Pomineme-li skutečnost, kdo z těch dvou byl v naší domácnosti dříve, je tu stále dost pravidel, která se vyplatí dodržovat, aby vzájemný vztah vaší kočky a vašeho psa byl stále na jedničku.

Dejte jim čas na budování vzájemné důvěry

Zpočátku je velmi důležité kočku a psa a jejich vzájemné interakce důkladně sledovat. Nedovolte kočce, aby na psa prskala a psovi, aby na kočku štěkal. Buďte osobně přítomni nejen u jejich prvního setkání, kdy psa budete mít raději na vodítku, ale ještě i u těch několika dalších. Psovi nedovolte honit kočku po bytě. Dejte mu ale čas, aby pochopil, že kočka je mu v jeho smečce nadřazená. Brzy ji tak začne sám respektovat. Důvěru si musí jeden k druhému vybudovat. A to chvíli potrvá. Jejich vyrovnanému vztahu musíte napomáhat i vy jako jejich majitel. Věnujte každému z nich stejný čas na hraní, mazlení, zábavu a další činnosti. Jakmile pohladíte jednoho, vzápětí musíte pohladit i druhého. Jen tak na sebe nebudou žárlit a nebudou nevraživí a ostražití vůči tomu druhému.

Pozor na násilné sbližování

Psa a kočku do vzájemného sbližování nikdy nenuťte. Když se kočka při společném setkání někam schová, nechejte ji tam. Může zalézt pod nábytek, klidně i na delší dobu. Dejte jí jen poblíž misku s vodou, ale nedávejte jí na takové místo krmení. To ji totiž nakonec donutí vylézt z úkrytu. Rozhodně nenuťte ty dva, aby byli spolu neustále v jedné místnosti. Nenuťte je ani do společného hraní. Dříve či později si k sobě ti dva cestu jistě najdou. Dospělé kočky jsou natolik chytré, že většina z nich rychle pozná, že před psem nesmí utíkat. Tak se mu postaví čelem, a když se pes přiblíží, dostane nejspíš od kočky pár výchovných pohlavků.

Kdy bývá soužití snadnější

Soužití psa s kočkou bývá snazší v domácnostech, kde byla kočka jako první mazlíček. Ovšem ani to nemusí být pravidlo. Výjimky pochopitelně existují i zde. Na druhou stranu je možné setkat se s případy, kdy dospělý pes nebo fena, kteří byli v domácnosti již pěknou řádku let, přijali nově příchozí kotě doslova za své a nyní o něj pečují jako o vlastního potomka. Naopak s přijetím malého štěněte do rodiny mohou mít dospělé kočky problém. Jistou roli v budování vzájemné důvěry těchto dvou odlišných tvorů může mít i výběr psí a kočičí rasy. K zlepšení vztahů můžete přispět i vy a mazlit se s nimi oběma zároveň.

Každému dopřejte vlastní prostor

Pes i kočka musí mít u vás doma každý svůj prostor, kde se budou cítit bezpečně. Aby vzájemně snáze přivykli svým pachům, dejte jim do pelíšků nějaký hadr nebo malou dečku a po určité době jim je vzájemně vyměňte. I když se váš pes a kočka dobře sžijí, hrají si společně a jsou schopni vzájemně dobré koexistence i v době vaší nepřítomnosti v bytě, vždy jim dopřejte každému zvlášť jeho vlastní místo k odpočinku, vlastní pelíšek. Stejně tak mají mít každý i svou misku na pití a misku na žrádlo.

Třecí plochy – žrádlo a kočičí toaleta

Kočičí záchod musí být jednoznačně na místě, kde se pes k němu nedostane. Ochutnat kočičí výkaly není pro psa nic neobvyklého. Navíc by mohlo dojít i ke značkování, kdy pes zatouží zanechat na kočičí toaletě svou stopu. Někteří psi touží dokonce zjistit, jak chutná kočičí stelivo. I když není jedovaté, mohlo by jim vyvolat zažívací obtíže, a tak je třeba tomu zabránit. To jsou důvody, proč kočičí toaleta musí mít své místo tam, kde se kočka bez obtíží dostane, ale pes nikoli.

A pak jsou tu ještě plné misky. Pes potřebuje jinou stravu než kočka. Kočičí krmivo je bohatší na bílkoviny a tuky. Kromě toho se oba druhy krmiva liší svým celkovým složením. Zatímco kočka by měla dostávat nažrat několikrát denně, u psa postačí krmení jednou, či dvakrát denně. Názory na to, zda psovi a kočce podávat krmení zároveň, nebo naopak každému jindy, se liší. Kočky jsou noční tvorové, šelmy, které v noci loví, a tak často jejich miska zůstává až do noci plná. Pochopitelně by k ní neměl mít pes přístup, a tak ji kočce dejte třeba na okenní parapet, nebo tam, kam pes nedosáhne nebo nevyskočí.

Dodržování výše uvedených pravidel a doporučení jistě brzy povede k tomu, že váš pes a kočka se brzy stanou spojenci a možná z nich bude dokonce nerozlučná dvojka.