Ježek moc dobře nevidí. O to lépe cítí a slyší...
Zdroj: Coatesy / Shutterstock.com

Funící bodliny, aneb co možná nevíte o ježkovi

Když vyjde ježek v podvečer na lov, dupe, funí, chrastí a ničeho se nebojí. Není divu. Má přece bodliny. Ovšem při námluvách to snadné nemá…jak se při tom nepopíchat?

Jeho boky a hřbet jsou posázeny až osmi tisíci jehličkami, které z přirozených nepřátel nevadí pouze výrovi a automobilům. Zjistí-li ježek něco podezřelého, naježí se. Co jiného?! Pokud mu hrozí nebezpečí, promění se v ostnatou kouli. V této podobě vydrží nekonečné minuty. Jen zespodu ponechá otvor, aby se neudusil. S udušeným ježkem totiž končí veškerá legrace.

A paní ježková, i když se vám neschová…

Ježek je samotář a většinu dne klimbá a tluče špačky. Ty má nejradši. Nejčilejší bývá po večerních zprávách, kdy ožije a až do půlnoci prošmejdí. Někdy i tříkilometrovou vzdálenost. V létě věnuje nejvíce času hledáním potravy a nevěsty. Když svou vyvolenou konečně najde, tísní se už před jejím domem víc zájemců a ani jeden nechce dobrovolně ustoupit. Nezbývá než spolu soutěžit. Většinou si dávají zapeklité hádanky. Vítěz ovšem ještě nemá vyhráno, poněvadž musí o svém skvělém „projektu“ – hry na maminku a tatínka - přesvědčit také samičku. Ta dělá dlouho drahoty a prchá před ním. Když se unaví, párkrát ho ještě nakopne do čenichu a až poté se smíří s osudem. Následující fázi se odborně říká kolo kolo mlýnský. V praxi to vypadá tak, že se oba začnou točit v kruhu, až se samička přikrčí k zemi a zvolá úúúž. Ještě uřícený sameček poté řeší další problém: jak se při tom nepopíchat. Aby nespáchal harakiri, musí jí ostny opatrně přitáhnout k tělu. Většinu kluků páření baví, takže se bezprostředně po něm vydává hledat novou zájemkyni, přičemž té stávající oznámí, že pospíchá na vlak.

Ježčí klubíčko se jen tak nerozvine Ježčí klubíčko se jen tak nerozvine Zdroj: irina_raduga / Shutterstock.com

Umění klubíčka a spánku

Ježčí máma pečuje o potomstvo do doby, než mu začnou růst tvrdé ostny. Takže asi dva měsíce. Klubíčko ale umějí děti udělat už po jedenácti dnech života. Při svých prvních výletech udržují caparti s maminkou kontakt pískáním, které se podobá hlasům ptáků, takže občas popletou i kosa.

Mezi oblíbenou činnost ježka patří hibernace. Na stavbě hnízda si tudíž dává záležet, neboť v něm stráví půl roku. Když se jeho tělesná teplota v zimě sníží, zapne termostat uvnitř tělíčka vytápění, aby nezmrzl. To jsou vymoženosti!

O jablka k večeři nestojí ani ježek ušatý O jablka k večeři nestojí ani ježek ušatý Zdroj: Alexandra_jam / Shutterstock.com

Jablka nerad

Pozor: konec legendy, vzniklé za starého Říma. Pamatujte si, že ježek jablíčka nežere, stejně jako nedokuřuje vajgly. Když ale narazí na něco aromatického, vyválí se v tom, aby překryl vlastní pach a zmátl pronásledovatele. No, a přitom se mu to holt někdy napíchne na bodliny.

A ještě něco. Ježek má sice výborný čich a sluch, ale mizerně vidí, takže občas nenajde cestu domů. Když taková situace nastane, ulevuje si nazlobeně slovy: “Ježkovy voči!“ Představte si, milé děti, že jednou zabloudil až na Stínadla a kamarád Jan Tleskač ho ukryl v kleci před jakýmsi Mažňákem. Ale tuhle pohádku si nechme na jindy. Teď už šupem do hajan.

Ježčí zajímavosti

Ježkovi západnímu rostou ostny dozadu a na prsou má hnědou srst, východní má bílou náprsenku a ostny „rozcuchané“.

Ježek ušatý se vyskytuje v asijských stepích a den tráví v norách. Má výrazné uši a bodliny mu rostou svisle. Ve vedrech dokáže celé dny hladovět a upadá do letního spánku (estivace).

Podobným asijským druhem je ježek pestrý, který je vkusně zbarvený a na hlavě má pleš. Je tak jediným skinheadem z celé ježčí rodiny.

Akční letáky