obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Jídelníček našich miláčků: Proč nemůže kočka totéž, co pes?

Když uděláte ze psa načas vegetariána, fatální následky to mít nebude. Kočku můžete touhle stravou i zabít. Prozradíme vám, proč jsou kočky tak vybíravé a jaké složení žrádla je pro ně ideální.

Organizace výrobců potravy pro domácí zvířata FEDIAF odhaduje, že v České republice chováme více jak 1 084 000 koček. Těžko říci, kolik z nich pobíhá venku na vesnici, kolik si chodí z domu jen na procházky a jaké procento patří ryze kočkám domácím (Felis silvestris f. catus), a to nejen ve smyslu jejich trinomického jména, ale i skutkové podstaty – zkrátka těch, které znají venkovní svět jen pohledem z okna.

FEDIAF se domnívá, že v domácnostech přebývá zhruba čtvrtina mňoukajících spolubydlících. Kočky, které chodí ven, potřebují trochu odlišné složení žrádla, než jejich ryze domácí příbuzní. Pokud kočky nevybíjejí svou energii mimo domov, jako přirození masožravci potřebují krmivo, které má většinu proteinů živočišného původu a ideálně žádné obiloviny.

Chcete své kočce dopřát ideální stravu? Hlídejte pitný režim a kupujete-li krmivo, nezůstávejte výhradně u kapsiček. Chcete své kočce dopřát ideální stravu? Hlídejte pitný režim a kupujete-li krmivo, nezůstávejte výhradně u kapsiček. Zdroj: Shutterstock.com / Alena Ozerova

Jsou kočky rozmlsané?

Možná se vám stalo, že jste své kočce koupili drahé kapsičky s vyváženým složením stravy a kvalitním masem – a kočka nad nimi ohrnula čumáček. Jak je to možné? Vždyť kamarádky kočka tu samou kapsičku nebo granule miluje? Vede nás to k úvaze, že jsou kočky nesmírně rozmlsané. Kočky za tuhle vlastnost ale nemohou. Na vině jsou jejich chuťové receptory a trávení, které je úplně odlišné od psího. Kočičí chuťové pohárky zaznamenají každou nahořklou chuť v jemných nuancích, na druhou stranu, vůbec nejsou vybaveny receptory na sladké. Z masa kočky čerpají bílkoviny a tuky, sacharidy naopak nedokážou pořádně strávit.

Koťata, kočky chované v bytě a kočky běhající venku potřebují odlišné krmivo. Některé značky již tento fakt reflektují. Koťata, kočky chované v bytě a kočky běhající venku potřebují odlišné krmivo. Některé značky již tento fakt reflektují. Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Pes versus kočka: Kdo je větší masožravec?

Už jsme prozradili, že pes dokáže přežít i na potravě rostlinného původu. Kočka ne. Jejím hlavním zdrojem energie jsou živočišné bílkoviny a tuky, jejichž čerstvost si na rozdíl od sladkého dokážou vychutnat. Z tuků potřebují získat více esenciálních mastných kyselin než psi, a nedokážou syntetizovat vitaminy A a D. Jaká je tedy ideální krmná dávka pro kočku? Mělo by jít o 80–90 % surovin živočišného původu, zatímco psi si vystačí s 50–70 %. Důležitá je i forma, kterou zvolíte. Nasypat do misky granule je fajn, ale nestačí to. U koček je důležitý i pitný režim.

Zlatá střední cesta vede

 Holistické krmivo Starvita Indoor je šité na míru bytovým kočkám. Koupit ho můžete v síti prodejen Mountfield. Holistické krmivo Starvita Indoor je šité na míru bytovým kočkám. Koupit ho můžete v síti prodejen Mountfield. Zdroj: Archiv ireceptar.cz Kočky mají v genech zakódovaný svůj původ ze suchých oblastí. Jejich domovem byla i poušť. Voda byla luxusem, který nebyl k mání. Zdrojem tekutin se tak stala těla kořisti. Proto, dáte-li kočce granule, musí mít i misku s vodou, jinak riskujete vznik močových kamenů. A na druhou stranu, ani měkká strava není ideální dlouhodobou volbou. Z kapsiček zase hrozí zubní kámen. Kombinujte. Masová konzerva či kapsička by neměla mít navýšený obsah vápníku, aby kočka přijala dostatek živin i tekutiny.

Akční letáky