obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Jsou pro psa lepší granule, nebo doma připravovaná strava?

Co je lepší a pro zvíře přínosnější? Jak se orientovat ve změti informací výrobců a doporučení v časopisech? Maso vařené, nebo syrové? A co ostatní živiny?

Sama jsem se nad tím zamýšlela dlouhou dobu, krmila jsem obojím, vyzkoušela mnoho způsobů a načerpala spousty zkušeností. Přes dvacet let chovám psy, kteří v posledních letech se mnou trénují a závodí v drsných podmínkách skandinávského severu, kde je u tak obrovského atletického výkonu každá výživová chyba drahá a kde výživový program prochází tím největším testem. Ne nadarmo testují přední výrobci granulí krmivo právě v terénu u saňových distančních psů. Ptáte–li se, zda stačí krmit pouze vysokoenergetickými granulemi, upřímně říkám, že nikoli. Syrové maso a ryby, čistý tuk či rybí olej tvoří minimálně padesát procent denní stravy takového čtyřnohého atleta.

Poctivá domácí strava

Pokud tedy nevíte, jak správně vyložit výrazy masokostní moučka, čerstvé maso a další podobné informace, které jsou na obalech komerčních krmiv, nebo máte–li obavy, že granule, do kterých jste právě investovali, nedodají vašemu čtyřnohému kamarádovi vše, co potřebuje pro skvělé zdraví, kondici a dosažení vysokého věku, můžete bez obav zkusit druhou variantu krmení, a to domácí stravu.

Poctivá domácí strava nebo granule?Poctivá domácí strava nebo granule?Autor: Archiv ireceptar.cz


Výhody tkví například i v tom, že mnoho potravinových alergií, citlivé trávení, kožní problémy, různé výtoky, ale i nedostatek energie, častá únava nebo objemná či zapáchající stolice mohou až překvapivě rychle ustoupit, když zvířata přejdou na stravu syrovou a vařenou. Je to jednodušší, než by se na první pohled zdálo, a pokud dodržíte základní zásady přípravy a do menu dodáte všechny důležité suroviny, nemusíte se bát, že by po doma připravované stravě zvířeti scházelo něco, co potřebuje.

Psi jsou masožravci

Jednou z nejčastějších otázek je, zda podávat maso syrové, nebo vařené. Obojí je v pořádku. Ale jako ve všem ostatním i tady lze nalézt pro a proti. Syrové maso by mělo být před konzumací uchováno v mrazáku o teplotě alespoň –18 °C, aby nepřežili případní paraziti, stejnému účelu slouží u vařeného masa vysoká teplota. Syrové maso ale má oproti vařenému jednu velmi důležitou výhodu, obsahuje enzymy, které jsou životně důležité nejen pro zdravé trávicí ústrojí zvířete, ale i pro celý jeho imunitní systém. Vařením se enzymy zničí; nejsou ani v komerčně vyráběných krmivech, tedy v granulích a konzervách. Syrové maso lze krmit bez obav i s kostmi, kdežto kosti vařené se nedoporučují.

Maso je obvykle chutnější než granuleMaso je obvykle chutnější než granuleAutor: Archiv ireceptar.cz

 

obrázek z archivu ireceptar.czobrázek z archivu ireceptar.czAutor: Archiv ireceptar.cz

Maso a bílkoviny živočišného původu by měly tvořit minimálně polovinu, lépe dvě třetiny celkové denní porce.

Protože pes a kočka jsou masožravci, je potřeba to zohlednit při přípravě jejich krmiva. Výbornými zdroji jsou kuřecí a krůtí maso, drůbeží krky a žaludky, hovězí maso, hovězí žaludky, různé druhy ryb a mořských živočichů, vařená vajíčka, ale také neslazený bílý jogurt nebo kefír. Další část jídelníčku připravovaného doma tvoří tuky, sacharidy, kvalitní vláknina, vitaminy a minerály.

Tuky v krmení nesmí chybět

obrázek z archivu ireceptar.czobrázek z archivu ireceptar.czAutor: Archiv ireceptar.cz

Suroviny, jež jsou zdrojem sacharidů, musí projít tepelnou úpravou, aby zvíře bylo schopno využít obsažené živiny.

Pokud nekrmíte pouze libovým masem, je částečný, případně celkový přísun tuků poskytnut z masa. Výborná je drůbeží kůže, rybí oleje (makrela, tuňák, losos či herynek jsou vynikajícím zdrojem), ale i hovězí lůj. Jestliže tuk potřebujete doplnit navíc, jsou pro zvířata dobře stravitelné rybí oleje či zastudena lisovaný olej z kukuřičných či pšeničných klíčků nebo lněný olej.

Ryby jsou zdravé pro člověka i pro psa. Ale raději nesmažené a bez kostíRyby jsou zdravé pro člověka i pro psa. Ale raději nesmažené a bez kostíAutor: Archiv ireceptar.czSacharidy a vláknina

Spařené či vařené ovesné vločky, celozrnná či divoká rýže, ale i jáhly, pohanka, ječné kroupy a další zrniny jsou výborné zdroje nejen sacharidů, ale také kvalitní vlákniny. Bílá rýže a těstoviny mohou též doplňovat sacharidy, ale jsou chudé na vlákninu.

Oblíbenou složkou jídelníčku domácích zvířat jsou také ovoce a zelenina. Zejména banány, jahody, borůvky, maliny, ale také jablka, meruňky, broskve nebo švestky jsou přijímány s vděčností a poskytují mnoho vitaminů, minerálů a vlákniny (pozor, psi by neměli dostávat hroznové víno). Zelenina ať už syrová, či vařená, tedy mrkev, česnek a další kořenová zelenina (s výjimkou cibule), brokolice, květák, hrášek, kukuřice nebo zelené fazolky také dodávají vlákninu a vitaminy s minerály. Mírným a krátkým povařením zvýšíte vstřebatelnost mikroprvků a celkovou stravitelnost pro zvířecí organismus.

I psům prospívá ovoce. Každý si oblíbí jiné.I psům prospívá ovoce. Každý si oblíbí jiné.Autor: Archiv ireceptar.cz

Bylinky jsou dobré i pro čtyřnohé kamarády

Další velmi důležitou součástí jídelníčku, kterou většina krmiv z obchodu neobsahuje, jsou různé bylinky, divoké rostliny či plody třeba z vlastní zahrádky, které činí doma připravené zvířecí menu skutečně bohatým a kompletním. Můžete se řídit podle vegetační sezony, ale některé si můžete také nasbírat a nasušit. Květy a listy pampelišek, jetel, vrbovka, maliník, borůvky, maliny, jahody, ostružiny, brusinky, kopřivy, mořské řasy a korály, sedmikrásky, zahradní salát, polníček, špenát nebo mangold, vlašské ořechy, vařené lněné semínko – to všechno jsou vynikající ingredience pro úplnou, zdravou, doma připravovanou stravu pro psa nebo kočku.

Akční letáky