obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Jak zbavit domov chlupů z psů a koček?

Když si pořídíte domácího mazlíčka, získáte nejen přítele, se kterým je legrace, ale i vytrvalého trousiče chlupů. Pro některé lidi je představa oblečení a nábytku obaleného chlupy nesnesitelná a tak raději zvíře domů ani nechtějí. Zbavit se přilnavých chloupků je často obtížné, tyhle triky vám to ale usnadní.

Máte chlupy v jídle, na oblečení, v posteli, návštěva si u vás bojí sednout, protože vstane obalená chlupy? Srst savců se pravidelně obměňuje a chlupatí obyvatelé domácnosti po sobě chtě nechtě zanechávají stopu. Odstranit tuhle zvířecí parádu z oblečení, čalouněného nábytku nebo koberce není opravdu nic snadného.

Vyčesávejte a vysávejte

Vyčesávání pomáhá Vyčesávání pomáhá Zdroj: Shutterstock.com / Mladen Mitrinovic S bojem proti chlupům je dobré začít u zdroje. Chlupáče často vyčesávejte a starejte se o jeho srst, zbavíte se tak nadbytečných chloupků a ještě si užijete láskyplného laskání. Péči o srst svého miláčka zvládnete s kartáči či hřebínky. Kdo to chce vzít opravdu poctivě, pořídí si speciální vyčesávací hrablo. Hrabla pro různě velká plemena vyvinula např. firma FURminator. S jejich pomocí lze vyčesat i drobné chloupky (podsadu) a výrazně zredukovat línání (až o 90 %).

Pokud se pejsek nebojí hluku a je zvyklý na vysavač, můžete zkusit chloupky odsát pomocí luxu. Vysavač je nezbytným pomocníkem i při úklidu bytu. Majitelé srstnatých zvířat potřebují výkonný vysavač, aby zvládl chlupy sna Na vysavač si musí zvyknout Na vysavač si musí zvyknout Zdroj: Shutterstock.com / Elnur dno vysát, i když budou třeba zašlapané v koberci. Povinnou výbavou do domácnosti se zvířetem je určitě i hlavice s kartáči k vysavači, díky nim dostanete chloupky z koberce i čalounění bez větší námahy. Při výběru vhodného vysavače hledejte označení Animal, Cat, Dog apod. Pokud již doma vysavač máte, musíte hned kupovat nový přístroj. Speciální hlavice s rotačním kartáčem se dá dokoupit k většině modelů.

Rukavice, hadřík, houbička

V boji s chloupky na sedačkách i koberci vám pomohou i některé domácí triky. Pro bezvadné odstranění chloupů použijte mokrý hadřík, například z jelenice, kterým poctivě přejíždějte znečištěnou plochu. Z chlupů se vytvoří chuchvalce, které se dají sesbírat nebo vysát. V nouzi sáhněte po pomůckách na mytí nádobí. Gumové rukavice chrání ruce před účinky čistících prostředků, nicméně poslouží i při úklidu chlupů. Navlékněte je, navlhčete a stírejte rukou koberec. Také vlhká houbička na nádobí pomůže nepořádek odstranit, ale čistit s ní velké plochy asi nezvládnete. Úklid tímto způsobem je sice účinný, ale pořádně si procvičíte svaly a propotíte triko.

Kartáče a válečky

Po ruce mějte vždy připraveny odchlupovací válečky a kartáče, Váleček vždy po ruce Váleček vždy po ruce Zdroj: Shutterstock.com / Sineenart Lerkmongkol díky nimž vyčistíte nejen nábytek, ale i oblečení. Nejlevnější jsou válečky s lepící páskou. Na lepivou plochu se nachytají zlolajné chloupky a pak použitou část jednoduše odtrhnete. Jejich cena začíná na dvaceti korunách, nutné je dokupovat náhradní náplň. K dostání jsou i gumové válečky, které stojí kolem stokoruny. Suché na sebe nalepí psí a kočičí chloupky, pak je stačí opláchnout, nechat usnout a znovu použít.

Další možností je kartáč s červenou textilií, který efektivně zbavuje textilní povrch chlupů a po vyčištění jej lze opět použít. Pořídíte ho za 150 korun a hodí se domů i na cesty. Skvělý pro čištění potahů na sedačkách v autě i doma je speciální kartáč s gumovými štětinami, snadno odstraní zvířecí chlupy z textilních povrchů. Zaplatíte za něj asi 300 korun. Stejnou částku si připravte za samočistící kartáč, určený pro rychlé odstranění chlupů bez nutnost jejich odstraňování. Kartáč jednoduše zasunete do pouzdra a po vyndání je připraven k dalšímu použití. Stačí jen občas vyklepat chlupy z pouzdra do odpadu.

Praní a sušení

Tmavé oblečení trpí nejvíce Tmavé oblečení trpí nejvíce Zdroj: Shutterstock.com / Supaleka_P Zbavit oblečení zvířecí srsti je nadlidský úkol. Při praní v pračce se bohužel dost chlupů neodstraní, i když některé pračky už nabízejí speciální prací programy na oblečení znečištěné chlupy. Efektivitu praní zvýšíte přidáním pracích kuliček, na které se nalepí nejen chlupy, ale i nitě, vlasy a další nečistoty. Někteří chovatelé za podobným účelem perou s prádlem čistou houbičku na nádobí, případně velkou natáčku se suchým zipem. Jestli vaše domácnost disponuje sušičkou, máte vyhráno. Prouděním vzduchu v sušičce velmi účinně odstraní chlupy přichycené na oblečení. K dočištění použijte kartáčky a válečky, stejně jako na bytové textilie.

Akční letáky