obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Je čas naplnit krmítka. Teplý podzim není důvodem k odkladu

Nejpozději v listopadu chystáme hostinu pro naše pomocníky. Je dobré jim s předstihem ukázat, kde najdou pomoc. A najíst se do syta již před zimou jim také neuškodí. Samozřejmě jen zdravé stravy.

Klasická krmítka stále častěji nahrazují samonásypné typy. Z válce naplněného potravou si ji ptáci odebírají z otvorů opatřených bidýlky. Tato krmítka mají mnoho výhod – snadno je zavěsíme na bezpečné místo, kam nedoskočí kočka, a také je snáze udržíme v čistotě.

čížek lesní a vrabec domácí na samonásypném krmítku čížek lesní a vrabec domácí na samonásypném krmítku Zdroj: Shutterstock.com / Roel Slootweg

Hygiena je důležitá, protože na krmítku se potkává velké množství ptáků a trus nemocného opeřence může nakazit ostatní, zvláště pokud se ocitne přímo v potravě. U výše zmíněného krmítka taková situace nehrozí, přesto ho jednou za týden či dva omyjeme v octové vodě a opláchneme. Do rána oschne a můžeme ho opět vyvěsit. Ptáky, kteří se v zimě na náš prostřený stůj již spoléhají, bychom nikdy neměli zklamat a nechat ho prázdný. Najít potravu jinde by jim mohlo trvat příliš dlouho, síly ztrácejí v zimním počasí rychle.

Oblíbené a pro ptáky vhodné jsou i lojové koule, nejlépe v klícce, nebo lojové směsi nalité do kokosové skořápky či obráceného květináče. Nevhodná jsou doma vyrobená krmítka z pet-lahví, protože ostré okraje mohou ptákům poranit pařátky.

Sýkoru parukářku přilákala lojová směs v kokosové skořápce Sýkoru parukářku přilákala lojová směs v kokosové skořápce Zdroj: Shutterstock.com / sasimoto

Čím krmit?

závěsné napajedlo je užitečné i v zimě závěsné napajedlo je užitečné i v zimě Zdroj: Shutterstock.com / Hirundo

Naštěstí snad už všichni dobří lidé vědí, že na krmítko nepatří ani zbytky pokrmů, ani pečivo. Ale i potrava vhodného složení může uškodit, pokud by byla napadená plísní. Co vše tedy na krmítko dávat můžeme? V podstatě všechny druhy ovoce (kromě avokáda, ale tím by asi opeřence nikoho krmit ani nenapadlo), semena a jádra. Výživné slunečnice jsou ideálním základem, který milují téměř všichni ptáci krmítko navštěvující. Doplnit je můžeme dalšími druhy semen - konopnými, sezamovými, lněnými, mákem, drceným ořechy. Někteří vzácnější hosté, jako je například hýl, dávají přednost drobnějším semínkům. Dlasci si zase pochutnají na peckách od višní a třešní. Plodožraví ptáci ocení šípky, jablka, hrušky, aronie, jeřabiny, hložinky, bezinky, trnky, dřínky. Plody podáváme sušené, jablka a hrušky, které lze skladovat ve sklepě, jsou velmi vhodné i čerstvé – ptáky nasytí i napojí. Existují speciální krmítka, na které jablko napíchneme a zavěsíme.

Krmítko na zavěšení jablka Krmítko na zavěšení jablka Zdroj: Shutterstock.com / claudio santisteban

Suchou potravu ptáci rádi zapijí. Poskytneme jim proto napajedlo, stačí bezpečně umístěná mělká miska s vodou. Existují napajedla na vysoké noze, nebo k zavěšení. Za bezmrazých dní se čistotní ptáci kromě uhašení žízně rádi také vykoupou.

Znáte svoje ptačí hosty? Přehlednou fotogalerii naleznete v článcích

Akční letáky