Česká kadeřavá kočka neboli bohemian rex pochází z linie perských koček, u nichž se vyskytl gen kudrnaté srsti. Díky tomu vypadají neskutečně atraktivně a roztomile! Zároveň se jedná o kočky s nesmírně přátelskou a milou povahou. Pokud si právě tento druh vyberete za parťáka, nebudete jistě litovat. Potřebuje však náležitou a odpovídající péči.

Chcete se dozvědět o kadeřavé kočce více? Podívejte se na YouTube video na kanálu Animaland:

Zdroj: Youtube

Historie české kadeřavé kočky

Toto plemeno vzniklo náhodným objevením roku 1981 v Liberci, kdy se vyskytly v jednom z vrhů perské kočky kadeřavá koťata. Zakladateli plemene jsou sourozenci Apolonie a Adonis z chovné stanice „z Podještědí“.  Rozhodli se pod dohledem genetika kadeřavost podchytit a udržet.

Bohužel se vyskytly potíže jako snížená plodnost kadeřavých samic a malý zájem veřejnosti, které jejich snahy téměř překazily. Později se však po celé republice začaly v některých vrzích v různých verzích objevovat. Vznikl tak okruh chovatelů, který v jejich rozmnožování pokračuje. Mezi neuznaná plemena byla organizací FIFe česká kadeřavá kočka zařazená v roce 1994 a na plné uznání stále čeká.

Povaha kočky

Česká kadeřavá kočka má velice přívětivou povahu. Je přátelská, klidná a přítulná. Přesto jí nevadí, pokud tráví nějaký čas sama. Plemeni vyhovuje pomalejší a poklidné tempo, takže ji často uvidíte odpočívat na jednom místě a spokojeně vrnět. Zároveň nemá potíže se sblížením s dalšími zvířaty.

Atraktivní vzhled

Kadeřavé kočky se řadí mezi střední až velké kočky, jejich váha se v dospělosti pohybuje kolem 4 až 7 kilogramů. Mají svůj neokoukaný půvab a vypadají jako perské kočky, ale na rozdíl od nich mají srst o trošku kratší a kudrnatou. Zvlnění je navíc patrné i na obličeji a nohách. Ačkoli to tak na první pohled možná nevypadá, jejich srst se snadno rozčesává a dobře udržuje. Je nutné však o ni pečovat pravidelně.

Uši i drápky

Stejně tak by se neměla zanedbávat péče o ostré konce drápků, které je nutné pravidelně zastřihávat. Důležitá je i náležitá péče o uši a zuby.

Krmení

Plemeno nemá žádné specifické požadavky na stravu. Nejvhodnějším krmením jsou   odpovídající granule a výživné kapsičky, které lze občas doplnit domácí stravou s obsahem kvalitního syrového i vařeného masa.

Související články

Zdroje: www.neposlusnetlapky.cz, www.brit-petfood.com