příbuzný mola šatního. Zdroj: Wikipedia.org / Michael Kurz

Vlastní napadené materiály můžete ošetřit zamrazením při -20°C, v mrazáku je ponechte alespoň 4 dny. Tato metoda je vhodným doplňkem jakéhokoli zvoleného způsobu likvidace. Stejně účinné je i praní. Pro stoprocentní likvidaci všech vývojových stádii je nutná teplota 60°C a výše. Prací prášky v tom žádnou roli nehrají.

Jak se chránit před invazí?

Nemá-li oblečení dopadnout takto, sáhněte po levanduli nebo pelyňku. Nemá-li oblečení dopadnout takto, sáhněte po levanduli nebo pelyňku. Zdroj: Shutterstock.com / rsooll Základem je prevence. Ukládejte do skříní pouze čisté oděvy, skladujte je v neprodyšných obalech a často větrejte, navíc si můžete do skříně přidat látky odpuzující hmyz. Třeba s obsahem levandule nebo pelyňku. Forem takových přípravků existuje mnoho. Pokud se potýkáte se zanedbaným a opravdu hojným výskytem molů, pak je pravděpodobně nejefektivnější přizvat odborníky, kteří váš problém vyřeší během dvou zásahů a zvolíte-li si spolehlivou firmu, poskytne vám i záruku na svoje služby.

Akční letáky