Není ježek jako ježek! Ježek bělobřichý je původem z Afriky a na rozdíl od svého českého příbuzného není tak plachý a dá se poměrně rychle ochočit. Pokud mu dáte šanci, máte možnost mít ve své domácnosti skvělého kamaráda.

Samečci ježka bělobřichého měří 18 – 23 centimetrů, samičky jsou o chlup větší. Váha takového ježka se pohybuje mezi 300 a 700 gramy. Výhodou tohoto ostnatého mazlíka je, že má mírnou povahu, nekouše a nechá se nosit v náručí…

Autor Super zoo – protože zvířátka milujeme vám prozradí více informací o chovu ježka bělobřichého. Více na kanále YouTube.com.

Zdroj: Youtube

Házení sliny

Ale i tento ježek bělobřichý má své vrtochy. Jedním z nich je „házení sliny“ na záda. Tenhle rituál nejčastěji provádí, když se seznamuje s novými pachy a chutěmi. Přestože je primárně hmyzožravec, můžete ho krmit vším možným – od kočičích granulí (či kapsiček), až po některé druhy ovoce a zeleniny.

Ježek bez problémů spořádá i vařené maso nebo vejce. Důležité ale je, aby jeho „menu“ neobsahovalo žádnou čokoládu, ořechy, rozinky, cibuli, česnek, hrozny, koření nebo jakékoliv mléčné výrobky. Všechny tyto dobroty jsou pro ježčí zažívací systém toxické!

Sklony k nadváze

Ježek bělobřichý má sklony k nadváze. Proto ho moc nepřekrmujte. Jeho „deka navíc“ poznáte podle toho, že se není schopen zavinout do klubíčka. V takovém momentě jeho příděl jídla trochu snižte, abyste neměli v terárku místo fešného ježka jen nabubřelou kuličku.

Životní podmínky

Pro chov ježka není vhodná klec, protože ježek je náchylný na průvan. Lepší je klasické terárium a při volbě rozměrů platí, čím je větší, tím je pro zvíře lepší. Proto volte minimálně 90 x 45 x 45 cm, ale lepší je rozměr 120 x 45 x 45 cm. 

Kromě steliva potřebuje zvíře i nějaký dřevěný nebo keramický domeček a těžší keramické misky, které nepřevrhne. Vhodný je i dřevěný kolotoč (v rozměru kolem 28 cm) nebo dřevěné můstky, které mohou přinést zvířeti porci zábavy.

Související články

Zdroje: www.superzoo.cz, www.zoohit.cz