Falešnou březostí feny je označován stav, při kterém se u ní v období, které odpovídá konci březosti, objevují nápadné změny v chování, ačkoli fena nebyla připuštěná a nemůže být březí. Začne se u ní projevovat mateřské chování a je ochotná opatrovat kohokoli a cokoli, od kotěte po hračku.

Falešná březost se projevuje i fyzicky

Nejde však pouze o změnu psychiky. I na mléčné žláze a zevních pohlavních orgánech jsou viditelné změny, vypadají podobně jako v období před porodem. Po zduření mléčné žlázy ze struků někdy odkapává sekret podobný mléku nebo mlezivu. Na zevních pohlavních orgánech se objevují otoky a široké vazy pánevní se uvolňují. Někdy můžeme pozorovat, že fena připravuje pelíšek pro štěňata.

Příčina falešné březosti spočívá v tom, že se z vaječníku uvolňují vajíčka jako při hárání. V organismu feny rovněž probíhají takové procesy, které jsou obvyklé při oplození, včetně vylučování hormonů žlutého tělíska. To vše ovlivňuje chování feny natolik, jako by se připravovala na blížící se porod. její organismus zkrátka nerozpoznal, že o skutečnou březost nejde.

Jak feně pomoci?

Falešná březost naštěstí časem pomine a nezanechá u feny žádné následky. Neprojevuje se ani po každém hárání. Když však nastane, buď ponecháme celému procesu volný průběh a čekáme, až sám odezní. Feně nebráníme v jejím chování. V odůvodněných případech se poradíme s veterinářem.

Před eventuálním zánětem mléčné žlázy, ke kterému může při falešné březosti výjimečně dojít, je jako první pomoc je dobré mírně omezit příjem tekutin a mléčnou žlázu lehce potírat chladící mastí s nižším obsahem kafru.